Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Hudba

Hudební šlechta: Titul od královny mají členové Beatles, Elton i Bono, David Bowie jej odmítnul

Avatar photo Pavel Kučera
23. 09. 2022

Anglická královna Alžběta II. za svého života povýšila do šlechtického stavu velké množství umělců ze všech oblastí kulturního světa, a pochopitelně tedy i slavných hudebníků. Pojďme se ohlédnout za některými, kteří si nyní zásluhou královny mohou nyní nechat říkat „Sire“.

Je ale překvapivě i několik takových, kteří tuto výsadu odmítli.

Kdo napsal největší hit Sinéad O’Conor a kde startovalo turné Krále popu? Ukažte, jakým znalcem hudby 90. let jste

Michal Plšek / 22. 09. 2022

The Beatles

„Brouci z Liverpoolu“ byli pochopitelně mezi prvními rockovými hudebníky, kteří měli tu čest potkat se s královnou a převzít od ní řád. V jejich případě se tak stalo už v roce 1964 a byl to Řád britského impéria, který obdržela rovnou celá čtveřice. Jednalo se o řád MBE (Member of the Most Excellent Order of the British Empire), který je ze všech těchto titulů nejnižší a vlastně základní. O třicet let později však Královna udělila Paulu McCartneymu ještě jeden řád, který z něj udělal šlechtice, když v roce 1997 dostal rytířský řád. Tentýž pak v roce 2018 dostal Ringo Starr a nepochybujeme, že by je obdrželi i John Lennon a George Harrison, kdyby byli stále naživu. Ostatně titul dostal od královny i takzvaný „pátý Beatle“, jímž byl jejich producent a spolupracovník George Martin. Ten byl v roce 1996 jmenován rytířem bakalářem za své služby pro hudební průmysl a populární kulturu.

Mick Jagger

Když rytířský titul v roce 2003 dostal frontman skupiny The Rolling Stones, bylo z toho docela pozdvižení. Velmi zklamaná byla část fanoušků, pro které to bylo, jako by se Jagger zpronevěřil svému celoživotnímu boji proti establishmentu. A současně se ozývaly hlasy, že Jagger nikdy neudělal dost pro charitu (která bývá v případě podobných ocenění prakticky nezbytná), aby si takovou cenu zasloužil. Dost nelibě to ale nesli i jeho spoluhráči z kapely, zejména pak Keith Richards, který řekl, ať se Mick ani neopovažuje myslet na to, že by mu někdy říkal Sir Mick.

Paul Weller

Mezi těmi, kdo měl tu kuráž titul od královny nepřijmout, je frontman slavné punkové skupiny The Jam, později lídr a zpěvák popové skupiny The Style Council a jeden z nejvýznamnějších anglických písničkářů svojí generace, Paul Weller. V roce 2006 mu totiž byl nabídnut za jeho zásluhy v hudbě druhý nejvyšší titul, který může civilní osoba získat, tedy CBE (Commander of the Most Excellent Order of the British Empire), Weller však odmítl. Jeho mluvčí k tomu tehdy řekla: „Paul byl překvapen a polichocen, ale ve skutečnosti to nebylo pro něj.“

David Bowie

Dalším, kdo si dovolil dát královně košem, nebyl nikdo menší než David Bowie. Ten totiž na rozdíl od svého kamaráda Micka Jaggera řekl: „Nikdy jsem neměl v úmyslu něco takového přijmout. Vážně nevím, k čemu je to dobré. Není to to, kvůli čemu jsem celý život pracoval.” Bowie to navíc řekl hned dvakrát, když v roce 2000 dostal nabídku na titul CBE a tři roky poté přímo rytířský titul. Tomu se říká vnitřní integrita.

Andrew Lloyd Weber

Ani na tvůrce hudby ke slavným muzikálovým kusům jako Fantom Opery, Evita, Jesus Christ Superstar nebo Kočky, královna nezapomněla. Již v roce 1992 byl Andrew Lloyd Webber jmenován rytířem bakalářem, a to za zásluhy v oblasti umění. O pět let později pak byl ještě navrch jmenován doživotním titulem baron Lloyd-Webber ze Sydmontonu v hrabství Hampshire. Následně se jeho jméno začalo uvádět ve tvaru Lord Lloyd-Webber, ačkoliv v jeho původním jménu pomlčka není. Lloyd Weber byl pak aktivní i v politice a až do roku 2017 zasedal také ve sněmovně Lordů.

Bono

Také frontman irské rockové skupiny U2 byl v roce 2007 honorován čestným rytířským titulem, a to nejen za své úspěchy v hudbě, ale také za své charitativní a politické aktivity, kvůli nimž je Bono jedním z nejznámějších „mírových štváčů“ v pop music. Sám k tomu později poznamenal, že jeho nejmladší syn si tehdy myslel, že byl jmenován „rytířem Jedi“ a byl docela zklamán, když zjistil, že tomu tak není. Nicméně zpěvák si nemůže říkat Sir Bono, protože tento titul je vyhrazen pro občany Spojeného království, zatímco Bono je Ir.

Shirley Bassey

Je hodné pozornosti, že mezi hudebníky, které královna ocenila nějaký titulem, je velmi málo žen. Jednou z nich je však velšská zpěvačka Shirley Bassey. Ta je navíc jedinou zpěvačkou, která nazpívala titulní píseň hned do tří bondovek (Goldfinger, Diamonds Are Forever a Moonraker). V roce 1999  od královny získala titul  DBE neboli Dame Commander Of The Most Excellent Order Of The British Empire. V roce 2002 pak navíc byla pozvána, aby speciálně pro královnu zazpívala na velmi výjimečné události, a to oslavě padesáti let od jejího usednutí na trůn. A to si pak ještě zopakovala o deset let později k výročí šedesátého výročí její vlády.

Bob Geldof

Už jsme zmínili, že kromě hudebních úspěchů by muzikant, který chce pomýšlet na šlechtický titul nebo ocenění od anglického panovníka, měl vykazovat také nějakou významnou charitativní činnost. Což zcela nepochybně platí pro frontmana skupiny The Boomtown Rats, Boba Geldofa. Právě on byl totiž duchovním otcem monstrózní akce Live Aid, která se v roce 1985 uskutečnila v Londýně a v Philadelphii. Ostatně Geldof, jehož zásluhou (a samozřejmě zásluhou vystupujících skupin jako Queen, U2, Black Sabbath, Led Zeppelin, Madonna nebo Bob Dylan) se vybralo více než sto padesát milionů liber pro hladovějící Afriku, byl za tento svůj počin nominován i na Nobelovu cenu míru. Ta mu sice unikla, ovšem rytířský titul KBE (Knight Commander of the Order of the British Empire) od Alžbety druhé převzal hned po akci. Ani jemu nemůžeme říkat Sir Bob Geldof, protože stejně jako Bono není obyvatel v Commonwelthu, ale Irska. 

Tom Jones

Také „Tygr z Walesu“, jak se zpěvákovi a majiteli jednoho z nejsilnějších hlasů v populární hudbě přezdívá, si přišel ke královně pro svůj titul. Ten dostal už v roce 1999 a jednalo se o titul OBE (Officer of the Most Excellent Order of the British Empire). A upřímně z toho měl velkou radost. Hned po přijetí titulu se totiž nechal slyšet: „Když poprvé vstoupíte do showbyznysu a uděláte svůj první hit, je to začátek něčeho. Jak čas plyne, je to jen lepší a lepší. Ale tohle je to nejlepší, čeho jsem dosáhl. Je to úžasný pocit, opojný pocit.” Na oplátku pak královně zazpíval na oslavách šedesáti let od jejího usednutí na trůnu mimo jiné jeden ze svých největších hitů, píseň Delilah.

Sting

Bývalý frontman skupiny The Police a už několik dekád mimořádně úspěšný sólový umělec Gordon Sumner, jehož celý svět zná pod přezdívkou Sting, si pro své ocenění CBE ke královně přišel už v roce 2003. „Jsem překvapen a polichocen, že se mi dostalo této pocty. Kdyby tu stále byli moji máma a táta, myslím, že by teď byli dost namyšlení,” řekl k tomu trochu ironicky Sting, jehož otec se totiž většinu života živil rozvážením mléka. A Sting sám, než se stal slavnou rockovou hvězdou, se živili jako jako středoškolský učitel dějepisu a nějakou dobu dokonce také jako hrobník.

Annie Lennox

Již jsme zmínili, že je mezi hudebníky oceněnými některým z řádů britského impéria překvapivě málo žen. Je mezi nimi však i zpěvačka Annie Lennox, která v osmdesátých letech proslula coby polovina dua Eurythmics, později se vydala na neméně úspěšnou sólovou kariéru. V roce 2011 pak od královny získala titul OBE, a to nejen za hudební úspěchy, ale také za „neúnavné charitativní kampaně a prosazování humanitárních věcí“. Annie Lennox je zakladatelkou nadace The Circle, která se prosazuje o rovné příležitosti pro ženy, která vznikla už v roce 2008.

Elton John

Jedním z těch hudebníků, pro které se oslovování šlechtickým titulem skutečně zažilo, je Elton John, jemuž už dnes málokdo v Anglii řekne jinak než Sir Elton. A to přesto, že Elton není jeho skutečné jméno, jmenuje se totiž Reginald Kenneth Dwight. Svůj šlechtický titul CBE získal už v roce 1988, a to vedle hudby také za charitativní činnost, zejména v boji proti AIDS. Na  ceremoniálu při honorování k tomu novopečený šlechtic řekl: „Měl jsem dlouhou kariéru a tvrdě jsem pracoval. Ale myslím, že zlom nastal v roce 1990, kdy jsem vystřízlivěl a začal dělat i nějakou charitativní činnost, zejména pro boj s AIDS. Rytířský titul je už pak jen třešničkou na dortu.“

Včelařka Beyoncé, hrnčíř Brad Pitt nebo lovkyně žab Paris Hilton: Slavní a jejich bizarní koníčky

Martina Hoblová / 14. 09. 2022

Slavní vrazi: Svých blízkých se zbavil hvězdný běžec, producent The Beatles i Gucciho manželka

Martina Hoblová / 13. 09. 2022

Úvodní foto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM