Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Rozhovory

Použil jsem i fintu s vozíčkem, abych se dostal k hvězdám, říká český lovec autogramů

Avatar photo Václav Mašinda
10. 01. 2023

Hostem rádia Expres FM byl lovec autogramů Josef Mikáska. V rozhovoru s Vaškem Mašindou prozradil, jaká významná jména už má ve své sbírce, jaké finty používá k získávání podpisů nebo kdy otevře muzeum, kterému přezdívá Ráj nerdů. 

Další díly (105)

Ty jsi takzvaný lovec autogramů. Mezi tvými posledními hollywoodským podpisy jsou například Chris Hemsworth, Ewan McGregor nebo Jean-Claude van Damme. Kdy jsi dostal ten nápad, že budeš sbírat podpisy?
Nápad jsem dostal asi v 11 letech. Přišlo mi úplně neuvěřitelný, že se můžeš díky tomu autogramu dotknout nějaké osobnosti. Kdybys mi tenkrát řekl, když jsem si šel pro autogram Petra Muka, že se budu potkávat s lidmi jako van Damme, řeknu, že jsi blázen. Pro mě byli takoví lidi naprosto nedotknutelní. Představa, že bych se někdy potkal s Depeche Mode, pro mě byla nereálná.

Kolik už máš podpisů třeba od Depeche Mode?
To je největší mor sběratele. Když totiž přijdeš na to, že každý ten herec, kapela nebo osobnost, za kterou vyrazíš, se ti podepíše, tak ti to prostě nestačí pouze jednou. U Depeche Mode mám podepsaných asi šest desek. Jsem ale dost ujetý na Harryho Pottera a všechno kolem něj. Dana Foglera z Fantastických zvířat jsem potkal asi šestkrát, podepsaného ho mám asi pětadvacetkrát a myslím si, že ještě tak dva až tři podpisy potřebuji.

Kolik vás u nás je? Takových profesionálních sběratelů autogramů?
Myslím, že nás není zrovna málo. Je tady spousta lidí, kteří se tomu věnují. Někteří mají i zajímavější sbírku, než můžu mít já. Teď jsou například docela populární Funko Pop figurky. Dlouho jsem je hanil, ale podlehl jsem jim.

Kdy jsi získal první zahraniční podpis?
V době, kdy u nás začal vycházet časopis Cinema. Tam byly adresy na herce a jejich agentury. Měl jsem to štěstí, že všichni tři, kterým jsem napsal, mi odpověděli. Pravda je, že to byli jejich sekretáři, ale i to mě motivovalo rozjet sbírání ve velkém.

Ty máš tady s sebou plakát Hra o trůny. Tam je už kolik podpisů?
Zhruba 45 autogramů. Podařilo se mi vyfotit každého herce, který na tom plakátě je. Je tam třeba takový Jason Momoa, který od té doby výrazně vyrostl.

Jak dlouho to sbíráš a kolik ti jich ještě chybí?
Tenhle plakát dělám asi 20 let. A zbývají mi tam ještě všichni, co nemám. Myslím si, že se jich tam ještě vejde aspoň 25, aby ten plakát byl hezký, pak ho uzavřu.

Sbíráš třeba i podpisy amerických prezidentů. Kolik jich máš?
Asi 37. Nejdražší je Abraham Lincoln, ten je za 14 až 15 tisíc dolarů. Ale dá se nasbírat cokoliv. Já mám třeba komplet sbírku českých králů od 15. století. Všechny. A prezidenty mám taky komplet, protože to navazuje na ty krále.

Jaké jsou triky k získání podpisu?
Když chceš chytit dobrého amerického herce, je lepší vyčíhnout si ho, když hraje v Británii v divadle. Když mu tam lidi píšou,standardně pošlou trapnou bílou evropskou obálku, když jsou fikanější, pošlou americkou žlutou, ale když jsi chytrý, tak to pošleš v červené. Když pak přijde pět tisíc dopisů a ty chceš vytáhnout jeden, vytáhneš červený.

Co jsi schopen udělat, abys získal podpis?
Jeden z nejubožejších fíglů, které mám, když už nevím kudy kam, nechám se k herci přitlačit na invalidním vozíku. Pak se jich spousta smiluje a přijdou se podepsat. Používám to u těch, u kterých vím, že nejdou, ale ten vozík je zlomí. Přišlo mi ale trapné, tak jsem začal používat jen berle. Mám nemocné paty, tenkrát jsem šel se skutečnými problémy o berlích za Elijahem Woodem. To zabralo, podepsal mi všechno, v tu chvíli mi v hlavě utkvěla tahle myšlenka.

Plakát k seriálu Hra o trůny ještě na pár podpisů čeká

Když jedeš třeba do Ameriky, že chceš získat podpis, děláš si nějaký itinerář?
Teď plánuji s kamarádem výlet na příští rok. V podstatě dva, protože jsem slíbil ženě i New York, takže tam minimálně 10-15 herců oslovím, 4-5 se chytne. A s kamarádem pojedeme do Las Vegas, tam se chystají už konkrétní jména.

Jsou podpisy a další věci někde k vidění kromě tvé stránky?
My teď hodně používáme Facebook, ale začal jsem také s Instagramem. A otvíráme i muzeum.

Kdy bude to muzeum v Jilemnici otevřené?
Bude otevřené v sobotu 13. května. Převážně si tam přijde na své mladší generace, protože to bude zasypané podepsanými předměty, figurkami a vším možným z Harryho Pottera, Pána prstenů, Hobita, Star Wars, DC a dalšími. Bude tam i sportovní sekce, velmi rozsáhlá sekce hudební. 

V budoucnu chceš herce, za kterými jezdíš, vozit i sem. Co se chystá?
V prosinci chystáme velikou podpisovou akci. Chtěli bychom přivézt 8 až 10 herců z Harryho Pottera na jednu akci.

Můžeme prozradit, kdo tady bude?
Třeba na otevření muzea v Jilemnici tady bude Stanislav Yanevski, který hrál ve čtvrtém díku Harryho Pottera Viktora Kruma. Přemýšlíme, jestli se tam nepřidá ještě jedna herecká hvězda navíc.

Foto: Expres FM / Vašek Mašinda

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM