Trendy Expres /
Celý playlist
VIP

Slavní a nevyléčitelná roztroušená skleróza: Christina Applegate přerušila natáčení, Selma Blair tančí

Karin Šnýdrová
30. 05. 2023

Ani v jednadvacátém století není medicína všemocná a některé nemoci nedokáže zcela vyléčit. Patří k nim i roztroušená skleróza. A právě na dnešek připadá Mezinárodní den roztroušené sklerózy, jehož cílem je zvýšení povědomí o této nemoci i pomoc pacientům. Jak se žije těm, kteří si v ordinaci vyslechli zákeřnou diagnózu a proč o ní veřejně mluví? 

Chronickému autoimunitnímu onemocnění mozku a míchy se hovorově neřekne jinak než ereska. Svou českou přezdívku si roztroušená skleróza vysloužila jednoduše na základě zkratky RS. Nejčastěji se objevuje u lidí ve věku 20 až 40 let, pokud se nezačnou léčit, hrozí jim vážná invalidita. Projevy ataky se u pacientů liší, ale za ty nejběžnější lze považovat poruchy chůze, brnění či mravenčení v končetinách, svalové křeče, rozostřené vidění, výjimkou nejsou ani deprese. Které slavné osobnosti roztroušenou sklerózou trpí? 

Ryan Reynolds bojuje s úzkostí, Selena Gomez je bipolární, Kit Harrington zvažoval sebevraždu: Celebrity upozorňují na nutnost mluvit o duševním zdraví

Kristýna Ševčíková / 06. 10. 2022

Christina Applegate (51) 

Proslavila se rolí Kelly Bundové v populárním sitcomu Ženatý se závazky (1987-1997), zahrála si v komediích Letuška 1. třídy (2003), Bláznivá dovolená (2015) či Matky na tahu (2016) a naposledy zazářila v seriálu Smrt nás spojí (2019-2022), který je ke zhlédnutí na streamovací platformě Netflix. Jenže zatímco na práci měla Christina Applegate štěstí, v osobním životě si prošla těžkými zkouškami. V roce 2008 prodělala rakovinu prsu a podstoupila oboustrannou mastektomii. Jako by to nestačilo, loni herečka oznámila, že bojuje s roztroušenou sklerózou. Přibrala 18 kilogramů a nemůže chodit bez hole.

Christina Applegate se loni dočkala vlastní hvězdy na chodníku slávy. Kvůli nemoci musela natáčení poslední řady seriálu Smrt nás spojí na pět měsíců přerušit a výrazně jí přibylo scén, v nichž sedí

Jack Osbourne (37) 

Syn prince temnoty se do povědomí televizních diváků dostal prostřednictvím reality show Osbournovi (2002). Měl problémy s drogami i alkoholem a nejednou skončil v léčebně. Když se mu konečně začalo dařit a narodil se mu syn, oslepl na jedno oko. Po vyšetření v nemocni bylo jasno. Ortel zněl roztroušená skleróza. Jack Osbourne si později uvědomil, že příznaky na sobě už pozoroval dlouho, jen jim nevěnoval dostatečnou pozornost. Znecitlivělé končetiny zkrátka zaměnil za skřípnutý nerv a dál se tím nezabýval. O své nemoci Jack Osbourne klidně žertuje, zároveň se však stará o osvětu. 

Jack Osbourne trpí roztroušenou sklerózou, jeho otec Ozzy zase Parkinsonovou chorobou

Selma Blair (50) 

O své diagnóze promluvila Selma Blair veřejně v roce 2018, rok poté, co se ji dozvěděla od lékaře. Se zdravotními problémy se herečka známá z filmů Vřískot 2 (1997), Velmi nebezpečné známosti (1999), Pravá blondýnka (2001) či Hellboy (2004) potýkala dlouho. Měla problémy s chůzí i rovnováhou, trpěla závratěmi a ztrácela cit v končetinách. Až magnetická rezonance ovšem odhalila příčinu. Stejně jako její hvězdná kolegyně Christina Applegate i Selma spoléhá při chůzi na hůl a doprovod jí při procházkách dělá ještě asistenční pes. I když trpí roztroušenou sklerózou, účinkovala letos v taneční soutěži Dancing With The Stars, který je u nás známý jako StarDance. Selma Blair byla po celou dobu pod dohledem lékařů, nakonec však musela ze zdravotních důvodů odstoupit. 

Průběh své nemoci herečka detailně popisuje v dokumentu Introducing, Selma Blair. Ten je k dispozici na streamovací službě Discovery+

Jste podráždění a unavení? Vyměňte mobil za knížku, gauč za vanu a hlavně se pořádně vyspěte

Karin Šnýdrová / 24. 03. 2023

Hollywood mu ležel u nohou, kariéru Bruce Willise ale ukončila zákeřná nemoc

Carlito Brigante / 28. 01. 2023

Zdroje: womenhealtmag.com, erestymcr.cz, everydayhealt.com
Zdroj fotografií: Profimedia 

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM