Dopoledne na Expres FM /
Celý playlist
Rozhovory

Tomáš Richtr: Po Formuli 1 se mi bude stýskat

Avatar photo Miloš Pokorný
05. 01. 2024

Hostem Ranního klubu byl nyní již bývalý komentátor závodů Formule 1 a moderátor podcastu Kolo na kolo Tomáš Richtr. S Milošem Pokorným probrali nejen Formuli 1 a jejího současného vládce Maxe Verstappena, ale i Tomášovy komentátorské začátky, měnící se podmínky pro komentování nebo plány do budoucna. 

Další díly (1004)

319 velkých cen

Kdo sleduje svět Formule 1, zná i tebe. Od roku 2008 působíš jako hlavní komentátor, ale řekl jsi, že Velká cena Abú Dhabí, která se konala minulý rok v listopadu, je tvá poslední. Proč?
Občas se mi stává, že mi nějaká paní řekne, že mě odněkud zná. Pak si vzpomene, že jsem u ní v obýváku každých čtrnáct dní, protože se manžel kouká na Formuli 1. Od roku 2008 komentuji každý závod, to je skoro třicet procent všech velkých cen, které se v historii Formule 1 odjely. Letos před prvním závodem jsem seděl v restauraci a říkal si, co tady dělám. Uvědomil jsem si, že už tomu nedokážu dát to, co bych chtěl. Manželka navíc chce, abych byl taky občas doma, takže v roli hlavního komentátora končím. Ale Formuli 1 se budu věnovat dál. Máme show Kolo na kolo, kde se chceme potkávat s lidmi, a taky magazín.

Jaromír Bosák: Člověk by měl být vždycky originál, když začneš něco kopírovat, je to špatně

Miloš Pokorný / 11. 08. 2023

Máš spočítané, kolik jsi odkomentoval velkých cen?
Celkem 319 Velkých cen. To číslo oslnilo i mě. Samozřejmě mám k Formuli 1 citovou vazbu. Bude se mi stýskat.

Kolik jsi na vlastní oči viděl Velkých cen Formule 1?
Když jsme začínali v roce 2008, tak jsme jezdili na každou Velkou cenu, kromě Austrálie a dalších zaoceánských míst. Pak v roce 2008 přišla ekonomická krize a začalo se komentovat ze studia. A když vysílání v roce 2015 přešlo na programy Sport 1 a Sport 2, komentovali jsme z Budapešti, kde má sídlo americká společnost, která stanice vlastní. Takže jsem v listopadu po sto osmaosmdesáté přijel z Budapešti.

celý rozhovor si můžete přehrát jako video

Lucie Šafářová a Tomáš Plekanec: Buď sportujeme, nebo se na sport díváme

Miloš Pokorný / 22. 12. 2023

Formule je můj život

Jak vypadá zázemí pro komentátora? Je velký rozdíl, když komentuješ závod přímo z místa, nebo například ze studia v Budapešti?
Za ta léta se všechno změnilo. Dříve nebyla ani grafika časomíry, byl jen televizní obraz. Musel jsi opravdu držet pozornost na špici, abys věděl, kdo kde je. Pak nastoupila digitální média a sociální sítě. Dneska můžu závod odkomentovat třeba tady odsud a bude to pro mě lepší, protože ti digitální doba umožňuje namapovat zdroje a vybrat si z nich to, co ti umožní odkomentovat závod co nejlépe.

Jak dlouho se připravuješ na závod?
Já říkám, že se nepřipravuji. Kdykoliv se mě někdo zeptá, odpovím mu otázkou: Jak ty se připravuješ na manželství? Každý den se Formuli věnuji, je to můj život, tak to je možná ta příprava.

Volala mi Tereza Brodská, že ti děkuje za komentování všech závodů a že je velkou fanynkou Formule 1.
To je ta největší odměna. Všem děkuju za tu salvu zpráv, u některých jsem i brečel. Ale není to jen o mně. Přijdou další lidé, kteří vymyslí, jak komentovat a závody zprostředkovávat tak, aby to lidi bavilo a spojovalo.

Petr Svěcený: Není možné, aby ruští a běloruští sportovci jeli na olympiádu, šéf MOV se zbláznil

Miloš Pokorný / 14. 02. 2023

Říkal jsem si, že na to nemám

Máš kromě projektu Kolo na kolo v hlavě i nějaký jiný projekt, který se týká Formule 1?
Udělali jsme první epizodu po Velké ceně Las Vegas. Lidi mají rádi, když se o Formuli 1 bavíš analyticky a strategicky rozebíráš data, ale také si o ní rádi poslechnou kolemjdoucí, kteří na ni třeba nekoukají. A tohle chceme dělat po každé Velké ceně. Budeme si zvát i různé známé osobnosti.

Když jsi začínal, bral jsi Formuli 1 jako lásku na celý život?
Takhle jsem o tom nepřemýšlel. Když přišla možnost komentovat závody Formule 1 na Nově, a tehdy je sledovaly dva miliony lidí, říkal jsem si, že na to nemám. Ale zkusil jsem to. Co nejhoršího by se mi mohlo stát? Že mě vyhodí. Ale to se nestalo.

Čím to je, že je Max Verstappen tak dominantní?
Je to jeden z nejkrásnějších poznatků, která mi F1 přinesla. Jsou piloti špatní, průměrní a špičkoví. A pak jsou piloti z jiného světa a těch moc není. Max je produktem svého otce, bývalého pilota F1. On v tom prostředí vyrůstal odmalička. A všechno dělá na 150 procent.

Jak se vyvíjela Formule 1 v průběhu času? A kam se nově budou ubírat cesty legendárního komentátora Tomáše Richtera?
To se dozvíte v přehrávači v úvodu článku a také ve videu. Archiv všech rozhovorů Ranního klubu najdete v sekci Podcasty, v aplikaci Expres FM a ve vaší oblíbené podcastové službě. Videoarchiv rádia Expres FM hledejte na Stream.cz!

Kokosy na sněhu po česku: Sáblíková bruslila v obýváku, Procházka se učil zápasit v Japonsku, Engeho ve formuli zastavila marihuana

Carlito Brigante / 19. 10. 2022

David Kraus: Konec v Show Jana Krause jsem tátovi oznámil v dopise

Miloš Pokorný / 04. 01. 2024

Albert Čuba: Průměrný herec Divadla Mír by si mohl dovolit byt v Praze

Miloš Pokorný / 25. 12. 2023
Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM