Dopoledne na Expres FM /
Celý playlist
VIP

Krásná elfka si užívá bohatou kariéru i manželský život: Cate Blanchet ale umí pořádně šokovat

Avatar photo Michaela Dočkalová
14. 05. 2023

Dvěma Oscary oceněná herečka Cate Blanchett na mnohé působí jako její filmová postava Galadriel z Pána prstenů. Éterická, tichá a melancholická bytost, která všechny fascinuje. Jaká je ale ve skutečnosti a čím šokovala své fanoušky v roce 2015?

Bývalý manžel Pamely Anderson se snažil prodat dům dlouhých sedm let: Prodělal dva miliony dolarů

Michaela Dočkalová / 12. 05. 2023

Rodiče jí zemřeli, ještě když byla malá

Narodila se v australském městě Melbourne 14. května 1969. Matka byla Australanka, otec Američan. Rodiče ale zemřeli, když jí bylo pouhých 10 let. Poté, co vystudovala dějiny umění na University of Melbourne, absolvovala studium v Národním institutu dramatických umění v Sydney. Právě v tomto městě také odstartovala svou hereckou kariéru a to na divadelních prknech. V roce 1993 debutovala v televizi díky hlavní roli v seriálech Heartland a Bordertown. O 2 roky později si střihla premiéru v celovečerním filmu Cesta do ráje. Za její průlomovou roli lze ovšem považovat tu, v níž ztvárnila mladou královnu Alžbětu I. Řeč je samozřejmě o filmu Královna Alžběta. Za něj byla nejenom nominovaná na Oscara, ale dokonce za tuto roli získala svůj první Zlatý glóbus.

Sbírá jedno ocenění za druhým

Během následujících let ukázala, jak všestrannou herečkou je. Vystřídala nejrůznější žánry, vedlejší i hlavní role, filmy i seriály. Přestože si většina českých fanoušků Cate Blanchett vybaví v roli elfské vládkyně Galadriel z trilogie Pán prstenů, rozhodně nejde o její nejvýznamnější ani nejoceňovanější roli. Nato, jak skvělou je herečkou, lze ji zařadit spíše k těm méně povedeným. Mnohem větší slávu jí přinesl film Letec z roku 2005, za nějž dostala Oscara a zároveň se zařadila mezi nominované na Zlatý glóbus. Obě prestižní ocenění obdržela i za Jasmíniny slzy, drama z roku 2013. Zlatým glóbem byla v nadcházejících letech oceněna ještě dvakrát, a to za snímky Beze mě: Šest tváří Boba Dylana z roku 2007 a Tár z letošního roku, který jí přinesl i nominaci na Oscara. Jako bezchybná dirigentka Lydia Tar si podmanila filmový svět, možná i díky tomu, že zatímco na jevišti si je vždycky jistá v kramflecích, jakmile z něj sestoupí, rázem se z ní stává úplně někdo jiný. Obyčejný člověk chybující ve všem, v čem chybovat může.

Film pro všechny, kdo mají uši: Cate Blanchett ve snímku Tár ukazuje, že i ženy umějí zneužívat moc

Iva Růžičková / 01. 05. 2023

Fanoušci si Cate Blanchett oblíbili i ve filmu Babel z roku 2006, v němž si zahrála po boku Brada Pitta. Ve stejném roce zazářila i v thrilleru Zápisky o skandálu. V letošním roce se můžeme těšit hned na tři filmy. Tím nejočekávanějším je bezpochyby Manuál pro uklízečky, jež představuje zfilmovanou knihu amerického nedoceněného literárního pokladu jménem Lucia Berlin. Očekávanou novinkou je ovšem i seriál Alfonse Cuaróna Disclamer, ve kterém Cate Blanchett rovněž získala jednu z hlavních rolí.

Role Galadriel z Pána prstenů k jejím nejlepším rozhodně nepatří, přesto ji svým způsobem proslavila

Muže už má 27 let stejného

Milostný život Cate Blanchett rozhodně není tak pestrý jako ten filmový. Svou životní lásku potkala už v roce 1996. S dramatikem a scenáristou Adrewem Uptonem se seznámila během účinkování v divadelní hře Racek. O rok později se vzali v Národním parku Blue Mountains v Novém Jižním Walesu v Austrálii. V roce 2001 porodila syna Dashiella Johna, v roce 2004 se manželskému páru narodil druhý syn Roman Robert. Rok 2008 jim přinesl dvojnásobný úspěch. Herečka společně manželem založila divadelní společnost Sydney Theatre Company a do rodiny přivítali třetího syna Ignatiuse Martina. Pár spolu vychovává i adoptovanou dceru Edith Vivian. Přestože herečka si své soukromí bedlivě střeží a o své rodině téměř nikdy nemluví, v roce 2015 přeci jen něco odtajnila a bylo to natolik šokující, že se o tom po celém světě mluvilo a psalo několik dlouhých týdnů.

S manželem se seznámila v divadle

Randila i se ženami

Cate Blanchett se u příležitosti natáčení lesbické romance Carol přiznala k tomu, že v minulosti, nejspíš ještě předtím, než se seznámila se svým budoucím manželem, udržovala vztahy i se ženami. To, že se k tomu přiznala až o mnoho let později, však rozhodně neznamenalo, že by se za svou bisexualitu styděla, ale protože jí to přišlo naprosto normální. Herečka se nejen aktivně podílí na hájení práv LGBTQ+ lidí, ale také na zrovnoprávnění mužů a žen ve filmovém průmyslu. Je totiž všeobecně známo, že herečky dostávají mnohem menší peníze než jejich mužští kolegové.

Bývalý manžel Pamely Anderson se snažil prodat dům dlouhých sedm let: Prodělal dva miliony dolarů

Michaela Dočkalová / 12. 05. 2023

Zdroje: britannica.com, firstcuriosity.com, csfd.cz

Zdroj fotografií: Profimedia 

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM