Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
VIP

Spadl ze třetího patra i z koně a stal se jedním z nejlepších herců své generace: Orlando Bloom slaví narozeniny

Kristýna Ševčíková
13. 01. 2023

Do roku 2001 o něm téměř nikdo nevěděl. Poté ale přišly významné role v trilogii Pán prstenů, filmech Troja a Piráti z Karibiku. Od té doby patří mezi nejznámější tváře 21. století. Charismatický anglický herec Orlando Bloom slaví 46. narozeniny.

Narodil se 13. ledna v roce 1977 v Canterbury. Jeho matka Sonia vedla školu cizích jazyků, otec Harry byl aktivista za lidská práva, právník a spisovatel. Když byly Orlandovi pouhé čtyři roky, jeho otec zemřel po prodělané mrtvici. Později se však ukázalo, že jeho biologickým otcem byl Colin Stone, rodinný přítel, o kterém se dlouho myslelo, že je pouze Orlandovým poručníkem. Spolu se starší sestrou Samanthou byli vychováni pouze matkou, která měla na jejich život obrovský vliv. Byla to právě ona, která mladého Orlanda nasměrovala k herectví. Své jméno dokonce dostal po anglickém skladateli Orlandu Gibbsonovi, který žil v letech 1583-1625. Sonia obě své děti brala často do divadla a zapsala je mimo jiné na dramatické kurzy. Už v pouhých osmi letech přičichnul Orlando k herectví ve školních hrách. Když mu bylo 16 let, nastoupil do National Youth Theatre v Londýně. V roce 1999 přišel zlom v jeho celé kariéře, role elfa Legolase v trilogii Petera Jacksona Pán prstenů. Všechny tři filmy překonaly kasovní rekordy a všechny tři byly oceněny. V roce 2002 herec obdržel cenu za nejlepší debut na Empire Awards, získal také cenu pro nováčka roku na MTV Movie Awards.

Babyboom pokračuje: Hillary Swank čeká v 48 dvojčata, zpěvák Maroon 5 žehlí nevěru třetí dcerou

Michaela Dočkalová / 11. 01. 2023

Raketově stoupající hvězda

V roce 2003 přišla další velká role, ve velkorozpočtovém filmu Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly a následných pokračováních. Po boku Johnnyho Deppa ztvárnil roli piráta Willa Turnera. Podobně jako u Pána prstenů i v tomto snímku natáčel vše prakticky bez kaskadéra. Více práce s mečem a dýkou se mu dostalo v roce 2004, kdy se připojil k Bradu Pittovi ve filmu Troja. Film je epickým popisem trojské války, Bloom hrál Parida, trojského prince, který unese krásnou spartskou královnu Helenu. Následující rok se herec objevil jako hlavní představitel ve dvou filmech: Království nebeské a Elizabethtown. Od té doby se herecké příležitosti jen hrnuly. Z pláten kin se navíc v posledních letech přesunul na obrazovky streamovacích služeb. Od roku 2019 se totiž objevuje v seriálu Carnival Row, kde hraje detektiva, který vyšetřuje zločiny ve městě obývaném lidmi a humanoidy. Celý seriál se natáčel v Praze.

Jogín s dvěma dětmi 

Orlando Bloom je velmi aktivní a sportovně založený člověk. Věnuje se řadě atletických aktivit, včetně jízdy na horském kole a jógy. Je také buddhistou a vyslancem dobré vůle UNICEF. Co se týče jeho vztahů, nějakou dobu byl romanticky spojován s herečkou Kate Bosworth, než se v roce 2010 oženil s modelkou a andílkem Victoria’s Secret Mirandou Kerr. O rok později pár přivítal na svět syna Flynna Christophera. V říjnu 2013 pak oznámili rozchod, rozvod proběhl ještě tentýž rok. Jeho druhou životní partnerkou je zpěvačka Katy Perry, se kterou se v únoru 2019 zasnoubil. V srpnu 2020 se jim narodila dcera Daisy Dove.

Dyslektik se sklonem k pádům

  • Jeho celé jméno zní Orlando Jonathan Blanchard Copeland Bloom
  • Když mu bylo sedm let, byla mu diagnostikována dyslexie
  • Krátce po dosažení dospělosti spadl ze třetího patra a vážně si poranil páteř, dlouho to vypadalo, že nebude moci už normálně  fungovat, téměř rok nosil páteřní ortézu
  • Během natáčení Pána prstenů upadl z koně a zlomil si žebro
  • Když natáčel v Maroku Království nebeské, zachránil a adoptoval psa jménem Sidi
  • V roce 2002 byl vybrán jako jedna z 25 nejžhavějších hvězd do 25 let
  • O dva roky později byl časopisem People jmenován nejvíc sexy hollywoodským mládencem
Jednu z rolí, kterými se celosvětově proslavil, ztvárnil Orlando v sérii Piráti z Karibiku

Jméno si určil sám kopnutím, trpí OCD a zachránil psa ze zamrzlého jezera: Oslavenec Leonardo DiCaprio a zajímavosti z jeho života

Marek Blažíček / 11. 11. 2022

Jeho život býval jako Pařba ve Vegas, jen bez špetky humoru: Bradley Cooper oslaví narozeniny po boku osudové lásky

Michaela Dočkalová / 05. 01. 2023

Zdroje: bbcamerica.com, notablebiographies.com, csfd.cz
Zdroj fotografií: Profimedia 

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM