Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
VIP

Děsivá diagnóza jménem roztroušená skleróza: Christina Applegate přerušila natáčení, Selma Blair tančí, zpěvačka Tina odmítla léčbu

Karin Šnýdrová
13. 12. 2022

Ani v jednadvacátém století není medicína všemocná a některé nemoci nedokáže zcela vyléčit. Patří k nim i roztroušená skleróza. Jak se žije těm, kteří si v ordinaci vyslechli zákeřnou diagnózu a proč o ní veřejně mluví? 

Chronickému autoimunitnímu onemocnění mozku a míchy se hovorově neřekne jinak než ereska. Svou českou přezdívku si roztroušená skleróza vysloužila jednoduše na základě zkratky RS. Nejčastěji se objevuje u lidí ve věku 20 až 40 let, pokud se nezačnou léčit, hrozí jim vážná invalidita. Projevy ataky se u pacientů liší, ale za ty nejběžnější lze považovat poruchy chůze, brnění či mravenčení v končetinách, svalové křeče, rozostřené vidění, výjimkou nejsou ani deprese. Které slavné osobnosti roztroušenou sklerózou trpí? 

Christina Applegate (51) 

Proslavila se rolí Kelly Bundové v populárním sitcomu Ženatý se závazky (1987-1997), zahrála si v komediích Letuška 1. třídy (2003), Bláznivá dovolená (2015) či Matky na tahu (2016) a momentálně září v seriálu Smrt nás spojí (2019-2022), který je ke zhlédnutí na streamovací platformě Netflix. Jenže zatímco na práci měla Christina Applegate štěstí, v osobním životě si prošla těžkými zkouškami. V roce 2008 prodělala rakovinu prsu a podstoupila oboustrannou mastektomii. Jako by to nestačilo, loni herečka oznámila, že bojuje s roztroušenou sklerózou. Přibrala 18 kilogramů a nemůže chodit bez hole.

Christina Applegate se nedávno dočkala vlastní hvězdy na chodníku slávy. Kvůli nemoci musela natáčení seriálu Smrt nás spojí na pět měsíců přerušit

Selma Blair (50) 

O své diagnóze promluvila Selma Blair veřejně v roce 2018, rok poté, co se ji dozvěděla od lékaře. Se zdravotními problémy se herečka známá z filmů Vřískot 2 (1997), Velmi nebezpečné známosti (1999), Pravá blondýnka (2001) či Hellboy (2004) potýkala dlouho. Měla problémy s chůzí i rovnováhou, trpěla závratěmi a ztrácela cit v končetinách. Až magnetická rezonance ovšem odhalila příčinu. Stejně jako její hvězdná kolegyně Christina Applegate i Selma spoléhá při chůzi na hůl a doprovod jí při procházkách dělá ještě asistenční pes. I když trpí roztroušenou sklerózou, účinkovala letos v taneční soutěži Dancing With The Stars, který je u nás známý jako StarDance. Selma Blair byla po celou dobu pod dohledem lékařů, nakonec však musela ze zdravotních důvodů odstoupit. 

Průběh své nemoci herečka detailně popisuje v dokumentu Introducing, Selma Blair. Ten je k dispozici na streamovací službě Discovery+

Tina (38) 

Drsná diagnóza se nevyhnula ani slovenské zpěvačce a moderátorce Martině Csillagové, vystupující pod jménem Tina. V roce 2016 zkolabovala a musela pro ni přijet sanitka, která ji odvezla na ARO. Právě tam se o nemoci dozvěděla. O tom, že bojuje s roztroušenou sklerózou se médiím svěřila až o dva roky později. Těžko říct, zda její fanoušky šokovala víc informace o jejím zdravotním stavu, nebo to, jak se k němu postavila. Odmítla léčbu s tím, že jí zkrátka nedělá dobře, zároveň ale apelovala na to, aby se nikdo nevydával její cestou. 

Jack Osbourne (37) 

Syn prince temnoty se do povědomí televizních diváků dostal prostřednictvím reality show Osbournovi (2002). Měl problémy s drogami a alkoholem a nejednou skončil v léčebně. Když se mu konečně začalo dařit a narodil se mu syn, oslepl na jedno oko. Po vyšetření v nemocni bylo jasno. Ortel zněl roztroušená skleróza. Jack Osbourne si později uvědomil, že příznaky na sobě už pozoroval dlouho, jen jim nevěnoval dostatečnou pozornost. Znecitlivělé končetiny zkrátka zaměnil za skřípnutý nerv a dál se tím nezabýval. O své nemoci Jack Osbourne klidně žertuje, zároveň se však stará o osvětu. 

Jack Osbourne trpí roztroušenou sklerózou, jeho otec Ozzy zase Parkinsonovou chorobou

Zázrak medicíny v Africe: První transplantace srdce proběhla před 55 lety, zelinář přežil 18 dní, ale dal naději všem nemocným

Václav Šilpoch / 03. 12. 2022

Světový den boje proti AIDS: Které celebrity zákeřné nemoci podlehly a kdo ze slavných žije s HIV

Karin Šnýdrová / 01. 12. 2022

Zdroje: womenhealtmag.comjoj.sk, erestymcr.cz, everydayhealt.com
Zdroj fotografií: Profimedia 

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM