Trendy Expres /
Celý playlist
VIP

Světový den boje proti AIDS: Které celebrity zákeřné nemoci podlehly a kdo ze slavných žije s HIV

Karin Šnýdrová
01. 12. 2022

Světový den boje proti AIDS byl Světovou zdravotnickou organizací poprvé vyhlášen v roce 1988. Datum prvního prosince slouží nejen k uctění památky těch, kteří zákeřné nemoci podlehli, ale také k mezinárodní osvětě. Přestože virus HIV stále patří k strašákům společnosti, správně zaléčení pacienti mohou žít stejně jako kdyby byli zdraví. Kdo ze slavných si vyslechl nepříjemnou diagnózu včas a u koho už bylo pozdě?

V současnosti už se HIV pozitivní dožívají stejného věku jako lidé nenakažení. Léčba pomocí antiretrovirotik zajistí, že se virus v AIDS nevyvine. Osoby, které léky pravidelně užívají, nejsou pro okolí nebezpečné dokonce ani při nechráněném pohlavním styku. Klíčovým faktorem je ovšem včasné odhalení nemoci i důsledná celoživotní léčba. 

V Praze, Plzni a Ostravě dnes ve 14 hodin vyjedou osvětové tramvaje, kde budou cestujícím k dispozici medici, preventisté a vyškolení dobrovolníci České společnosti AIDS pomoc, kteří jim rádi zodpoví všechny dotazy týkající se syndromu získaného selhání imunity. Obyvatelé Liberce mohou tramvaj navštívit v v depu MHD ve Fügnerově ulici od 13 do 17 hodin. V Liberci a Ostravě bude současně probíhat testování na HIV v mobilních checkpointech a zájemci se zde výsledky dozví za pár minut. K důležité osvětě přispívají také celebrity, které se o svůj stav podělily s veřejností. 

Polepšený rapl Fury, demoliční koule Tyson i mistr skandálů Fenin: Sportovní hvězdy, které porazily vlastní démony

Carlito Brigante / 28. 11. 2022

Freddie Mercury (†45) 

Jen málokdo pochybuje o tom, že patří k největším velikánům hudební historie, o jeho sexualitě se však vedou dohady dodnes. Pro některá média zůstává bisexuálem, jiná jej označují za gaye a jsou i taková, která se přiklánějí k nálepce queer. Freddie Mercury jasný signál zkrátka nevyslal. Zpěvákovou životní láskou byla Mary Austin a blízkou mu zůstala až do jeho smrti, svých posledních šest let však strávil frontman rockové skupiny Queen po boku irského kadeřníka Jima Huttona. Zemřel 24. listopadu 1991 pouhých 24 hodin poté, co oficiálně potvrdil, že má AIDS. Nemoc byla Freddiemu Mercurymu diagnostikována v roce 1987 a přestože se začala podepisovat na jeho vzhledu i kondici, tajil ji před fanoušky téměř do samotného konce. 

Příčinou smrti Freddieho Mercuryho byla bronchiální pneumonie, která vyplývala z nemoci AIDS. Jeho partner Jim Hutton se o své HIV pozitivitě dozvěděl v roce 1990, o deset let později zemřel, ale na rakovinu plic

Charlie Sheen (57) 

Zatímco Freddie Mercury stihl o své nemoci vydat jen krátké prohlášení, hvězda filmu Žhavé výstřely o ni na veřejnosti často mluví. O tom, že je HIV pozitivní, se světu svěřil v listopadu 2015. Svou diagnózu se dozvěděl o čtyři roky dříve. S pravdou ven šel především kvůli pomluvám, které se šířily Hollywoodem, a vyděračům, jimž už nechtěl vyplácet další miliony dolarů za mlčenlivost. Charlie Sheen sice přesně neví, jak se nakazil, ale o jeho divokých party, promiskuitě i drogových zálibách by mohl vyprávět dlouhé hodiny. K lékaři se vydal na základě šílených bolestí hlavy, herec byl tenkrát přesvědčený, že má nádor na mozku. Když zjistil, že jde o HIV, chtěl v první chvíli spáchat sebevraždu. Naštěstí virus podchytil včas a AIDS u něj v případě dodržení léčby nehrozí. 

Charlie Sheen dnes podporuje nejrůznější charity, které se zabývají onemocněním HIV i AIDS a zasloužil se i osvětu. V roce 2016 se stal také tváří kampaně na kondomy

Conchita Wurst (34) 

Rakouský zpěvák Thomas Neuwirth se věnuje dragu a přestože vám jeho jméno možná nic neřekne, pseudonym Conchita Wurst, pod nímž vystupuje, zná takřka celý svět. Vousatá diva oslnila diváky nejen neotřelým vzhledem, ale především úchvatným hlasem, který jí zajistil vítězství v hudební soutěži Eurovision Song Contest 2014. Thomas Neuwirth se o svůj zdravotní stav neměl v plánu s veřejností dělit, ale v roce 2018 na sociálních sítích oznámil, že HIV pozitivní je už mnoho let. Bývalý přítel mu vyhrožoval, že informaci zveřejní, jenže muzikant si to nenechal líbit a raději jej předběhl. 

Conchita Wurst se přiznala, že je HIV pozitivní až na základě vydírání od svého bývalého přítele. Přestože byla diagnostikována včas a pro okolí nepředstavuje žádné nebezpečí, bála se stigmatizace a diskriminace, jež ve společnosti ohledně osob infikovaných HIV stále panují

Gia Carangi (†26) 

Smutný konec čekal na jednu z prvních světových supermodelek. Hvězdou módního průmyslu byla okouzlující brunetka na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let minulého století. Fotila kampaně pro nejprestižnější značky, spolupracovala s nejznámějšími fotografy, ale v pouhých 26 letech zemřela na AIDS. Gia Carangi se dlouhá léta potýkala se závislostí na heroinu, který si aplikovala nitrožilně. Byla to zřejmě infikovaná stříkačka, která mladé dívce zpečetila osud. V té době se věřilo, že virem HIV se mohou nakazit pouze gayové a lesbám se nemoc naopak vyhýbá. Diagnóza modelky, která randila hlavně se ženami, šokovala společnost o to víc. Její příběh popisuje snímek Gia (1998) s Angelinou Jolie, která si za hlavní roli odnesla Zlatý Glóbus. 

Kevin Peter Hall (†35) 

Ne každý by poznal jeho tvář. Ostatně na stříbrném plátně exceloval 220 centimetrů vysoký herec hlavně v kostýmech. Ve filmu Predátor (1987) a Predátor 2 (1990) ztvárnil stejnojmenného mimozemšťana, v komedii Harry a Hendersonovi (1987) si zas zahrál Yettiho. V průběhu natáčení o legendárním sněžném muži se svěřil, že je HIV pozitivní. Virus se mu do těla dostal prostřednictvím kontaminované krevní transfuze, kterou mu v nemocnici podali po vážné autonehodě. Kevin Peter Hall zemřel 10. dubna 1991 na pneumonii, která je spojována s AIDS. 

Lékař David Jilich: Lidé s HIV nejsou pro okolí nebezpeční, pokud se léčí správně

Redakce / 12. 05. 2022

Příliš dobrá pro tento svět: Co se stalo s vousatou zpěvačkou Conchitou Wurst poté, co vyhrála Eurovizi?

Iva Růžičková / 06. 11. 2022
Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM