Ranní klub /
Celý playlist
Ostatní

Vraždil ve jménu sekty: Charles Manson brutálním šílenstvím ukončil éru hippies

Avatar photo Martina Hoblová
01. 11. 2022

V USA se píší 60. léta a do popředí se dostává hnutí Hippies. Květinové děti se vezly na vlně míru, lásky, přátelství, svobody a protestu proti společnosti, to vše za pomoci omamných látek. V této době byla v Americe ale ještě jedna skupina, takzvaná Rodina vedená Charlesem Mansonem.

Do podvědomí se zapsala zejména vraždou herečky Sharon Tate a jejích přátel. Charles Manson, který se vydával za novodobého Ježíše Krista, měl ve své zfanatizované komunitě mnoho inteligentních a úspěšných lidí, především žen. A časopis Rolling Stone ho v roce 1970 označil za „nejnebezpečnějšího muže světa“. Proč?

Finální fáze šílenství? Kanye West naštval už snad všechny, konec partnerství ho stojí stamiliony

Carlito Brigante / 27. 10. 2022

Charles Milles Manson, rodným jménem Maddox, se narodil nezletilé prostitutce a své dětství prožil v pasťácích a výchovných ústavech. Právě to ho přivedlo na dráhu zločinu, která ho hned v 16 letech dostala za mříže. Od té doby byl ve vězení jako doma, především za krádeže, falšování šeků a kreditních karet a prostituci. A aby se za katrem, kde tehdy strávil celkem 17 let, příliš nenudil, začal studovat okultní vědy, hypnózu a podprahové vnímání. K tomu si pouštěl The Beatles, v jejichž textech z pozdějšího Bílého alba našel údajné proroctví o brzké rasové válce – zejména ve skladbách Helter Skelter a Piggies.

Když se v roce 1967 dostal na svobodu, bylo mu skoro 33 let, nechal si narůst vlasy a vousy, začal s LSD a vyzbrojen kytarou útočil na opuštěné holky s oznámením, že je „Bůh šoustání“. Právě prostitutky se ze začátku spolu se zlodějíčky formovaly do Rodiny (The Family). Manson začal zároveň psát hudební texty a díky známosti s Dennisem Wilsonem z Beach Boys se jeden z nich – Cease To Exist – dostal i na album této skupiny pod názvem Never Learn Not To Love.

Od výtržnictví k vraždění 

Mansonova skupina se postupně rozrůstala a usídlila se na vybydleném ranči George Spahna poblíž Los Angeles, kde se nejprve oddávala sexu a společným tripům a později našla zalíbení v terorizování bohatých Američanů, které nazývala „piggies“. Manson se domníval, že rabováním a napadáním zbohatlíků vyvolá rasovou válku, se svou skupinou ji přečká a následně převezme moc nad „novou Amerikou“. Výtržnictví se ale brzy přeměnilo v bezcitné vraždění.

V létě roku 1969 někteří členové Rodiny dostali úkol zabíjet. Celkem zavraždili 9 lidí. Nejznámější a nejhrůznější případ je z losangeleské adresy Cielo Drive 10050, kde zemřelo pět lidí včetně těhotné herečky Sharon Tate, manželky režiséra Romana Polańského. A šlo v podstatě o nešťastnou náhodu. Manson se totiž domníval, že zde stále bydlí producent Terry Melcher, který mu odmítl vydat demonahrávky. Charles „Tex“ Watson, Linda Kasabian, Patricia Krenwinkel a Susan Atkinson se tak pod vlivem omamných látek dopustili mučení a sadismu, které stály oběti život. Místo vraždy pak ještě dotvořili například krvavým nápisem „pig“ na vstupní dveře.

Policii trvalo čtyři měsíce než Mansona a jeho skupinu dopadla. Pomohla jim navíc jedna z účastnic zločinu, Linda Kasabian, která neunesla tíhu viny a jako korunní svědek získala imunitu. Soudní přelíčení pak trvalo přes dva roky a v roce 1971 padl verdikt – Manson a jeho kumpáni dostali trest smrti. O rok později ho ale v Kalifornii zrušili, trest se jim tak změnil na doživotí. Hlavní strůjce vražedného běsnění si odseděl 46 let než ve věku 83 let zemřel zřejmě na problémy se srdcem. Do té doby žádal dvanáctkrát o propuštění.

Poslední vězeňský portrét Charlese Mansona ze srpna 2017, v listopadu zemřel

Fankluby, Marylin Manson a Tarantino 

  • Manson neměl jen odpůrce, do vězení mu psala spousta fanynek, vznikla také řada jeho fanklubů
  • Zpěvák Marilyn Manson svou přezdívku vytvořil složením jmen Marilyn Monroe a právě Charlese Mansona
  • Na album The Spaghetti Incident? kapely Guns N’ Roses byla zařazena jedna jeho skladba
  • Hudebník Trent Reznor (Nine Inch Nails) nahrál jedno ze svých alb v domě, kde byla zavražděna Sharon Tate, zároveň si z něj odnesl dveře, na kterých bylo napsáno slovo „pig“
  • Dodnes je také populární tričko s Mansonovým portrétem a nápisem Charlie Don’t Surf
  • Masakr kolem herečky Sharon Tate se objevuje ve filmu Tenkrát v Hollywoodu amerického režiséra Quentina Tarantina, ovšem jak je u tohoto režiséra zvykem, je zde historie upravena
  • Mezi členy Rodiny se pohybovala také dcera nedávno zesnulé herečky Angely Lansbury (alias Jessicy Fletcher ze seriálu To je vražda, napsala)
  • Na TikToku se aktuálně šíří Mansonova píseň Home Is Where You’re Happy, kterou influenceři používají pro natáčení videí svých domovů

Slavní vrazi: Svých blízkých se zbavil hvězdný běžec, producent The Beatles i Gucciho manželka

Martina Hoblová / 13. 09. 2022

Nehoda, sebevražda, nebo vražda? Smrt Marylin Monroe je živnou půdou konspiračních teorií, přečtěte si ty tradiční i méně známé

Martina Hoblová / 28. 09. 2022

Zdroj fotografií: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM