Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
VIP

Jak se z obyčejného prodavače stal král humoru: Eddie Murphy slaví narozeniny

Avatar photo Michaela Dočkalová
03. 04. 2023

Živil se jako stand-up komik a dokonce se umístil na desátém místě v žebříčku Comedy Central 100 nejlepších komiků všech dob. I proto ho režiséři obsazovali hlavně do komediálních rolí. Eddie Murphy slaví 62. narozeniny, proto je ideální připomenout si důležité okamžiky z jeho kariéry i soukromého života.

Edward Regan Murphy se narodil 3. dubna 1961 v americkém New Yorku. Jeho otec byl policistou a amatérským komikem, matka se živila jako telefonní operátorka. Má bratra Charlese. Když mu byly tři, rodiče se rozvedli, o pět let později otec zemřel, což Eddieho velmi poznamenalo. Dobře na tom nebyla ani jeho matka, která strávila dlouhý čas v nemocnici. Později se znovu provdala, a tak se společně s ní a bratrem přestěhovali na Long Island.

Jeden prodal, druhý koupil: Colin Farrell mění domy v Los Angeles

Karin Šnýdrová / 30. 03. 2023

Pořád někoho imitoval a napodoboval

Během dětství a dospívání bylo jeho nejoblíbenější zábavou sledování televize a nejrůznějších zábavních pořadů. A neustále někoho imitoval a napodoboval jeho hlas. Odjakživa to byla veselá kopa. Ve škole ale úplně nevynikal, jediné, co mu šlo, byla výměna vtipných urážek se svými spolužáky. Když ale uspěl v jedné talentové show, v níž imitoval gospelového zpěváka Al Greena, zjistil, že miluje showbyznys. Od té doby denně cvičil nejrůznější vystoupení. Mezitím si zopakoval několik ročníků střední školy, aby se nakonec stal nejpopulárnějším chlapcem z maturitní třídy.

Začínal jako prodavač

Matka ale chtěla, aby se živil něčím normálním, proto šel po střední škole pracovat na částečný úvazek jako prodavač do prodejny obuvi. První stand-upy začal dělat jako teenager a mezi lety 1980 až 1984 se stal dokonce součástí úspěšné show Saturday Night Live. I když přes den pracoval, večer vystupoval na nejrůznějších místech po celém New Yorku. A dodnes se prý všude pyšní tím, že nikdy nemusel pít alkohol ani brát drogy, aby byl vtipný. Parodoval Billa Cosbyho, Muhammada Aliho, Jamese Browna nebo Stevieho Wondera. Často mu proto bylo vyčítáno, že paroduje jen černochy.

Nejlepší i nejhorší herec zároveň

Ve svém prvním filmu 48 hodin si zahrál společně s Nickem Noltem. Diváci i kritici si ho zamilovali a svůj úspěch potvrdil kasovním trhákem Záměna z roku 1983 nebo třemi snímky Policajt z Beverly Hills, přičemž za roli Axela Foleyho v prvním díle byl nominován na Zlatý glóbus. Stejně tak byl na tuto cenu navržen za roli v Záměně nebo Zamilovaném profesorovi. Divácky velmi úspěšnou se stala jeho role ve filmu Cesta do Ameriky. V devadesátých letech zazářil ve filmech Bumerang či Dr. Dolittle. V roce 2007 získal Zlatý glóbus za roli v Dreamgirls a stejně tak za ni obdržel nominaci na Oscara.

Více ocenění a nominací ale získal v anticeně Zlatá malina, která se uděluje nejhorším filmovým počinům roku. Hned tři Zlaté maliny mu vynesla role ve snímku Norbit. V roce 2009 si Zlatou malinu vysloužil v kategorii Nejhorší herec desetiletí. Letos ale obdržel Zlatý glóbus – Cenu Cecila B. DeMilla za celoživotní přínos filmu. A hraje dál. Letos měl premiéru jeho snímek Z jiného těsta a ještě se čeká na uvedení filmu Beverly Hills Cop: Axel Foley, který navazuje na jeho úspěšnou roli detektiva z Policajta z Beverly Hills. Seriály ho ale dodnes míjejí.

Výkon v akční komedii Policajt z Beverly Hills mu přinesl velkou popularitu

Jako Oslík byl nepřekonatelný

Eddie Murphy je ovšem i skvělý dabér. V roce 2002 byl dokonce nominován na Cenu BAFTA za propůjčení svého hlasu Oslíkovi z animovaného snímku Shrek. A aby toho nebylo málo, Eddie také zpívá. V roce 1985 vydal své první album How Could It Be, které produkovala hudební legenda Rick James. O 4 roky později vydal album So Happy a v roce 1993 Love’s Alright. O dalších 10 let později na sebe strhl celosvětovou pozornost reggae písní Red Light, kterou nazpíval společně se Snoop Doggem.

Desetinásobný otec

V roce 1993 se oženil s modelkou Nicole Mitchell, s níž má pět dětí. Rozvedli se v roce 2006. V ten samý rok začal herec randit se zpěvačkou Melanií Brown z dívčí skupiny Spice Girls. O rok později se stal Murphy šestinásobným otcem. Mel B porodila dceru Angel. Jenže herec otcovství zpochybnil. Podstoupil tedy DNA testy, které prokázaly, že je skutečně jejím otcem. Pár se ale mezitím rozešel. Herec však dlouho sám nezůstal. V roce 2008 se na Nový rok oženil na Bora Bora s Tracey Edmonds, bývalou ženou zpěváka Kennetha Edmonse. Soukromý obřad na exotickém ostrově ale nebyl pro úřady platný, proto se rozhodli, že se znovu vezmou v Americe. K tomu už ale nedošlo. V roce 2012 Murphy chodil s herečkou Paige Butcher, s níž má další dceru. Po oznámení druhého partnerčina těhotenství se zasnoubili. V listopadu 2018 se jim narodil syn. Ten je v řadě již desátým hercovým potomkem. S Paige ostatně tvoří pár dodnes, a tak není vyloučeno, že na svět přijde ještě další dítko. A samozřejmě se očekává, že se konečně vezmou.

Paige a Eddie na premiéře letošní novinky Z jiného těsta

Byli miláčky davů, dnes po nich neštěkne ani pes: Kam se poděly hvězdy 90. let

Eva Zajícová / 16. 03. 2023

Sharon Stone si umělými rty vystřelila z hollywoodských kolegyň: Sama plastiky odmítá z dobrého důvodu

Eliana Moravcová / 25. 03. 2023

Zdroj: www.csfd.cz, biography.com
Zdroje fotografií: Profimedia a Paramount Pictures / Profimedia 

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM