Večerní show
Radek Honc, Vladimír Pavlík
Celý playlist
Poslouchat online
Večerní show /
Celý playlist
VIP

Je příbuzným hraběte Drákuly a alkohol ochutnal už ve čtrnácti: Karel III. slaví první narozeniny v roli krále

Karin Šnýdrová
14. 11. 2022

Dlouho se o něm říkalo, že je věčným čekatelem na trůn. Než na něj skutečně usedl, uplynulo 70 let. Karel III. se letos v září stal oficiálně nejstarší osobou historie, která kdy nastoupila do čela Spojeného království a Commonwealthu. A protože dnes slaví první narozeniny v roli krále, prozradíme vám pár zajímavostí z jeho života. 

Osmého září, po smrti své matky Alžběty II. (†96) vyměnil titul prince z Walesu za krále Spojeného království. Na významnou úlohu se připravoval mnoho let, a proto není pochyb o tom, že bude panovníkem jaksepatří. Věděli jste, že je patronem 400 charitativních organizací a příbuzným hraběte Drákuly? 

Rozvody, skandály kolem Diany i požár. Nová královna bude řešit nejhorší období svého života

Karin Šnýdrová / 09. 11. 2022

(Ne)tradiční vzdělávání

Karel III. se narodil 14. listopadu 1948 v Buckinghamském paláci za vlády Jiřího VI (†56). Ten ovšem v roce 1952 nečekaně zemřel na infarkt, a protože královské povinnosti musela převzít tehdy pětadvacetiletá Alžběta II, stal se její syn prvním následníkem trůnu v pouhých čtyřech letech. Od té chvíle byl coby budoucí monarcha poctivě vzděláván. Na rozdíl od svých předchůdců však Karel III. neměl soukromé učitele, chodil do školy stejně jako děti z obyčejné rodiny. V průkopnictví pokračoval i na univerzitě, v roce 1970 získal titul Bachelor of Arts na University of Cambridge, což z něj automaticky učinilo prvního britského následníka trůnu s vysokoškolským diplomem. 

Královský drink

První alkoholický drink, který si objednal, bylo třešňové brandy. Zaplatil za něj dva šilinky a šest pencí. V té době byl Karel III. teprve čtrnáctiletým žákem internátní školy Gordonstoun a měl tu smůlu, že v hotelu Crown jeho počin sledoval bulvární reportér. Informaci o nezletilém nasávajícím princi si samozřejmě nenechal pro sebe a celonárodní skandál byl na světě. Don Green, bodyguard Karla III., kvůli tomu přišel o práci. Dnes si král rád před večeří dopřeje skleničku Martini a patří rovněž mezi milovníky koktejlu gin & tonic. 

Se svou životní láskou Camillou (75) se Karel III. oženil v roce 2005, devět let po smrti jeho předchozí choti Diany (†36). Sňatek rozvedeného následníka trůnu a rozvedené budoucí královny manželky musela nejprve schválit Alžběta II.

Upírský předek 

Karel III. se netají tím, že mu v žilách kromě modré koluje krev také transylvánská. Jeho rodokmen dokazuje, že je vzdáleným příbuzným valašského knížete Vlada III., kterému se v patnáctém století neřeklo jinak než Narážeč, později pak Napichovač. Své nepřátele napichoval na dřevěný kůl, což jim způsobovalo dlouhou a bolestivou smrt. Krutou vládu rumunského panovníka provází mnoho děsivých legend, nesmrtelným se však stal především díky románu spisovatele Abrahama Stokera. Postava upíra Drákuly vychází právě z Vlada III. Současný vládce Spojeného království do Rumunska velmi rád jezdí a věnuje se i ochraně zdejší přírody. Charitativní činnosti mu ostatně nejsou cizí, během svého života se stal patronem, ředitelem nebo členem více než 400 dobročinných organizací. 

Písně pro Alžbetu II.: The Beatles královnu opěvovali, Pet Shop Boys si z ní dělali legraci a The Smith dokonce pohřbili

Carlito Brigante / 20. 09. 2022

Hudební šlechta: Titul od královny mají členové Beatles, Elton i Bono, David Bowie jej odmítnul

Pavel Kučera / 23. 09. 2022

Zdroje: time.com, scottishdailyexpress.co.uk, mirror.co.uk

Zdroj fotografií: Profimedia 

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM