Hudba na prvním místě / Music First /
Celý playlist
Ostatní

To za nás nebylo! Nejen Halloween a Valentýn postupně válcují i Česko. Víte, co je baby shower a jak dnes vypadají rozlučky se svobodou?

Karin Šnýdrová
22. 11. 2022

Každá země má své ustálené zvyky a tradice, vlivem globalizace však přejímá i takové, které se kdysi praktikovaly spíš jen ve vzdálenějších koutech planety. Zatímco starší generace u nás neslavila Valentýn ani Halloween, dnešní mládež si podobné akce už ujít nenechá. Pořádá tematické párty a rozlučky se svobodou, baby shower či gender reveal se pomalu stávají normálem i pro obyvatele Česka. 

Ať už se vám cizí svátky a zvyklosti příčí, nebo je naopak vítáte s úsměvem na rtech, nelze jim uniknout. Ostatně prodejci v nich vidí super příležitost, jak si přivydělat. A ještě aby ne, vždyť účast na následujících akcích je většinou podmíněna stylovým dárkem či outfitem, který vám provětrá kapsy. 

Za co upálili Husa a jak dokazoval svatý Václav svou zbožnost? Ukažte své znalosti českých svátků

Martina Hoblová / 27. 09. 2022

Rozlučka se svobodou 

Nejrůznější předsvatební rituály doprovází lidstvo snad od nepaměti. Budoucí ženichové popíjeli s kamarády v předvečer svého velkého dne už v dobách starověké Sparty. Ženy si ale na nějaké divoké večírky musely počkat. Když na počátku dvacátého století nastoupily do práce, bylo zvykem, že nastávající nevěstě předaly kolegyně praktické dary. Trochu nuda, nemyslíte? Až s příchodem rovnoprávnosti začaly slavit podobně jako muži.

Se svobodou se snoubenci dříve loučili každý zvlášť večer před svatbou. Přece jen to byla jejich poslední noc v rolích singles. Jasně stanované datum už se teď nedodržuje. Důvod je prostý: Nikdo netouží jít k oltáři s kocovinou. Dnešní rozlučky probíhají většinou týden před svatbou a dost často se nesou v okázalém stylu. Pronájem limuzíny či lodě není nic neobvyklého, pánové mnohdy zavítají i do strip barů. Důležitou součástí této akce jsou rovněž tematické propriety, takže partu oslavenců poznáte na první pohled. 

Součástí rozluček se svobodou jsou také vtipné kostýmy

Baby shower 

Příchod miminka byl odjakživa radostnou událostí. Je všeobecně známo, že obzvlášť vášnivě jej slaví novopečení tatínci. Na zdraví svého potomka jsou totiž schopní připíjet i několik dní v kuse. Poměrně mladou záležitostí je akce zvaná baby shower, která je určena budoucím maminkám a s alkoholem samozřejmě nemá nic společného. Vznikla v padesátých letech minulého století během baby boomu v USA a velmi rychle si našla své příznivce.

Těhotné ženě pořádá oslavu kamarádka, ideálně měsíc před porodem. Všechny účastnice předají nastávající rodičce dárky pro dítě, sdílí své zkušenosti ohledně vlastních ratolestí a hrají hry. Baby shower může být pro maminku překvapením, nebo o ní může dopředu vědět. Pak může pro hosty sestavit wish list, aby věděli, čím konkrétně jí mají obdarovat a co udělá největší radost. Není divu, že se baby shower stává poslední dobou populární i v Česku. 

Gender reveal party 

Moderním zvykem, který se šíří bleskovou rychlostí po sociálních sítích, je párty, na které budoucí rodiče odhalí pohlaví miminka. Způsobů, jak to udělat existuje hned několik. Pokud chcete mít jistotu, že vše proběhne přesně podle vašich představ, můžete si dokonce najmout profesionální agenturu, která vám přizpůsobí celou akci na míru. Na vás pak už jen bude rozříznout dort, z něhož vyteče buď modrá, nebo růžová poleva, vystřelit barevné konfety nebo třeba propíchnout balónek, ze kterého se vysypou flitry v klučičím či holčičím odstínu. Fantazii se ovšem meze nekladou. Jen nezapomeňte událost zaznamenat na kameru a postnout na TikTok nebo jiné sociální sítě. 

https://www.youtube.com/watch?v=1jSPYDsFoGA

Valentýn 

Zatímco předchozí generace vyznávaly lásku na prvního máje, českému svátku dnes šlape na paty únorový Valentýn. Dříve se sice slavil především v anglosaských zemích, nakonec však expandoval do celého světa. A pro obchodníky znamená Valentýn žně. Zamilované páry se obdarovávají nejrůznějšími dárky, od těch lacinějších v podobě přáníček, květin a bonboniér až po luxusní šperky, jakými jsou diamantové prsteny a drahé hodinky. A radost mají i provozovatelé restaurací, 14. února mají zpravidla natřískáno. Večeře je totiž v tento významný den pro milovníky Valentýna přímo nutností. Jestliže se řadíte spíše k odpůrcům tohoto komerčního svátku, můžete vyrazit třeba na anti-valentine party, kterých je v českých městech víc než dost. 

Halloween 

Druhého listopadu, na Dušičky, si v tuzemsku připomínáme naše zesnulé. Chodíme na hřbitovy, zapalujeme svíčky, zdobíme hroby a celková nálada tohoto dne je pochmurná. To Halloween, který se pomalu ale jistě rozmáhá i u nás, slibuje veselejší a zábavnější atmosféru. Dodržuje se hlavně v anglicky mluvících zemích a připadá na 31. října. Toho večera vyrážejí děti v kostýmech na koledu a domů se vrací s košíkem plným cukroví. V Česku se zatím uchytila především tradiční halloweenská výzdoba, jako jsou vyřezávané dýně či strašidelné dekorace. 

Kdo je ta zelená příšera aneb Královna Halloweenu Heidi Klum a její povedené masky. Podívejte se, kdo další ze slavných to umí taky

Andrea Machajdíková / 27. 10. 2022

Festival hlouposti: Injekce kokainu místo viagry, novodobý Dracula, co neuměl počítat, i tragédie vítačů hurikánu

Carlito Brigante / 21. 11. 2022

Zdroj: livescience.com, c-and-a.com, history.com
Zdroj fotografií: Shutterstock 

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM