Dopoledne na Expres FM /
Celý playlist
Hudba

Hudební rekordy: O největší koncert historie se přetahují Rod Stewart a francouzský elektronický mág

Avatar photo Pavel Kučera
07. 02. 2024
Nechce se vám číst? Článek si můžete i poslechnout

Kolik koncertů se dá zvládnout za 24 hodin? Jaký dav přilákal Rod Stewart na nejznámější brazilskou pláž a Jean-Michel Jarre do areálu moskevské univerzity? To se dozvíte v dalším článku o hudebních rekordech. 

Bojuje za duševní zdraví, dá na rady zkušenějších kolegů a už není klukem z umělé skupiny: Harry Styles slaví třicetiny

Pavel Kučera / 01. 02. 2024

Nejvíce koncertů za 24 hodin 

Americká indierocková kapela The Flaming Lips, která je mimo vlastní tvorby známá i tím, že klidně a ochotně posloužila jako doprovodná kapela na turné Beckovi i Miley Cyrus, drží rekord v nejvíce živých koncertech odehraných během čtyřiadvaceti hodin. V červenci roku 2012 v rámci speciální akce O Music Awards kapela pod vedením Waynea Coyota odehrála osm koncertů v osmi různých amerických městech, přičemž mezi nimi se přepravovala v autobusu a pod dohledem neustále zapnutých kamer. Samotní The Flaming Lips se ale objevili například i ve výčtu 500 kapel, které musíte vidět živě, než zemřete, časopisu Rolling Stone.

Hudební rekordy: Kapela Metallica během jediného roku zahrála na všech sedmi kontinentech

Pavel Kučera / 23. 01. 2024

Měl větší dav Rod Stewart, nebo Jean-Michel Jarre?

O první místo v žebříčku koncertů, který vidělo nejvíce lidí najednou, se dělí hned dvě naprosto rozdílné akce, hudebně i geograficky, ale s velmi podobným a neuvěřitelným číslem. První z nich je silvestrovské vystoupení Roda Stewarta na pláži Copacabana v Rio de Janeiro v roce 1994. Druhým je koncert francouzského klávesového mága Jeana-Michela Jarreho v areálu Státní univerzity v Moskvě v roce 1997 u příležitosti oslav 850 let založení města.

Každé z vystoupení na místě sledovalo – a teď se podržte – tři a půl milionu diváků, tedy třetina populace celého Česka. O tom, kde bylo lidí více, se vedou spory a je těžké to spočítat, ale zdá se, že o něco více lidí přišlo na Jarreho. A že to byl nějaký koncert. Aby na něj bylo co nejlépe vidět, celé pódium s obří laserovou show bylo umístěno na nejvyšším vrcholku Moskvy. Samotný koncert odstartoval průlet čtyř supermoderních stíhaček Su-27 nad pódiem a během koncertu se hudebník telemostem spojil i s kosmonauty na ruské vesmírné stanici Mir. 

Hudební rekordy: Žádná deska už nepřekoná Thriller Krále popu

Pavel Kučera / 10. 01. 2024

Hvězdy 90. let: Lauryn Hill ke hvězdám nasměrovali The Fugees, jediné sólové album trhlo rekord Grammy

Pavel Kučera / 29. 11. 2023
Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM