Dopoledne na Expres FM /
Celý playlist
Rozhovory

David Kraus: Konec v Show Jana Krause jsem tátovi oznámil v dopise

Avatar photo Miloš Pokorný
04. 01. 2024

Do Ranního klubu jsme tentokrát pozvali hudebníka a herce Davida Krause. S Milošem Pokorným probrali nejen hudbu a romskou kapelu, s kterou aktuálně objíždí svět, ale i působení v talk show jeho otce Jana Krause nebo rodičovství.

Další díly (1004)

Vždycky kluky nechám jít na jeviště jako první

Máš nový unikátní hudební projekt…
Je to docela horký projekt, protože v něm velkou roli hraje temperamentní romská muzika. Začali jsme na něm pracovat ještě před covidem. Založil jsem kapelu Gipsy Brothers. Pořád jsem někde zpíval, až mě jednou oslovili, abych si s nimi zazpíval a k mému údivu se to romským muzikantům líbilo. Tak jsme začali hrát a zpívat společně. Dokonce jsme zahajovali festival Khamoro, což je jeden z největších romských festivalů na světě.

Romští hudebníci si k sobě jen tak někoho nepustí. Proč si myslíš, že jsi jim padnul do noty zrovna ty?
Asi že pořád společně dokážeme vymýšlet něco nového. Romští muzikanti nemají rádi, když se koncertuje pořád s jedním a tím samým. Rychle se jim to omrzí.

Je pravda, že romská kapela nezkouší?
Vždycky to chce nějakou přípravu. Je to i jakési uklidnění. Ale trénovat musíme, někdy i dvakrát tolik, protože jsme parta dyslektiků.

A nejsou diváci překvapení, když někam přijedete a vidí tě společně s romskou kapelou?
Lidi jsou vždycky v šoku. Kolikrát jezdíme i do měst, kde mají s romskou komunitou problémy. A my jsme ten flastr, který tu situaci přijel vyřešit. Ale vždycky kluky nechám jít na jeviště jako první, aby hráli beze mě. A funguje to. Mám radost, když se v hledišti objeví romské i neromské publikum.

Andy Cermak: Moje hudba funguje líp v zahraničí, důležité je i to, co dělám tady

Miloš Pokorný / 01. 12. 2023

Zjistil jsem, že to jde i beze mě

Zpíval jsi i v Show Jana Krause. Proč jsi po letech odešel?
Velký zlom nastal při covidu. Zákaz zpívání, testy, očkování, lidé s rouškami. To pro mě bylo velmi nepříjemné a prostě jsem si řekl, že už toho bylo dost. Nechtěl jsem být tam, kde jsem nemohl zpívat. Tak jsem do show přestal chodit, nakonec i kvůli jiným problémům. Zjistil jsem, že to jde i beze mě. A že už nemá smysl se tam vracet.

Jak moc bylo těžké říct svému šéfovi, zvlášť když je to tvůj táta, že to sice bylo super, ale bylo toho dost?
Já jsem mu to napsal dopisem. Aby si to mohl přečíst několikrát, s emocemi i bez emocí. U nás v rodině se píšou dopisy a doporučuji to všem. Táta to normálně přijal. Domluvili jsme se.

Takže mu to nevadilo?
Můj táta tu show dělá už osmnáct let. Je fenomén. Za to ho obdivuju. Ale když v takových pořadech zazní hudba, sledovanost jde dolů. Ten pořad je o mluvení a já jsem byl jenom jakási pauza na toaletu.

Miroslav Krobot: Rozhovory jsou zbytečně namáhavé, všechno podstatné už jsem řekl

Miloš Pokorný / 14. 12. 2023

Nová hudba je recyklát

Co tě v muzice nejvíc baví?
Vždycky jsem právě tebe považoval za specialistu na muziku. Ve spoustě názorů jsem se s tvými shodoval. Přijde mi, že nové písničky jsou spíš recykláty. Raději se hrabu ve starší muzice než v té nové. Novou hudbu se ale snažím poslouchat v rádiu, na iTunes nebo Spotify, abych byl v obraze.

Takže posloucháš i nás?
Vy hrajete, co jinde nehrají. Ale to, co hrajete vy, všechno znám. The Weeknda znám, slyším u něj vlivy osmdesátek, Prince a Michaela Jacksona. Zároveň je to ale něčím nové a minimalistické. To dnešní mládež baví. Teď jsem ale nejvíc dojatý z nové desky The Rolling Stones.

Co si o ní myslíš?
Jestli to celé udělala umělá inteligence, nevím, ale mně se prostě líbí. Je energická, jadrná. Asi jedna z nejlepších desek, kterou kdy udělali. Žádný sentiment a kňourání.

Saša Rašilov: Herecké povolání je vysoce infekční, jednou vezmete dítě do práce a je to v háji

Miloš Pokorný / 26. 12. 2023

Narozením dcery se toho hodně změnilo

V březnu 2021 ses stal poprvé otcem. Jak tě vůbec z tvého pohledu změnila rodina?
Se svou rodinou jsem nejraději, je to pro mě nejcennější čas. Během covidu jsme se hodně užili. Jsem ten táta, který se svou holčičkou může být klidně sám. A když se loučí s mámou, nenásleduje žádná hlučná scéna. Na druhou stranu je toho někdy moc, a když jsem s rodinou, nejsem schopný dělat vůbec nic jiného. Tak z toho bývám někdy nevrlý.

Změnily se ti nějak priority po narození dcery?
Já jsem byl vždycky hrdý člověk. Když jsem se zařekl, že se mi něco nelíbí nebo to dělat nechci, tak jsem to nedělal. Žil jsem sám pro sebe. Po tom, co jsem se stal tátou, ale občas vezmu i něco, co bych ještě před deseti lety třeba nevzal, protože to přepočtu třeba na dovolenou s rodinou.

Jak to chodí v romské kapele, s níž aktuálně zpívá? A jak je možné, že některé členy znají i v zámoří? Co se u něj změnilo v době covidové pandemie? 
To se dozvíte v přehrávači v úvodu článku. Archiv všech rozhovorů Ranního klubu najdete v sekci Podcasty, v aplikaci Expres FM a ve vaší oblíbené podcastové službě.

Albert Čuba: Průměrný herec Divadla Mír by si mohl dovolit byt v Praze

Miloš Pokorný / 25. 12. 2023

Ladislav Hampl: Čím jsem starší, tím mi různorodost herecké práce přijde zábavnější

Miloš Pokorný / 28. 11. 2023
Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM