Sunday Night Cream /
Celý playlist
Ostatní

Dětská tvář, nadprůměrná inteligence a žádné city: Spartakiádní vrah Jiří Straka litoval jen svého dopadení

Avatar photo Lukáš Moravec
03. 12. 2022

V roce 1985 žila Praha a celé Československo přípravou na spartakiádu. Tyto přípravy narušila série násilných útoků, které cílily na ženy všemožných věkových kategorií. O to více byla společnost zděšena, když vyšlo najevo, že útoky má na svědomí nezletilý mladík.

Roku 1969 se v Praze narodil Jiří Straka. Pocházel z běžné rodiny a podle pozdějších testů byl nadprůměrně inteligentní. Své nadání ale nevyužil, chyběla mu totiž snaha a cílevědomost. V dětství byl také vyšetřen psychiatrem, který u Straky odhalil syndrom psychomotorického neklidu s neurotickými projevy a téměř až absencí citu. Jinak nijak zvláště nevybočoval, jeho prospěch byl spíše podprůměrný, a proto roku 1983 navzdory svému vysokému IQ vstoupil do učení na hornickém učilišti ve Stochově poblíž Kladna. I tam byl jeho prospěch přinejlepším průměrný. Měl také problémy s chováním a první střety se zákonem byly kvůli drobným krádežím. Během školního roku bydlel přes týden na internátu, na víkendy se vracel domů do Prahy. A právě v hlavním městě započal roku 1985 své řádění.

Vraždil ve jménu sekty: Charles Manson brutálním šílenstvím ukončil éru hippies

Martina Hoblová / 01. 11. 2022

Strach obchází metropoli 

Na začátku roku 1985 ve svých šestnácti letech provedl Straka svůj první násilný pokus. Na ulici oslovil o čtyři roky starší dívku a chvíli spolu normálně konverzovali. Straka ji po nějaké chvíli požádal o pohlavní styk. Ten dívka odmítla a na to Straka odpověděl, že ji může donutit násilím, o což se o chvíli později pokusil. Dívka se zkoušela bránit, ale brzy poznala, že proti silnějšímu Strakovi nemá šanci. Proto jej přesvědčila, že bude lepší si najít nějaké klidné místo. Straka léčku nepoznal, a když povolil, dívka začala volat o pomoc. Toho se Straka zalekl a utekl. Mladá žena ale skutek neohlásila, protože neznámému mladíkovi nechtěla zničit život. Během dalšího měsíce Straka napadl nejméně dvě další dívky, které se pro změnu pokusil okrást. U jedné se mu to podařilo, druhá dívka ale cvičila bojové umění, a tak se Strakovi dokázala ubránit. A několik týdnů později Straka opět zaútočil, ale tentokrát se z něj stal vrah. Mladou matku dvou dětí odtáhl do lesíka, kde ji znásilnil a udusil.

Děsivé zjištění

Straka stihl zaútočit ještě několikrát, než byl 22. května zadržen. Na jeho vypátrání pracoval legendární český kriminalista Jiří Markovič. Straka nezapíral a poměrně rychle se přiznal i k dalším činům, o kterých kriminalisté dosud nevěděli. Zavraždil celkem tři ženy, u dvou dalších se o vraždu pokusil. K jeho vypátrání přispěla výraznou měrou i první dívka, která pokus o znásilnění původně neohlásila. Kriminalisté byli zděšeni tím, jak jim šestnáctiletý učeň bez emocí a výčitek popisoval své činy. Jako důvod uvedl silný sexuální chtíč. V prosinci roku 1985 byl Straka odsouzen k nejvyššímu možnému trestu, který jako mladistvý mohl dostat: Deset let vězení a následná ústavní léčba. Byl uznán vinným ze tří vražd, dvou pokusů o vraždu, pěti znásilnění, tří loupeží a pěti krádeží. Je pravděpodobné, že kdyby Straku nesoudil soud pro mladistvé, byl by odsouzen k trestu smrti. V roce 1994 byl díky amnestii Václava Havla o rok dříve propuštěn z vězení a nastoupil ochrannou a sexuologickou léčbu v pražských Bohnicích. Nyní je Straka na svobodě, je ženatý a pod změněným jménem vychovává s manželkou dítě z jejího prvního manželství.

Jak se z vraha stane celebrita: Za co byl Jiří Kajínek odsouzen a co dnes dělá

Martina Hoblová / 27. 11. 2022

Polepšený rapl Fury, demoliční koule Tyson i mistr skandálů Fenin: Sportovní hvězdy, které porazily vlastní démony

Carlito Brigante / 28. 11. 2022

Zdroj: radio.cz
Úvodní foto: Foto: Alexandr Satinsky / MAFRA / Profimedia 

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM