Ostatní

Nehoda, sebevražda, nebo vražda? Smrt Marylin Monroe je živnou půdou konspiračních teorií, přečtěte si ty tradiční i méně známé

Martina Hoblová
28. 09. 2022

Byla, nebo nebyla to náhoda? Otázka, která desetiletí trápí fanoušky a milovníky symbolu 50. let, Marilyn Monroe. Dodnes o tom, proč a jak slavná herečka zemřela, vznikají knihy (Bombshell), dokumenty (The Mystery of Marilyn Monroe: The Unheard Tapes) nebo filmy, z nichž ten nejnovější, Blondýnka (Blonde), je ode dneška k vidění na Netflixu. 

Od smrti herečky, modelky a zpěvačky Marilyn Monroe, vlastním jménem Normy Jeane Mortenson (někde je uváděná také jako Norma Jeane Baker), uplynulo letos už 60 let. A stále vyplouvají na povrch nové skutečnosti a teorie.

Očekávaný film o Marilyn Monroe je tady: Blondýnka bude plná emocí, vášně a excelentních hereckých výkonů

Kristýna Ševčíková / 27. 09. 2022

Osudné barbituráty

Blonďatá kráska sice neprožila pěkné dětství (prošla několika pěstounskými rodinami a sirotčincem a několikrát se pokusila i o sebevraždu), ale v dospělosti měla slávu, krásu, peníze i moc a mezi její milence a přátele patřili i vlivní muži. To ji ale přivedlo k užívání alkoholu i barbiturátů, tedy tlumících a uspávacích léků, a zřejmě ty se jí právě staly osudnými. Život idolu 50. let  podle oficiálních informací skončil brzy ráno 5. srpna, později se ale ukázalo, že Marylin byla mrtvá už 4. srpna pozdě večer.

Co se vlastně stalo? 

Ve svém domě v Brentwoodu měla 4. srpna odpoledne schůzku se svým psychiatrem, který následně kvůli hereččině špatnému stavu poprosil její hospodyni, aby s ní zůstala přes noc. Marylin poté mluvila ještě s hercem a švagrem amerického prezidenta Peterem Lawfordem, kterému připadala pod vlivem alkoholu nebo drog. Její hospodyně se pak šla na hollywoodskou hvězdu ještě podívat, ale když jen přes zavřené dveře zjistila, že se u ní svítí, šla si lehnout. Asi kolem půl čtvrté ráno ji pak vzbudil špatný pocit a při ranní kontrole zjistila, že se u herečky stále svítí a je zamčená. Zavolala proto psychiatra, který se k ní dostal přes okno a zjistil, že je blonďatá kráska mrtvá. Oficiálně se jednalo o sebevraždu předávkováním.

Neobjasněné okolnosti nahrávají konspirátorům

Existuje několik verzí týkajících se právě spekulací kolem předávkování. V hereččině žaludku, střevech ani krvi se údajně nenašly žádné stopy po lécích. Další teorií je, že se nikdy ani neprovedly testy ke zjištění léků v jejím těle, jsou také informace o tom, že si pilulky ve formě tobolek měla aplikovat do análního otvoru. Hollywoodská hvězda navíc byla nalezená v dosti podezřelé pozici a na těle měla modřiny a posmrtné skvrny, které předávkování příliš nenasvědčovaly. Sousedka herečky vypověděla, že viděla odcházet dva muže, kterými – jak se dočtete níže – měli být bratři Kennedyové. 

Konspirační teorie 

Vraždící politici

Asi nejznámější je ta, že blonďaté krásce ke smrti pomohli právě bratři Kennedyové (v té době americký prezident John Fitzgerald a ministr spravedlnosti Robert Fitzgerald). S oběma měla mít poměr a na oba měla vědět mnoho informací. Také mohla chtít, jakožto milenka ženatého prezidenta, vyjít s celou věcí na veřejnost. A uvádí se mimo jiné to, že byla s jedním z bratrů těhotná, ale buď potratila přirozeně, nebo si dítě nechala vzít. V souvislosti s tím vším mohou podle některých za vraždou stát také vládní agenti.

Věděla moc? 

Další konspirační teorie říká, že americkou celebritu umlčela mafie. Důvodem mělo být to, co všechno věděla. V bytě byly údajně nalezeny i štěnice. 

Hurá na pláž

Nejméně pravděpodobná teorie pak tvrdí, že smrt Monroe byla fingovaná, aby se mohla stáhnout do ústraní. Několik na sobě nezávislých svědků herečku údajně poznalo na pláži po roce 2000.

Za vším hledej komunisty (a CIA)

Naopak nejzajímavější verze vyšla na povrch v roce 2015, kdy se měl bývalý agent CIA Normand Hodges přiznat na smrtelné posteli k tomu, že Marilyn sám zabil. Důvodem bylo, že měla poměr mimo jiné s Fidelem Castrem a hrozilo, že by mohla donášet komunistickému režimu.

Sanitkou tam a zase zpátky

Jedna z posledních verzí o smrti sexsymbolu zmiňuje, že smrt nastala v sanitce cestou na pohotovost už 4. srpna pozdě večer, ale na příkaz shora se vše naaranžovalo tak, aby to vypadalo jako sebevražda.

Velká sláva, rychlý konec: Nejzářivější hvězdy, které zemřely předčasně

Kristýna Ševčíková / 16. 06. 2022

Těžké začátky, drogy, sláva: Silné příběhy hudebních hvězd přenesené na stříbrné plátno

Kristýna Ševčíková / 17. 07. 2022

Úvodní foto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM