Hudba na prvním místě / Music First /
Celý playlist
Hudba

Hvězdy 80. let: Paula Abdul se protančila na vrchol, její hudební kariéra nebyla dlouhá, hity ale žijí dodnes

Avatar photo Pavel Kučera
17. 07. 2023

Původně tančila pro jiné hudební hvězdy, aby se nakonec sama stala jednou z nich. Její hudební kariéra sice neměla extra dlouhé trvání, přesto má na kontě několik písní, které jsou dodnes oblíbené.

Kamarádi ze základky, kteří se rozhodli dobýt svět popu: Před 40 lety vyšlo debutové album dvojice Wham

Pavel Kučera / 01. 07. 2023

Od tance ke zpěvu

Paula Abdul svou kariéru začala jako tanečnice a choreografka pro různé hudební interprety, včetně Prince. Na scénu se však uvedla zásluhou The Jacksons, kteří ji objevili a pak díky jejich sestře Janet Jackson, která ji najala jako choreografku pro svá videa. V polovině 80. let se pak ale i Paula Abdul rozhodla zaměřit na svou vlastní hudební kariéru. V roce 1988 vydala svou prvotinu Forever Your Girl. To se setkalo s ohromným komerčním úspěchem a bylo jedním z nejprodávanějších debutových alb historie. Zásluhu na tom měla spolupráce s producenty jako L.A. Reid nebo Babyface, především za to však ale mohlo osobní kouzlo samotné Pauly. Písně Straight Up, Cold Hearted nebo Opposites Attract byly obrovskými hity, na čemž měly zásluhu i do detailu dotažené velkorozpočtové klipy.

Na scénu přišly nové hvězdy

Paula ve své hudební kariéře pokračovala s dalšími úspěšnými alby, včetně Spellbound (1991) a Head Over Heels (1995). Z nich vzešlo několik dalších velkých hitů, zejména Rush Rush, jehož klip je variací na slavný film Rebel bez příčiny s Jamesem Deanem, ovšem hlavní role Natalie Wood a Jamese Deana si tu střihla sama Paula a mladičký Keanu Reeves. Dalšími hity pak byly The Promise Of A New Day či Blowing Kisses In The Wind. V půlce devadesátých však její kariéra začala pohasínat a na scénu přišly nové hvězdy.

Profesionální porotkyně 

Kromě vlastní hudby se ale Paula Abdul stala také známou díky svému působení v americké verzi televizní soutěže American Idol, v jejíž porotě seděla v letech 2002-2009. Oblibu si u diváků tentokrát získala svým charismatickým stylem, tanečními vystoupeními a věcně schopností posuzovat a podporovat talentované zpěváky. V novém miléniu si ji pak do své písně So Free pozvalo i finské duo Shine 2009 a výsledek byl opravdu hezkou reminiscencí zvuku 90. let.

Hvězdy 80. let: Vyhodili ho z kapely, sólo Limahl bodoval s jedinou písní, tou k Nekonečnému příběhu

Pavel Kučera / 10. 07. 2023

Boy George: Ikona 80. let s nezaměnitelným hlasem i vzhledem

Pavel Kučera / 14. 06. 2023

Autor je hudební publicista
Úvodní foto: Courtesy Everett Collection / Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM