Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Hudba

Písně pro Alžbetu II.: The Beatles královnu opěvovali, Pet Shop Boys si z ní dělali legraci a The Smith dokonce pohřbili

Avatar photo Carlito Brigante
20. 09. 2022

Včera se svět naposledy rozloučil s nejdéle vládnoucí britskou panovnicí Alžbětou II. Vládkyně britského impéria byla na trůnu 70 let, což se promítlo do všech oblastí, včetně hudby. Jakých hudebních poct i kritik se nejpopulárnější panovnice posledního století dočkala?

Královna Alžběta II. za sebou zanechala neoddiskutovatelný odkaz a dědictví, které se promítlo do všech myslitelných oblastí. Neuvěřitelných 70 vlády se promítlo i do světa hudby a co si budeme, její vláda ne každému voněla. Silné osobnosti rozdělují, a Alžběta II. nebyla výjimkou. Kdo všechno královně věnoval svůj umělecký příspěvek?

Slavní vrazi: Svých blízkých se zbavil hvězdný běžec, producent The Beatles i Gucciho manželka

Martina Hoblová / 13. 09. 2022

The Beatles – Her Majesty (1969) 

Názory na panovnici se u nejslavnější britské kapely všech dob dost lišily. Zatímco John Lennon vrátil svůj Řád britského impéria MBE na protest proti zapojení Británie do různých konfliktů a válek, Paul McCartney měl v průběhu let o Elizabeth laskavější pohled. V letošním roce byl taktéž jedním z gratulantů k její sedmé dekádě vlády. „Krásných 70 let královny Alžběty druhé. Gratuluji, madam!” pravil hitmaker.

Queen – Killer Queen (1974)

Byla, nebo nebyla Alžběta II. přímou inspirací jedné z nejslavnějších kapel všech dob? Věčná otázka, na kterou asi už nikdy nedostaneme odpověď. Tohle téma se řešilo už u velkého hitu Killer Queen, který umně klouzal po povrchu a provokativně brnkal na notu díky jemnému rýpnutí si do vyšší třídy v čele s Jejím Veličenstvem.

Sex Pistols God Save the Queen (1977)

Pravděpodobně nejslavnější antiroaylistický protest song od punkové legendy Sex Pistols. I přes poněkud prudké vyznění frontman Johnny Rotten upřesnil, že nešlo o osobní útok na královskou rodinu, ale samotný úřad. „Nechovám žádné nepřátelství vůči nikomu z královské rodiny. Vadí mi instituce a předpoklad, že za to musím zaplatit.” uvedl v The Times.

The Smiths The Queen Is Dead (1986)

Jeden z největších kritiků Alžběta II.? Steven Morrissey! Společně s The Smith si z toho udělali dokonce trademark a svou třetí desku nazvali všeříkajícím The Queen Is Dead. A co manchesterskou ikonu pálilo směrem k monarchii nejvíc? „Monarchie představuje nerovný a nespravedlivý sociální systém. Nic takového jako královská osoba neexistuje. Buď se pustíte do hlouposti, nebo jste dostatečně inteligentní na to, abyste si uvědomili, že je to všechno lidská chamtivost a arogance.” uvedl Steven Morrissey v Austrálii.

Pet Shop Boys Dreaming Of The Queen (1993)

Nebylo žádným tajemstvím, že mezi královnou a princeznou Dianou nepanovaly zrovna nejlepší vztahy. Britská veřejnost možná poprvé a vůbec naposledy ukazovala Alžbětě záda a mohutně stála za sympatickou Dianou. Celou situaci vtipně v roce 1993 reflektovali také Pet Shop Boys. Vypomohli si humornější notou a také tvrzením, že všechno, co se v té době dělo, byl jen sen…

Slowthai Nothing Great About Britain (2019)

Britské hudební charty, stejně jako všude jinde po světě ovládá rap. Proto je trochu paradoxem, že se proti britské koruně tolik místní rappeři nevymezují. Konkrétní byl před třemi lety stále populárnější Slowthai, který kritizoval zdejší poměry a jeden vzkazek uštědřil i královně. “Budu se k tobě chovat s maximální úctou, jen když budeš trochu respektovat mě,” naložil dlouholeté panovnici. 

Volá Kyjev, válka není odpověď: Slavné protiválečné písně

Redakce / 14. 04. 2022

Včelařka Beyoncé, hrnčíř Brad Pitt nebo lovkyně žab Paris Hilton: Slavní a jejich bizarní koníčky

Martina Hoblová / 14. 09. 2022

Úvodní foto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM