Lifestyle

Jste podráždění a unavení? Vyměňte mobil za knížku, gauč za vanu a hlavně se pořádně vyspěte

Karin Šnýdrová
24. 03. 2023

Kromě vody a jídla potřebuje člověk k přežití také spánek. Během něj dochází k regeneraci těla i třídění myšlenek. Co se stane, pokud ho máte chronický nedostatek? 

Nočnímu odpočinku dnešní doba moc nenahrává. Absence spánkové rutiny, tlak na výkon i světlo z obrazovek dokáže na lidském organismu napáchat nemalé škody. Naučte se odebrat do říše snů včas a buďte po ránu jako znovuzrození. 

Opáčko z biologie: Víte, kolik zubů a kostí máme nebo jaký orgán během života zaniká?

Martina Hoblová / 21. 03. 2023

Doba spánku 

Čas, který byste spánku měli věnovat, se u každého liší. „Za ideální se u zdravého a dospělého jedince považuje sedm až osm hodin. Pokud děláte nějaký sport či vykonáváte práci, která je fyzicky náročná, je ale naprosto v pořádku jít si lehnout třeba i přes den,“ ujišťuje Petra Řehořková, zakladatelka kliniky estetické a laserové medicíny Petra Clinic, kde praktikují i spánkový monitoring. „Mezi nejčastější poruchy spánku, s nimiž se u klientů setkáváme, je nespavost nebo spánková apnoe, která je doprovázena chrápáním. Vzácnější záležitost je pak vysoká spavost,“ vyjmenovává Petra Řehořková.

Nepříjemné symptomy 

K tomu, abyste pocítili první příznaky nekvalitního spánku, stačí pouhé dva dny. „Člověk je unavený, malátný a nesoustředěný. Postupně se to samozřejmě zhoršuje. Dobře je to vidět třeba u některých maminek na mateřské, které jsou i na několik měsíců téměř vyřazené z běžného provozu. Mnohdy považují za úspěch vyspat se tři hodiny v kuse. Nedostatek odpočinku pak vede k změnám nálad, větším sklonům k depresi a nepozornosti, která může vyústit i k různým úrazům,“ upozorňuje Petra Řehořková. V dlouhodobém horizontu se může přidat ještě vypadávání vlasů a zhoršení stavu pokožky. 

Relaxační techniky 

Jestliže máte s usnutím problém i vy, osvojte si pár relaxačních technik. Vypněte televizi a dopřejte si místo ní v koupelně horkou lázeň s napínavou detektivkou nebo románem z červené knihovny. „Pomoci může i procházka či povídání s rodinou. Důležité je ale chodit pravidelně včas spát a vstávat ve stejnou dobu, a to i na dovolené nebo o víkendu,“ apeluje Petra Řehořková. 

Zleva: Tři uvolňující ukolébavkové bomby do koupele Lush, 650 Kč; tělový krém s kakaovým máslem a levandulí Lush, od 340 Kč

Výhody aromaterapie 

Cenným pomocníkem může být i aromaterapie. „Velmi oblíbeným esenciálním olejem, který uklidní mysl a pomáhá s nespavostí, je ten z levandule. Úplně nejjednodušší použití spočívá ve využití difuzéru, aromalampy nebo obyčejné nádobky s vodou, do kterých kápněte 2 – 6 kapek 100% přírodního esenciálního oleje. Konejšivá vůně se rozline v prostoru i přes vaše smysly a působí uklidňujícím a uspávacím dojmem. Esenciální oleje jsou také skvělý pro relaxační koupele a masáže. Rozmíchejte pár kapek levandulového esenciálního oleje ve lžíci mléka či medu a přidejte do koupele nebo ho smíchejte s rostlinným olejem a použijte k harmonizující masáži,“ doporučuje Veronika Zoubková ze společnosti Saloos. 

Zleva: 100% přírodní esenciální olej Levandule Saloos, 144 Kč / 10 ml; bio aroma roll-on Sladké spaní Saloos, 133 Kč / 9 ml

Pryč s modrým světlem 

Ačkoliv nás v současnosti technika doprovází na každém kroku, před spaním je dobré se ji vyhnout. „Světlo z obrazovek ruší tvorbu takzvaného spánkového hormonu melatoninu, ideální je proto usínat v naprosté tmě,“ říká Petra Řehořková. „Modré světelné spektrum je obsaženo i ve slunečním světle a dává našemu tělu signál, že je den a že máme být bdělí. Neméně důležitý je ale pro náš organismus jeho postupný úbytek, který na konci dne tělu připomene, že je čas připravit se k odpočinku. Modré světlo totiž blokuje produkci melatoninu, hormonu, který způsobuje nutkání spát a který pozitivně ovlivňuje kvalitu spánku. Vystavujeme-li se modrému světlu ve večerních hodinách, může narušit náš spánkový rytmus,“ potvrzuje Jakub Odcházel, optometrista a vedoucí sítě optik Lentiamo.

Super vychytávka

Odstěhujte z ložnice televizi a svůj mobil přepněte do letového režimu. Jen tak si užijete klidný a nerušený relax. Pár hodin předtím, než zavřete víčka, můžete využít brýle s blokací modrého světla. „Nadměrné množství modrého záření totiž přetěžuje zrakový systém a způsobuje bdělost. To vede k mnoha zdravotním komplikacím, které vyplývají z narušení a nedostatku spánku. Mezi ně patří deprese, podrážděnost, oslabení imunitního systému a snížení koncentrace,“ dodává Klára Kašparová, oční optička z OptikDoDomu.

Zleva: Ray-Ban Everglasses (prodává Easy Optic), 4.950 Kč; Icona (prodává OptikDoDomu), 2.499 Kč za obruby
Zleva: Meller (prodává Lentiamo), 1.089 Kč s brýlovými čočkami blokujícími modré světlo; počítačové brýle Crullé (prodává Alensa), 1.199 Kč

Češi jsou premianti v třídění odpadu: Do kterého kontejneru patří rulička od toaletního papíru a musíme vymýt obal od jídla?

Karin Šnýdrová / 10. 03. 2023

Autorský článek 
Zdroj fotografií: Shutterstock a archiv firem 

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM