Dopoledne na Expres FM /
Celý playlist
VIP

Polepšený rapl Fury, demoliční koule Tyson i mistr skandálů Fenin: Sportovní hvězdy, které porazily vlastní démony

Avatar photo Carlito Brigante
28. 11. 2022

Sláva, peníze a pocit absolutní svobody. Život profesionálního sportovce nabízí nejedno pokušení, kterému nedokáže každý čelit bez ztráty kytičky. Role vzorů a miláčků národa s sebou přináší extrémní tlak a sportovní celebrity tak snadno sejdou na scestí.

Před pár týdny se do světa rozletěla zpráva, že byl český hokejový útočník Jakub Vrána umístěn do programu NHL pro závislosti a duševní problémy. Problémy je nutné řešit a Vrána není první ani poslední, kdo se potýkal se svými démony. Kdo z jeho kolegů může potvrdit, že nejtěžším soupeřem je člověk sám sobě?

To za nás nebylo! Nejen Halloween a Valentýn postupně válcují i Česko. Víte, co je baby shower a jak dnes vypadají rozlučky se svobodou?

Karin Šnýdrová / 22. 11. 2022

Prokleté jméno Tyson 

Nosit ve světě profesionálního boxu jméno Tyson už něco znamená. Mike Tyson a Tyson Fury, kteří jsou mimochodem velkými přáteli, mají navíc společného víc než jen zápis v občance. Oba bijci naprosto dominovali své éře, Fury je v současnosti neporaženým šampionem, a těžko hledali sobě rovného soupeře. V osobní rovině to už taková sláva nebyla.

Mike Tyson se potýkal s maniodepresivní poruchou, která z něj v ringu stvořila demoliční kouli a zvíře, které nahánělo bezmála tři dekády nebohé soupeře. Nejslavnější knockouter historie rohovnického sportu si bohužel svou zlověstnou agresivitu přenesl i do soukromí. Iron Mike byl odsouzen za znásilnění, nevyhýbal se pouličním potyčkám a divokou minulost měl už jako mladík, kdy byl několikrát zatčen a umístěn do nápravného zařízení. Po kariéře propadl drogám a nešťastnou náhodou přišel o milovanou dcerku, která se uškrtila na jeho cvičicím zařízení. Od té doby ovšem Mike Tyson seká latinu, umořil své dluhy a daří se mu coby podnikateli i navrátivšímu se sportovci.

Jeho výrazně mladší jmenovec Tyson Fury je neoddiskutovatelným šampionem současnosti. Dosud neporažený „Gipsy King“ patří mezi miláčky fanoušků a je nejlépe vydělávajícím bojovníkem. Cesta na vrchol byla ovšem poměrně trnitá. Fury začínal s pouličními bitkami a na začátku kariéry byl zesměšňován pro svojí neohrabanost. Britský kolos se ovšem neustále zlepšoval a v roce 2015 stanul proti hegemonovi tehdejší doby, Vladimiru Klíčkovi. Fury senzačně vyhrál, ale místo následné nadvlády nad nejtěžší divizí se psychicky zhroutil. Propadl alkoholu (denně dokázal vypít kolem osmnácti piv!) a drogám. Citlivý obr propadl depresím a pořádně přibral. Z nejtěžších chvil jej pomohla vytáhnout milovaná manželka Paris a narození potomstva. Fury se postupně proti veškerým předpokladům jal očistit svoje jméno i čest a nepravděpodobnou cestou setnul všechny, kdo se mu od roku 2019 postavili do cesty. Tyson Fury momentálně působí jako polepšený rapl a často otevřeně mluví o duševním zdraví a nutnosti abstinence. Snad mu to vydrží!

Mánie s alkoholovým nádechem

Psal se rok 1990 a Anglie ležela Paulovi Gascoigneovi u nohou. Populární filuta zvaný Gazza táhl na Mistrovství světa v Itálii hrdý Albion k vysněnému vítězství na otevřené scéně. Ačkoliv z toho bylo „jen“ čtvrté místo, sám Gascoigne se stal členem All Stars Teamu a miláčkem národa. Nastala téměř okamžitá „Gazzamania“, kterou šikovný záložník neustál. Propadl alkoholu a těžkým depresím. I přesto, že si stále stále udržoval solidní herní úroveň (zářil i na Euro 1996), na veřejnost stále více pronikaly jeho alkoholové skandály, které mu braly vítr z plachet i relevanci. V roce 1998 byl těsně před světovým šampionátem kvůli špatné životosprávě vyřazen z národního týmu, což nesl opravdu těžce. A tak začal ještě více konzumovat lihoviny. Bohužel si životní neúspěchy ventiloval i na manželce Sheryl, kterou několikrát fyzicky inzultoval. Po konci hráčské kariéry to zkoušel na pozici trenéra, jenže i tady jej vyhodili, protože chodil na tréninky i zápasy totálně namol. Fotbal ukázal někdejšímu miláčkovi fanoušků Premier League dveře, a tak se Gazza zhroutil. Neúspěšně se pokoušel o sebevraždu a ve 40 letech vypadal jako trosečník a důchodce. Postupně navštěvoval protialkoholní léčebny, začal nabírat na ztracené váze a stabilizoval svůj stav. Stále trvá na tom, že „vždy bude alkoholikem“, ale dříve radikální konzumaci omezil na „pár sklenic vína nebo pár půllitrů piva“. Letos o Gascoigneovi vyšel dokument BBC, který opět dojal celou Anglii a nabídl fotbalového génia se zálibou v alkoholu zase v lepším světle.

Swag Martin Fenin 

V roce 2017 došla Česká fotbalová reprezentace do 20 let až do finále Mistrovství světa, kde těsně podlehla Argentině. Po zápase se nejvíc mluvilo o Martinu Feninovi. Šikovný útočník měl veškeré předpoklady stát se novou globální hvězdou. Po půlroce v Teplicích nadešel čas na velký přestup za hranice. Mluvilo se o Arsenalu, Juventusu nebo Realu Madrid, Fenin si však překvapivě zvolil německý Frankfurt. A lépe do nového působiště vstoupit nemohl, hned v první zápase zaznamenal hattrick do sítě Herthy Berlín. V téhle době byl Fenin horkým zbožím i na marketingovém poli, takže s ním uzavřely smlouvy například společnosti jako Pepsi nebo Lay’s. Jenže tohle fakt nebyla dobrá volba. Martin Fenin totiž začal novinové články plnit skandály. A že jich bylo! Ještě za dob působení ve Frankfurtu si zvládl podpálit byt a zúčastnit se již legendárního reprezentačního skandálu s „částkou, co nesouhlasí“. Jenže to byl jen začátek. Poté vypadl z balkonu, propadl depresím a po kariéře přišel pod vlivem i do vysílání pořadu Tiki-Taka. Jeho pád na dno vtipně shrnul rapper Cashanova Bulhar v dnes již legendárním bangeru Swag Martin Fenin. Fenin postupem času začal chápat svou roli, založil vlastní alkoholický brand Šmakec, začal hrát fotbal za Řeporyje a aktuálně čelí velké životní výzvě. Přijal laso od MMA organizace Oktagon, kde by se měl příští rok představit jako zápasník. Tahle horská dráha ještě zdaleka nekončí!

Martin Fenin na začátku své kariéry asi ještě netušil, jaké otáčky jeho život nabere

Ryan Reynolds bojuje s úzkostí, Selena Gomez je bipolární, Kit Harrington zvažoval sebevraždu: Celebrity upozorňují na nutnost mluvit o duševním zdraví

Kristýna Ševčíková / 06. 10. 2022

Myšlenky berte jen jako hypotézy, ne fakta, a nezapomeňte se svěřovat: Desatero pro psychickou pohodu

Marie Bezděková / 14. 09. 2022

Zdroje: stream.cz, sport.cz
Zdroj fotografií: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM