Ranní klub /
Celý playlist
VIP

Neduhy slavných: Venus Williams trápí vzácný syndrom, Kim Kardashian lupénka, Michael J. Fox bojuje s Parkinsonem

Avatar photo Radek Honc
01. 02. 2023

Celebrity jsou i přes svůj hvězdný status stále a pořád lidmi. S radostmi, starostmi a taky zdravotními strastmi. Častokrát velmi nepříjemnými. 

Přečtěte si příběhy těch, kteří se nehodlají svému handicapu podřídit a navzdory neduhům stále podávají špičkové výkony ve svém oboru.

Selena Gomez se vrátila na sociální sítě a dostává sodu za tloušťku: Je mi to jedno, vzkazuje hejtrům

Michaela Dočkalová / 31. 01. 2023

Venus Williams 

Starší (a jen o trochu méně slavná) ze sester Williamsových trpí Sjögrenovým syndromem. To je autoimunitní onemocnění, při němž imunitní buňky napadají a ničí žlázy, které produkují slzy a sliny. Syndrom častěji postihuje ženy a klinicky se popisuje jeho primární a sekundární varianta. „Tu únavu je těžké vysvětlit, pokud ji nemáte,“ řekla The New York Times v roce 2011 o svém boji s nemocí sedminásobná grandslamová šampionka. „Některá rána je mi opravdu špatně, jako když se moc nevyspíte, máte chřipku nebo jste nachlazení. Vždycky mívám určitou míru únavy, ale pořád ji cítím. A čím víc jsem se snažila ji překonat, tím to bylo těžší.“

Pět singlových titulů z Wimbledonu a dva z domácího US Open, 14 grandslamových titulů ve dvouhře a čtyři olympijské medaile dělají z Venus jednu z nejúspěšnějších tenistek historie

Kim Kardashian 

Psoriáza neboli lupénka je neinfekční zánětlivé autoimunitní onemocnění kůže. Má chronický průběh a sklon k recidivám. Nejčastějším projevem je odlupování pokožky, která se obměňuje až sedmkrát častěji než normálně. „Praktikovala jsem na léčbu lupenky lampu se speciálním UV světlem. Nechci to zakřiknout a mluvit příliš brzy o úspěchu, ale lupénka je téměř pryč, přinejmenším ze šedesáti procent, což se předtím nedařilo roky,“ napsala k tomu exmanželka Kanyeho Westa. K tomu se ostatně dostaneme na konci tohoto článku.

Lil Wayne

Americký rapper Dwayne Michael Carter Jr. známý pod pseudonymem Lil Wayne trpí epilepsií. Toto onemocnění mozku, dříve nazývané jako padoucnice, je charakterizované výskytem epileptických záchvatů. Epileptické záchvaty jsou epizody náhlé a přechodné abnormální funkce mozkové aktivity, které se projevují dočasnou změnou vědomí či vnímání, chování, hybnosti či citlivosti. Rapper v březnu 2013 potvrdil, že epilepsií trpí. „Nebyl to můj první, druhý, třetí, čtvrtý, pátý, šestý, sedmý záchvat… Měl jsem jich spoustu, jen o nich nikdy neslyšíte,“ řekl rapper v rádiu Power 106.

Lady Gaga

Fibromyalgie je syndrom vyznačující se chronickou, plošnou a generalizovanou bolestí pohybového ústrojí, která může pacientovi bránit v běžné činnosti. Bolesti se mohou zhoršovat fyzickou zátěží nebo stresem, případně nevyspáním. Častá je i ztuhlost kloubů a svalů po delším sezení nebo ležení. V případě, že se živíte tím, čím letos sedmatřicetiletá zpěvačka a herečka, je tahle nemoc o to zrádnější. Regenerace zabírá stále více času a důvody způsobující tento druh onemocnění v téhle profesi prakticky není možné eliminovat. U americké umělkyně to přirozeně častokrát vedlo ke zrušeným koncertům, turné i k psychickému kolapsu.

Lady Gaga v začátcích své kariéry vsadila na extravaganci, postupem času dala průchod ženskosti

Michael J. Fox

O Parkinsonově nemoci, která postihuje nervové buňky v mozku a ovlivňuje svalové funkce a řeč, se americký herec otevřeně vyjádřil v roce 1998, když mluvil před Kongresem o povědomí a výzkumu této nemoci. „Uplynulo sedm let mezi tím, kdy mi byla diagnostikována, a tím, kdy jsem s tím šel na veřejnost,“ řekl Fox na CBS Sunday Morning. Od té doby se stejně jako Marty McFly v legendární trilogii Návrat do budoucnosti přes veškeré veškeré své handicapy snaží pomáhat všude tam, kde je třeba. Doufejme, že se podaří najít lék nebo způsoby, jak zabránit dalším případům tohoto smrtelného onemocnění. Nadace Michaela J. Foxe dosud financovala lékařský výzkum více než 800 miliony dolarů.

Kanye West

Bipolární porucha je charakterizována jako závažné duševní onemocnění, při kterém dochází k periodickým změnám nálady, vitality, psychických funkcí a celkového normálního fungování organismu. „I hate being bipolar, it’s awesome“ (tedy „nesnáším být bipolární, je to skvělé“.), říká americký rapper na jedné z Westových desek a vypovídá mnohé. Bývalý manžel Kim Kardashian svou nemoc poprvé odhalil veřejnosti v roce 2016 a leckomu najednou začala rapperova tehdejší prohlášení dávat smysl. Veřejně deklarovaná podpora Donalda Trumpa, urážení kolegů v čele s Taylor Swift přes stalking své ex až po aféru z pařížského Fashion Weeku, kam Kanye přišel v mikině s nápisem White Lives Matter, což mimo jiné vedlo k blokaci jeho instagramových a twitterových účtů. Z výše uvedeného je jasné, že v boji se svou bipolaritou tahá čím dál tím méně respektovaný umělec za kratší provaz.

Finální fáze šílenství? Kanye West naštval už snad všechny, konec partnerství ho stojí stamiliony

Carlito Brigante / 27. 10. 2022

Ryan Reynolds bojuje s úzkostí, Selena Gomez je bipolární, Kit Harrington zvažoval sebevraždu: Celebrity upozorňují na nutnost mluvit o duševním zdraví

Kristýna Ševčíková / 06. 10. 2022

Zdroje: Wikipedia, CBS, New York Times, Radio Power 106
Zdroj fotografií: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM