Dopoledne na Expres FM /
Celý playlist
VIP

Asymetrický idol a nejlepší postava nejhorších Star Wars: Bývalý mariňák Adam Driver se vydal přes překážky ke hvězdám

Avatar photo Carlito Brigante
15. 01. 2023

O vzhledu Hollywoodských hvězd panují různé legendy, polopravdy a mýty. Dokonalý vzhled, vypracovaná postava, symetrická tvář. Tyto teorie dostaly s příchodem 189 centimetrů vysokého chasníka dostaly pořádně naloženo. Adam Driver cupuje zajeté pořádky a dere se na samý vrchol.

Tak trochu jiná hvězda. Z Adama Drivera se naprosto nepravděpodobně stává jedna z největších postav Hollywoodu. A to i přesto, že neměl karty úplně příznivě rozdány.

Měl stejně blízko k Oscarům jako do vězení: LaKeith Stanfield, nepravděpodobná hvězda

Carlito Brigante / 08. 01. 2023

Jak bývalý mariňák ke štěstí přišel

Adam Driver se přidal k mariňákům krátce po útocích 11. září a vypracoval se na desátníka. Vysoký a vysportovaný mladík byl v americké armádě veden dva roky a osm měsíců, než si vykloubil hrudní kost při jízdě na horském kole před nasazením na misi. Poté byl lékaři propuštěn. Herecká hvězda na svou vojenskou minulost ráda vzpomíná a je i vděčná za nezměrnou inspiraci směrem k herecké kariéře. „Máte roli a musíte znát svou roli v týmu. Jste jen tak dobří jako lidé, kteří jsou tam s vámi – a když ví, co děláte, a že jste aktivní a relevantní. A když ne, je to jako plýtvání všech zdrojů a jste pro sebe i ostatní nebezpeční. Byl to vlastně ten nejlepší herecký výcvik, protože si prostě tak uvědomujete, že jste součástí většího celku,“ shrnuje svou nezvyklou průpravu. Později se svou ženou Joanne Tucker založil neziskovou organizaci Arts In The Armed Forces (AITAF), která pomáhá přinášet bezplatné umělecké uplatnění členům aktivní služby, veteránům a jejich rodinám. V uměleckém prostředí, kde se proti armádním jednotkám brojí, patří mezi ojedinělou část herců otevře podporující veterány a aktivity amerických ozbrojených sil.

V tomto námořníkovi by budoucí sexsymbol viděl jen zarytý idealista

Umění vybrat si roli

Co dělí nadějné herce od skutečných hvězd? Umění vybrat si roli. A čich na role Adamovi rozhodně nechybí. Po nedobrovolném odchodu z armády se dal na herectví, objevil se v řadě broadwayských i jiných divadelních produkcí. A jeho filmový debut naznačil, že je potřeba s novou hereckou tváří rozhodně počítat. Ostatně šlo si přát víc, než poprvé zazářit po boku Leonarda DiCapria a ve filmu Clinta Eastwooda? Po éře vedlejších rolí zazářil ve snímcích Hladová srdce nebo Paterson. Indie komunita jej vystřelila i na hlavní scénu, která mu přinesla velké role v uznávaných snímcích jako BlacKkKlansman nebo Manželská historie. Oba zmiňované snímky přinesly novému miláčkovi žen a kritiků nominace na Oscara a Zlatý Globus. Vzestupnou tendenci se mu podařilo reprezentovat i v divácky úspěšném megahitu Klan Gucci a oceňovaném Poslednímu souboji, kde si zahrál nejkontroverznější roli dosavadní kariéry. Driver má drive, ale i mistr svého oboru se někdy utne, byť ne vlastní vinou.

Ve snímku podle skutečných událostí Klan Gucci si zahrál Maurizia, kterého nechá jeho bývalá manželka v podání Lady Gaga zavraždit

Nejlepší postava nejhorších Star Wars 

Humbuk okolo série Star Wars (dříve u nás zvané Hvězdné války) nabral v poslední dekádě i kvůli radikálnímu nárůstu merchandisingu na obrátkách, a tak rostl tlak na natočení nových epizod. Práva na miliardovou značku přešla z rukou George Lucase do spárů Disneyho a nyní si můžeme říct, že šlo o solidní průšvih. Okleštěná verze se spoustou zbytečných vedlejších postav fanoušky trýznila a málokdo ze série, která hrála až zbytečně najisto, vyšel s čistým štítem. Mezi hrstku chválených patří právě Adam Driver a jeho ztvárnění postavy Kylo Rena. Tedy silně rozporuplné postavy, která se rozhodla obrátit čelem ke zlu. Měla několik emocionálních vrstev a její hlavní představitel dokázal, že se i ve slátané sérii dá vytvořit silný antagonista, kterého budou diváci milovat i nenávidět zároveň. Star Wars jsou momentálně na kapačkách, ale i tak se mluví o další Adamově působení. A ten se mu zároveň nevyhýbá. Má však jedinou jasnou podmínku: Muselo by jít o výrazně lepší snímky, než tomu bylo doposud. Kariéra lehce asymetrického dlouhána ovšem naštěstí nestojí a nepadá na Hvězdných válkách, jeho kariéra bobtná úspěšně i bez legendární frančízy.

Jeho Kylo Ren je podle skalních fanoušků jednou z těch světlých stránek na novodobých Star Wars. Na snímku s Daisy Ridley a legendou série, představitelem Luka Skywalkera, Markem Hamillem

Slavní vrazi: Svých blízkých se zbavil hvězdný běžec, producent The Beatles i Gucciho manželka

Martina Hoblová / 13. 09. 2022

Spadl ze třetího patra i z koně a stal se jedním z nejlepších herců své generace: Orlando Bloom slaví narozeniny

Kristýna Ševčíková / 13. 01. 2023

Zdroje: variety.com, imdb.com
Foto: Profimedia a Per Byline / Profimedia 

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM