Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Hudba

Hudební rekordy: Kapela Metallica během jediného roku zahrála na všech sedmi kontinentech

Avatar photo Pavel Kučera
23. 01. 2024
Nechce se vám číst? Článek si můžete i poslechnout

Těžko si představit lepší vysvětlení pojmu globální sláva než to, co se podařilo americké legendě Metallica. Jako první a dosud jediná skupina dokázala během jediného roku se svými koncerty navštívit všech sedm světadílů.

Zpívá o lásce i radosti ze života, sama se prala s depresemi a závislostmi: Majitelka sametového hlasu Sade slaví 65. narozeniny

Pavel Kučera / 16. 01. 2024

Ano, všech sedm světadílů. Stalo se to v roce 2013. Metallica odehrála koncert svůj dosud jediný koncert i na neobydlené Antarktidě poblíž vědecké stanice Carlini. Nechybělo přitom málo a Metallice mohla tento primát vyfouknout parta Fall Out Boy. Ta se chystala koncertovat na zamrzlém kontinentu v roce 2008, vystoupení ale zhatilo nepříznivé počasí.

Kapela tu odehrála desetiskladbový set, jemuž údajně podle frontmana kapely Jamese Hattfielda kromě štábu, stanici obývajících vědců a pozvaných novinářů a fanoušků kapely přihlížely i zhruba tři stovky zvědavých tučňáků. Setlist obsahoval i největší hity kapely Master Of Puppets, One, Nothing Else Matters nebo Enter Sandman. Vystoupení neprobíhalo pod otevřeným nebem, ale uvnitř kopule, která chránila diváky před sněhem a větrem. V souladu s Mezinárodním antarktickým protokolem se zvuk nešířil pomocí tradičního ozvučení, ale do sluchátek, podobně jako při silent disco. Záznam najdete na YouTube, kapela jej později vydala i na albu s velmi příznačným názvem: Freeze ‘Em All.

Nechtěl nahrávat největší hit a rád se inspiruje klasikou: Frontman Metalliky James Hetfield slaví šedesátiny

Pavel Kučera / 03. 08. 2023

Pouhých sedmnáct dní stačilo k nahrání debutu snů: Před 40 lety Metallica vydala album Kill ‘Em All

Pavel Kučera / 25. 07. 2023

Miliony diváků na jednom koncertě, Metallica na Antarktidě a vědecky potvrzená chytlavost Spice Girls: Zajímavosti ze světa hudby

Pavel Kučera / 05. 10. 2022
Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM