Expres Drive /
Celý playlist
VIP

Prokletí rodu Kennedyů: Buď nepřirozená smrt, nebo dlouhověkost. Kdo zemřel následkem atentátu či drog a kdo dostal infarkt ve fitku

Avatar photo Martina Hoblová
22. 11. 2022

Právě dnes si připomínáme 59 let od spáchání atentátu na 35. prezidenta Spojených států amerických, demokrata Johna Fitzgeralda Kennedyho, kterého zastřelili v Dallasu. Nebyl ale jediný, kdo ze širokého rodu Kennedyů zemřel nepřirozenou smrtí. O prokletí rodiny se mluví dodnes.

Nahlíží na to mimo jiné dokument Prokletí rodu Kennedyů, kterým provází chůvy a guvernantky jednotlivých členů rodiny. A jak stojí v jeho anotaci: Pokud Kennedyové dostali něco do vínku, pak to byla smrt.

Nejprotivnější hvězdy Hollywoodu, s nimiž nechce nikdo pracovat: Chamtivá Sarah Jessica Parker, vztekloun Tom Hardy a psychopat Steven Seagal

Carlito Brigante / 13. 11. 2022

JFK

Nejmladší zvolený prezident v historii Spojených států nastoupil do úřadu 20. ledna 1961 po výhře nad republikánem Richardem Nixonem. Nestihl ale dosloužit ani jedno celé funkční období. V rámci kampaně pro nadcházející prezidentské volby přiletěl roku 1963 do texaského Dallasu, kde měl absolvovat 16 kilometrů dlouhou cestu limuzínou do obchodního centra. Právě tam měl pronést projev. Sám také kvůli pěknému počasí rozhodl, že u auta zůstane otevřená střecha, což se mu právě stalo osudným. Zhruba ve 12:30, čtyři kilometry před cílem, padly ze šestého patra Texaského knižního velkoskladu tři výstřely. První minul, druhý prezidentovi proletěl krkem a třetí ho měl zasáhnout do hlavy. V tu chvíli změnil řidič směr do nejbližší nemocnice, kde pak Kennedy ve věku 46 let zemřel.

Přestože policie zhruba dvě hodiny po atentátu dopadla údajného vraha, bývalého mariňáka a vyškoleného odstřelovače Lee Harvey Oswalda, smrt JFK je opředena řadou konspiračních teorií. Mimo jiné, že ho nechala zabít mafie nebo dokonce manželka Jackie kvůli jeho aférkám.

Rodinný klan svolal JFK v roce 1961 na tuto fotografii, přes prezidentský příkaz děti nevydržely být chvíli v klidu

Řetězec násilných a nepřirozených úmrtí

John Fitzgerald Kennedy byl z devíti dětí a dohromady má rodinný klan desítky členů. Velká část ale zemřela v nízkém věku za ne zcela přirozených okolností. A nutno dodat, že ze sourozenců JFK už nežije nikdo. Starší bratr Joseph tragicky zahynul během druhé světové války v roce 1944 ve 29 letech nad Anglií při výbuchu vojenského letadla. Letecká nehoda stála o čtyři roky později také za smrtí sestry Kathleen, která se chystala na dovolenou do Francie. Bylo jí 28 let. 

Rok 1963 byl pak nešťastným právě pro JFK, jen o pět let později ho následoval jeho mladší bratr, senátor a bývalý ministr spravedlnosti USA Robert Francis „Bobby“ Kennedy. Byl zastřelen v Los Angeles ve věku 42 let nedlouho poté, co uspěl v prezidentských primárkách demokratů. I jeho smrt je opředena řadou tajemství. Sourozence JFK následoval v roce 1984 jeden z Robertových synů, David. Ve svých 28 letech se předávkoval drogami. Jeho otec se toho nedožil, stejně jako smrti svého dalšího syna, Michaela, jehož život vyhasl o třináct let později při nehodě na lyžích. 

Ale zpět k letadlům. V roce 1999 totiž postihlo velké neštěstí přímo syna JFK, Johna mladšího. Právník, kterému přezdívali John John, byl podle časopisu People nejkrásnějším mužem planety roku 1988 a randil například i s herečkou Sarah Jessicou Parker, havaroval ve 38 letech při pilotování svého vlastního letadla a spolu se svou ženou a švagrovou zahynul. 

A znovu jsou na scéně i drogy – v roce 2019 se předávkovala Robertova vnučka, Saoirse Roisin, které bylo pouhých 22 let. O rok později se pak při tragické nehodě na moři utopila Bobbyho další vnučka, čtyřicetiletá Maeve i se svým osmiletým synem Gideonem.

JFK junior, zvaný též John John, se svou sestrou Caroline v roce 1994 krátce po oznámení o úmrtí jejich matky Jacqueline „Jackie“ Lee Bouvier Kennedy Onassis. Zatímco John John zemřel v roce 1999, Caroline Kennedy 27. listopadu oslaví 65. narozeniny. V současnosti je velvyslankyní USA v Austrálii

Paradox dlouhověkosti

Rodinný klan je ale zároveň plný paradoxů, co se věku a úmrtí týká. Například prezidentova matka Rose se totiž dožila 104 let, zemřela v roce 1995. O deset let později, ve věku 82 let, pak opustila tento svět mentálně retardovaná sestra JFK Rosemary, která měla od 23 let – po neúspěšné lobotomii – IQ dvouletého dítěte. Dlouhý věk si užila také další prezidentova sestra, Patricia, kterou v roce 2006 skolil zápal plic. Bylo jí taktéž 82 let. 

Rok 2009 pak přinesl smrt hned dvěma sourozencům amerického prezidenta. Nejprve onemocněla a ve věku 88 let zemřela sestra Eunice, následně na nádor mozku skonal v 77 letech bratr, senátor Edward alias Ted. Ten také stihl během svého života způsobit autonehodu a úmrtí své spolujezdkyně, což byl zřejmě důvod, proč se nakonec rozhodl nekandidovat jako třetí z dynastie Kennedyů na prezidenta. Jen dva roky po zmíněném dvojitém úmrtí skončil život také Edwardovy nejstarší dcery. Kary dostala v 61 letech infarkt ve fitness centru. A 92 let se dožila nejmladší sestra JFK, Jean, která byla posledním žijícím prezidentovým sourozencem. Zemřela v roce 2020.

Nehoda, sebevražda, nebo vražda? Smrt Marylin Monroe je živnou půdou konspiračních teorií, přečtěte si ty tradiční i méně známé

Martina Hoblová / 28. 09. 2022

Velká sláva, rychlý konec: Nejzářivější hvězdy, které zemřely předčasně

Kristýna Ševčíková / 16. 06. 2022

Zdroje: Dokument Prokletí rodu Kennedyů, novinky.cz, ceskatelevize.czYouTube
Zdroj fotografií: Profimedia

 

 

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM