Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Hudba

Hvězdy 80. let: Mistr balad a idol náctiletých dívek Richard Marx původně psal hity pro slavnější kolegy

Avatar photo Pavel Kučera
01. 08. 2023

Jestli má někdo recept na balady, u nichž taje dívčí srdíčko, pak je to rozhodně Richard Marx. Americký zpěvák, skladatel, producenta a textař, pocházející z Chicaga a ročník 1963. Jeho hudební kariéra začala, jako u mnoha jiných kolegů včetně třeba LP nebo Lady Gaga, tak, že psal písně a texty pro slavnější kolegy. V jeho případě to byla třeba skupina Chicago nebo country hvězda Kenny Rogers. V polovině 80. let se však rozhodl sám stát zpěvákem a osobně si napsal materiál pro své eponymní debutové album. To vyšlo v roce 1987 a okamžitě se stalo obrovsky úspěšným.

Hvězdy 80. let: Gloria Estefan jako batole uprchla před Fidelem, v nové domovině se stala superstar

Pavel Kučera / 24. 07. 2023

Idol náctiletých

Na albu byly písně jako Hold On To The Nights nebo Endless Summer Nights, které se staly hity a album vytáhly na osmou příčku americké Billboard Chart. To však byl teprve začátek. O dva roky později Marx vydal druhou desku Repeat Offender, na níž vyšla i balada Right Here Waiting a to byla teprve ta správná šupa. Skladba hravě dobyla americkou hitparádu a patrně se tehdy na celém světě nenašla náctiletá dívka, která by neměla alespoň jednu kazetu, na níž byla nahrána i tato balada.

Jednu věc uměl a vlastně dodnes umí Marx dokonale: Kombinovat prvky popu, rocku a takzvaný „adult contemporary“ do tvaru, který se prodává jako horké housky. Navíc vládne silným a příjemným hlasem, jimiž ho dovede přednést tak, že zejména ženy a dívky prostě jdou a jeho alba si koupí. A to se zdaleka neomezuje jen na 80. léta. Do současnosti Marx vydal třináct studiových alb, přičemž to zatím poslední s názvem Songwriter, vyšlo teprve loni. A na nezájem publika si tento chlapík, jemuž bude v září šedesát, rozhodně nemůže stěžovat. Prodal přes třicet milionů desek, získal pět nominací na Grammy a spolupracoval třeba i s ‘N Sync, za nejvíce nesmrtelné jsou však považovány jeho skladby, které napsal v druhé půli 80. let minulého století.

Dobré srdce

Richard Marx však ale není jen příjemný hlas a pohledná tvář, ale také dobré srdce. Kromě hudby je totiž Marx také známý svým aktivismem, charitativní činností a spoluprací s celou řadou humanitárních a environmentálních organizací.

Hvězdy 80. let: Paula Abdul se protančila na vrchol, její hudební kariéra nebyla dlouhá, hity ale žijí dodnes

Pavel Kučera / 17. 07. 2023

Hvězdy 80. let: Vyhodili ho z kapely, sólo Limahl bodoval s jedinou písní, tou k Nekonečnému příběhu

Pavel Kučera / 10. 07. 2023

Autor je hudební publicista 
Úvodní foto: Richard Marx / EMI

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM