Ranní klub /
Celý playlist
Rozhovory

The Atavists: O hezkých věcech není proč zpívat, ty si radši užíváme

Avatar photo Vladimír Pavlík
12. 01. 2023

Kapela The Atavists na konci loňského roku vydala skvěle hodnocenou desku Prettier Than You. Polovina této úspěšné královéhradecké skupiny, zpěvák a kytarista Adam Krofian a bubeník Adam Jánošík, navštívila Večerní show. S Vladem probrali nejen novou desku, ale i natáčení videoklipů.

Další díly (398)

Vyšla vám nová deska Prettier Than You. Zajímavostí je, že vám nahrávání trvalo dva a půl roku. Jak velká změna to byla oproti těm předešlým deskám?
Adam Krofian: Ta změna je dvousečná. Kalendářně to trvalo sice nejdéle, ale čistého času nejkratší dobu. Když to spočítám na hodiny, je to chvilka. Původně to mělo být EP, pak druhé EP, až postupem času to zmutovalo takhle v celou desku. A jsem za to moc rád.

Je to výhoda, nebo nevýhoda mít ta dlouhý čas na výrobu desky?
Adam Krofian: Trošku nevýhoda, protože ve finále se ředí nějaké povědomí, protože v dnešní době je potřeba pořád něco vydávat. Mezitím taky přišel covid a všechno bylo problematické. 
Adam Jánošík: Písničky ztrácejí postupně aktuálnost a mění se ti pohled na ně, něco už bys předělal

Co je další největší změna oproti dvěma předešlým deskám? 
Adam Krofian: Hodně jsme tu desku točili ve čtyřech lidech. Celá deska má natočené základy živě. Úplně postaru a zase ze dvou důvodů. První je úspora času a druhý, že se nám líbí, jak to zní.
Adam Jánošík: Kapela se pak hlavě blíží víc živé podobě, je to prostě dobré.

Novou desku chce kapela živě prezentovat. Chystáte se na koncerty? 
Adam Krofian: Určitě. Snažíme se teď připravit plán na jaro a léto. S tím, že to pokřtíme v Hradci Králové a v Praze, plus tam je nějaké Německo. 

Na desce je spousta písní s negativní náladou. Je to tak, že žiješ v těžkých depresích, nebo se do toho umíš vcítit?
Adam Krofian: Vždycky je to tak, že na mě zapůsobí nějaký vnější vliv, vždycky mě to inspiruje. Není to tak, že bych se někde bořil v depresích a u toho psal. 
Adam Jánošík: Hlavně o hezkých věcech není proč zpívat, ty si radši užíváme. Z těch nemáme potřebu se vykecat. 

Jedna ze skladeb se jmenuje Misery, představte nám ji… 
Adam Krofian: Je to krásná písnička, která má sice dvě minuty, ale psal jsem ji asi dva roky. Je to písnička o tom, že si neumím už představit život bez toho, že by v něm nebyla nějaká smutná nebo blbá nálada.

Součástí vaší tvorby jsou nápadité videoklipy. Například v klipu It’s All Over, kde simulujete chuť k sebevraždě, hlavní aktér leží na kolejích a na poslední chvíli před ním uhne vlak. Jak se natáčelo?
Adam Krofian: My jsme měli obrovské štěstí na Alberta Baxu, který je náš kamarád. Primárně je úžasný kytarista, který nikde nikdy nehrál. Ale já si ho vytipoval na základě toho, že jsme se trošku znali. A bylo to strašně super natáčení.
Adam Jánošík: On byl naprosto tvárný, je neherec a neměl žádnou zkušenost, to posloužilo věci.

Vizuálně zajímavý a nápaditý je další videoklip k titulní záležitosti Prettier Than You, kde se objevuje spousta zeleniny. Kdo vám ty videoklipy dělá? 
Adam Krofian: Děláme si to bohužel sami. 
Adam Jánošík: Nápady chodí většinou od Adama, ale tady konkrétně se na klipu podepsal nás basák Hugo, který se postaral o výrobu tohoto klipu.

Co se klipů týče, chystáte ještě v dohledné nějaký době vydat?
Adam Krofian: Rádi bychom ještě natočili westernový videoklip.

Použil jsem i fintu s vozíčkem, abych se dostal k hvězdám, říká český lovec autogramů

Václav Mašinda / 10. 01. 2023

Rapper Rest: Smazal jsem Facebook, vadilo mi, že mi lidi vidí až do žaludku

Vladimír Pavlík / 22. 12. 2022

Úvodní foto: Expres FM / Vlado Pavlík

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM