Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Trendy

Nejpodivnější účesy, které kdy frčely: Ofina a kolem nic, blonďatí ježci a pochopitelně klasika „na Jágra“

Karin Šnýdrová
26. 07. 2022

Trendy se neustále mění a někdy to opravdu není na škodu. Pojďte si s námi připomenout nejbizarnější účesy, které byly v módě. Víte, kdo proslavil mullet a proč si renesanční ženy holily vlasy? 

Není to tak dávno, co frčely dlouhé patky v emo stylu či odbarvené ostny. S podobným lookem byste dnes už neuspěli. Představujeme vám nejšílenější sestřihy historie! 

Ideální účes na léto? Copánky! Hodně vydrží, jsou k nepřehlédnutí, jen pozor na pěšinky

Karin Šnýdrová / 11. 07. 2022

Vysoké čelo 

Zatímco dnes touží ženy po bujné hřívě a za její zahuštění či prodloužení jsou schopné utratit nemalou částku, v dobách renesance měly jiné přání. Protože znakem krásy bylo vysoké čelo, vlasy z přední části hlavy musely pryč. Odstranit se daly různými způsoby: bolestivým vytrháváním, brusným kamenem či aplikací speciálního roztoku z nehašeného vápna a arsenu. Dámy musely být během procedury velice opatrné, přesto riziko poleptání kůže podstupovaly dobrovolně. Známé rčení, že pro krásu se musí trpět, dávalo ve čtrnáctém století opravdu smysl. 

Vysoké čelo bylo v renesanci považováno za ideál krásy

Pánská ofinka

Pravým opakem renesančního účesu je ruský chubchik, kdy vlasy zakrývají pouze čelo a zbytek lebky se vyholí. Za touto bizarní image stojí vojáci, kteří si ofinu nechali narůst na protest. Nosili ji schovanou pod čepicí nebo helmou, a jelikož museli mít hlavu oholenou dohola, šlo o jakýsi projev rebelie. V padesátých letech minulého století si stejný vzhled osvojili členové pouličních gangů, zloději a gauneři, zkrátka jedinci žijící na okraji společnosti. I nyní se občas objeví nějaký odvážlivec, který se pro podobný vzhled rozhodne. Obzvlášť odpudivě pak vypadá ofinka, o kterou nositel vůbec nepečuje. 

Vpředu byznys, vzadu párty  

Přestože si s ním spojujeme především Jaromíra Jágra (50), jeho průkopníci se narodili mnohem dřív. Účes, který se vyznačuje krátkými vlasy na temeni i po stranách hlavy a dlouhými vzadu, nosili už starověcí válečníci. Pomáhal jim udržet krk v teple a ukázalo se, že díky němu na hlavě lépe sedí přilba. Termín mullet se ve společnosti ujal až v roce 1994, právě tehdy vyšel song Mullet Head od Beastie Boys. Populární sestřih osmdesátých a devadesátých let minulého století si získal fanoušky i v moderní době. Propadla mu zpěvačka Rihanna (34) i Miley Cyrus (29). 

Účesu mullet se říká také „Deka,“ „Vpředu byznys, vzadu párty“ nebo takzvaně „Na Jágra,“ podle jeho nejslavnějšího českého nositele

Účesy podle slavných: Kdo se ostříhal na Jágra a komu sluší wolf cut

Redakce / 01. 03. 2022

Peroxid a gel

Koncem devadesátých let a počátkem milénia frčela u mužů peroxidová blond. A protože bylo jen málo těch, kteří měli světlé vlasy od přírody, trávili pánové u kadeřnice skoro stejně času jako jejich partnerky. Tento trend zpopularizovaly boybandy jako N’Sync či Backstreet Boys a propadl mu i frontman rockové kapely Crazy Town Epic Mazur (51). V blonďatém účesu nesmělo chybět ani dostatečné množství gelu, díky němuž vznikaly opravdu bizarní vlasové kreace. Načesané ostny patřily k těm nejvýraznějším. 

Nagelovaná odbarvená hára nosili členové chlapeckých kapel i všichni jejich fanoušci

Emo patka 

Po roce 2000 se začal rodit módní hit, který nenechal chladným snad nikoho z mladé generace. Emo styl se šířil světem jako mor a kromě prapodivných outfitů měli jeho vyznavači i specificky sestříhaný účes s dlouhou patkou. Co se týče barvy vlasů, dominovala černá, často doplněná pramínkem v jiném odstínu. Růžovou preferovaly holky, modrou či zelenou kluci. Jinak se ale na rozdíly mezi pohlavími moc nehrálo. Muži si líčili oči tmavými stíny a lakovali nehty.

Emo stylu propadl i americký zpěvák Adam Lambert (40)

Celebrity na dovolené: Modelka z Playboye ukázala téměř vše, Lizzo se pochlubila plnými křivkami v metalíze, topmodelky dokonalou figurou

Karin Šnýdrová / 21. 07. 2022

Muži v sukních: Nedávno se v ní objevil Brad Pitt, dávno před ním ji vynesli Jiří Korn či Sean Connery

Kristýna Ševčíková / 25. 07. 2022

Zdroj fotografií: Profimedia, Shutterstock, Instagram 

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM