Sunday Night Cream /
Celý playlist
VIP

Slavné oběti psychopatů: Lennonova smrt rozpoutala debatu o držení zbraní, mladou zpěvačku vrah zastřelil na autogramiádě

Avatar photo Martina Hoblová
21. 01. 2023

Měli talent, slávu, moc a většinou i peníze. Mnozí by si řekli, že právě kvůli tomu skončil jejich život. Opak je ale pravda. Zemřeli nejčastěji rukou psychopatů z nesmyslných nebo neznámých důvodů. A většinou zastřelením.

Říká se, že čím víc zbraní, tím víc vražd. Podle statistik tomu tak není, přesto je právě zbraň častým prostředkem k tomu někoho zabít. Své o tom ví ti, kterým se to povedlo. A jejich čin zaznamenal celý svět. Důvod? Jejich rukou zemřela významná osobnost.

Napětí, akce a boj o přežití: Seriálová adaptace fenomenální videohry The Last Of Us je konečně tady

Kristýna Ševčíková / 16. 01. 2023

John Lennon ( 8. prosince 1980)

Slavný anglický zpěvák, známý především jako člen kapely The Beatles, je v hudebním nebi už od prosince 1980. Stal se obětí duševně nemocného muže, který čtyřicetiletého zpěváka před jeho bytem několikrát střelil do zad. A to jen několik hodin poté, co si od něj nechal podepsat album Double Fantasy. Žádný následný útěk se ale nekonal. Muž na místě činu zůstal a začetl se do své oblíbené knihy Kdo chytá v žitě. Právě tou a legendárním zpěvákem byl posedlý. Vražda, za kterou dostal doživotí, měla jasný motiv – posedlý fanoušek se chtěl stát slavným a mimo jiné se mu nelíbilo zpěvákovo prohlášení, že Beatles jsou populárnější než Ježíš. Tragédie ve Spojených státech rozproudila debatu o držení zbraní.

Lennona podepisujícího se svému vrahovi zachytil fotograf Paul Goresh

Tupac Amaru Shakur ( 13. září 1996)

Další zavražděnou osobností se stal pětadvacetiletý rapper, básník, herec a dokonce i baleťák Tupac Amaru Shakur aka 2Pac, který se osm let po své smrti zapsal do Guinnessovy knihy rekordů jako nejúspěšnější rapper historie s více než 75 miliony prodaných nosičů. A i v tomto případě se střílelo. Jenže tentokrát je dodnes vrah neznámý a incident tak nahrává konspiračním teoriím (nejpravděpodobněji šlo ale o válku gangů). Na křižovatce vedle Tupacova auta zastavil bílý Cadillac, ze kterého kdosi několikrát vystřelil. Jen chvíli poté dorazil na místo policista, který slyšel Tupacova poslední slova „Nezvládnu to.“ A taky „Fuck you,“ kterými reagoval na dotaz, kdo to udělal. Na následky vnitřního krvácení zemřel po šesti dnech v nemocnici. Tupac je dodnes velmi populární, kromě několika soch v USA byl také dlouhou dobu nejlépe vydělávajícím mrtvým hudebníkem.

Tupac se věnoval i herectví, foto pochází z filmu Respekt (Juice), kde se po jeho boku objevili i Omar Epps (vlevo), Vincent Laresca nebo Samuel L. Jackson

Martin Luther King ( 4. dubna 1968)

Americký pastor, bojovník za lidská práva a rasovou rovnoprávnost a nositel Nobelovy ceny za mír z roku 1964: To všechno byl Martin Luther King, který se v 50. letech stal lídrem černošských organizací pořádajících bojkoty a protesty. Při jednom z nich byl dokonce zatčen a jeho propuštění inicioval kandidát na prezidenta John Fitzgerald Kennedy, který si tím pomohl ve volbách. Pak ale přišel duben 1968, kdy byl devětatřicetiletý Martin Luther King zastřelen na balkoně hotelu v Memphisu. Vrahem měl být kriminálník, který se k činu nejprve přiznal, později ale vinu odmítl. Kolem smrti Kinga se tak – kvůli jeho velkému vlivu – vyrojilo i několik konspiračních teorií, například, že ho nechaly zabít tajné služby. Rodina Kingových má mimochodem přesah i do herectví – jejich přáteli byli rodiče herečky Julie Roberts, která navíc nedávno přiznala, že právě King Jr. zaplatil v nemocnici účty za její porod. 

Christina Grimmie ( 10. června 2016)

Přestože vám její jméno možná nic neříká, tato americká zpěvačka měla našlápnuto na to stát se hvězdou. Zda by se jí to povedlo, už ale nezjistíme. Na dvaadvacetiletou finalistku soutěže The Voice (u nás známá jako Hlas) z roku 2014 a úspěšnou youtuberku totiž během autogramiády po jejím koncertě zblízka několikrát vystřelil psychopatický fanoušek, který následně obrátil zbraň proti sobě. Grimmie podlehla zraněním druhý den v nemocnici. Motiv vraždy policie nezjistila. Hezké gesto v souvislosti s její smrtí udělal frontman kapely Maroon 5 Adam Levine, který se rozhodl uhradit náklady na pohřeb. V The Voice byl zpěvaččiným koučem a po skončení soutěže jí nabídl další spolupráci.

Alexis Sharkey ( 27. listopad 2020)

Při pohledu na profil šestadvacetileté influencerky, která se věnovala hlavně módě a kosmetice, byste si rozhodně nepomysleli, že za její smrtí stojí její o dost starší manžel. Oba dva sdíleli na sociálních sítích iluzi o tom, jak jsou šťastní. Přátelé Sharkey ale věděli, že má doma žárlivého násilníka a stalkera. Poté, co se rozhodla ho opustit, skončila uškrcená a nahá ve škarpě. Našli ji po několika dnech pár kilometrů od domova popeláři, kteří si mysleli, že jde o figurínu z obchodu. Vrah se mimo jiné nechal následně prosit rodiči Alexis, aby vyzvedl její tělo a přivezl jim ho. Také se k nim nedostaly žádné dceřiny věci a neví ani, co se stalo s jejími třemi kočkami. Padesátiletý vrah se nakonec zastřelil, aby nemusel čelit justici. 

O dalších slavných lidech, kteří zemřeli rukou vraha, si můžete přečíst v článku našeho sesterského webu proženy.cz

Slavní vrazi: Svých blízkých se zbavil hvězdný běžec, producent The Beatles i Gucciho manželka

Martina Hoblová / 13. 09. 2022

Velká sláva, rychlý konec: Nejzářivější hvězdy, které zemřely předčasně

Kristýna Ševčíková / 16. 06. 2022

Zdroje: ireport.cz, standardmedia.co.ke, rozhlas.cz, super.cz, gettotext.com
Zdroj fotografií: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM