Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
VIP

Nemá rád Mr. Beana, má obří IQ a zachránil rodinu před katastrofou: Rowan Atkinson slaví narozeniny

Karin Šnýdrová
06. 01. 2023

Dokáže rozesmát celý svět, aniž by vyslovil jediné slovo. Životní role Mr. Beana mu však k srdci nepřirostla. Rowan Atkinson, kterého si každý spojuje s postavou přitroublého smolaře, je nejen výborný herec, ale také milovník rychlých aut, génius a hrdina. Dnes slaví 68. narozeniny. 

Přestože si svůj filmový debut odbyl po boku Seana Conneryho v neoficiální bondovce Nikdy neříkej nikdy (1983) a od té chvíle se před kamerou ocitnul ještě nesčetněkrát, fanoušci jej budou vždycky považovat především za Mr. Beana. Ve skutečnosti s ním britský komik nemá nic společného. Ostatně IQ Rowana Atkinsona dosahuje 178 bodů, což se o srandovní seriálové a filmové postavičce rozhodně říct nedá. 

Jeho život býval jako Pařba ve Vegas, jen bez špetky humoru: Bradley Cooper oslaví narozeniny po boku osudové lásky

Michaela Dočkalová / 05. 01. 2023

Mr. Bean navěky 

Prokletí jedné role se na dnešního oslavence bezpochyby vztahuje. Coby Mr. Bean se poprvé objevil na televizních obrazovkách v roce 1990 a okamžitě si získal přízeň publika. Sitcom běžel dalších pět let, na něj pak navázaly dva celovečerní snímky – Mr. Bean: Největší filmová katastrofa (1997) a Prázdniny pana Beana (2007). Podobného úspěchu se dočkalo i kreslené zpracování Mr.Bean: Animované příběhy (2002-2019), kde ztvárnil hlavního hrdinu Rowan Atkinson alespoň hlasově. Herec přiznal, že je to pro něj mnohem jednodušší. Natáčení Mr. Beana si ale nikdy příliš neužíval. Bylo to pro něj vyčerpávající, stresující a nebyla mu příjemná ani tíha zodpovědnosti, s níž se potýkal. 

Dětinsky chovající se dospělý měl u diváků nebývalý úspěch. Mr. Bean se vysílal po celém světě

Slavné role 

Vystudovaný elektroinženýr s kariérou herce nepočítal odjakživa, přesto se ve světě stříbrného plátna uchytil. Jeho talent bavit lidi ocenila i samotná královna Alžběta II., když mu v roce 2013 udělila Řád britského impéria. Na slavnostním předávání v Buckinghamském paláci zachoval však Rowan Atkinson ke zklamání přihlížejících vážnou tvář. Mezi jeho významné herecké počiny nepatří ale jen Mr. Bean. Exceloval v seriálech Černá zmije (1983-1999), Tenká modrá linie (1995-1996), Maigret (2016-2017) či Včela na mušce (2022). Slávu mu přinesla také role potrhlého agenta ve filmové trilogii Johnny English, hlavní roli si střihnul v komedii Univerzální uklízečka (2005) a objevil se rovněž ve snímku Žhavé výstřely 2 (1993) a Láska nebeská (2003). 

Zabránil letecké katastrofě

V roce 1990 se Rowan Atkinson oženil s uměleckou maskérkou Sunetrou Sastry a vychovali spolu dvě děti, dceru Lily a syna Benjamina. Málem se však nedožily dospělosti. Celá rodinka se totiž v roce 2001 vydala na exotickou dovolenou do Keni, kde si pronajala malé letadlo Cessna 202. Chybělo opravdu málo, aby jejich výlet skončil katastrofou. Pilot ve vzduchu omdlel. I když se jej manželé snažili probrat, nedařilo se jim muže přivést k vědomí. Vzpamatoval se až po několika fackách. Do té chvíle se řízení ujmul šokovaný herec. Stabilní manželství se Rowanovi Atkinsonovi nakonec rozpadlo. V roce 2015 se se Sunetrou rozvedl a našel si o 26 let mladší partnerku Louise Ford. V roce 2017 se jim narodila dcerka Isla, vztah dvou komiků klape dodnes. 

Rowan Atkinson se v roce 2017 stal trojnásobným otcem, dcerku Islu má společně s partnerkou Louise Ford (na snímku)

Will Smith a David Beckham šermují, Mr. Bean závodí na okruhu: Adrenalinové koníčky slavných

Martina Hoblová / 19. 07. 2022

Staré, ale určitě ne pro pamětníky: M.A.S.H., Bratrstvo neohrožených i Perníkový táta jsou seriály, na které se vyplatí podívat i dnes

Martina Hoblová / 01. 08. 2022
Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM