Ranní klub /
Celý playlist
Hudba

Hvězdy 80. let: Vyhodili ho z kapely, sólo Limahl bodoval s jedinou písní, tou k Nekonečnému příběhu

Avatar photo Pavel Kučera
10. 07. 2023

Osmdesátky jsou znovu všude kolem nás. Připomeňme si ty proto nejzářivější hvězdy populární hudby, jejichž kariéra kulminovala v osmé dekádě minulého století. V některých případech následně i stejně rychle povadla. Přesto jsou jejich písně dodnes nezapomenutelné a nezapomenuté. Začínáme mužem, který se proslavil titulní písní kultovní fantasy. 

Co by byly osmdesátky bez legendární pohádky Nekonečný příběh z roku 1984 od režiséra Wolfganga Petersona? A co by byl tento film bez ústřední titulní písně? Tu složil legendární Giorgio Moroder a nazpíval ji anglický zpěvák Limahl, vlastním jménem Christopher Hamill. 

S Moloko i sólo, bruneta, zrzka nebo platinová blondýna, vždy úžasná: Róisín Murphy slaví neuvěřitelné jubileum

Pavel Kučera / 05. 07. 2023

Vyhazov po jediném albu

Ačkoliv si to řada lidí myslí, Limahl rozhodně nebyl zpěvák jednoho hitu. Ještě předtím, než nazpíval tuto píseň, totiž působil v tehdy velmi úspěšné anglické skupině jménem Kajagoogoo, která se v roce 1983 proslavila zejména hitem Too Shy. Kajagoogoo vydali několik úspěšných singlů a velmi slušně bodovali v anglické hitparádě. Jejich frontman, proslavený také ježatým blonďatým účesem, však byl v roce 1983 z kapely zbylými členy po jediném albu White Feather vyhozen.

Nebyla s ním řeč

Až mnohem později, v pořadu Bands Reunited pro stanici VH1 v roce 2003, členové kapely přiznali, že Limahlův vyhazov obstaral jejich tehdejší manažer, který to zpěvákovi navíc oznámil po telefonu. Nick Beggs, jeden z členů Kajagoogoo, to vysvětloval slovy, že se kapela s Limahlem dost zásadně rozcházela v dalším hudebním směřování a také v tom, že to prostě Limhalovi všechno stouplo do hlavy a nebyla s ním moc řeč.

Sólo to moc nešlo

Limahl se následně dal se na sólovou dráhu. Zatímco s Kajagoogoo Limahl vydal jediné album, White Feathers z roku 1983, sám pak vydal tři sólové desky, přičemž poslední z nich vyšla v roce 1992 pod názvem Love Is Blind. Žádná z jeho písní se ale už nikdy ani nepřiblížila úspěchu Too Shy. Výjimkou je právě skladba Never Ending Story. To sice nebyla jeho vlastní skladba, ale slavil s ní obří úspěch. Na vrchol hitparád se vyšvihl v Norsku a Švédsku, stříbro bral v Rakousku, Západním Německu a Itálii, do Top 10 se vešel i na Ostrovech a v Austrálii. V roce 2008 se pak Kajagoogoo i s Limahlem krátce vrátili na koncertní pódia a objeli několik evropských hudebních festivalů, žádný nový materiál ale spolu už nikdy nenahráli. 

Hudební hvězdy 80. let: Sabrina uměla prodat vnady, Nenu vytáhly ke hvězdám balónky, Kim Wilde mezi koncerty zahradničí

Pavel Kučera / 30. 03. 2023

Boy George: Ikona 80. let s nezaměnitelným hlasem i vzhledem

Pavel Kučera / 14. 06. 2023

Autor je hudební publicista 
Úvodní foto: Mike Prior / Getty Images

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM