Dopoledne na Expres FM /
Celý playlist
Ostatní

Jak se z vraha stane celebrita: Za co byl Jiří Kajínek odsouzen a co dnes dělá

Avatar photo Martina Hoblová
27. 11. 2022

Kdo by neznal Jiřího Kajínka? Dvojnásobný vrah odsouzený na doživotí se stal po omilostnění prezidentem Milošem Zemanem v podstatě celebritou. Za mřížemi strávil 23 let, z toho byl 40 dní na útěku. A stále mu zbývá ještě více než rok podmínky. 

Asi nejznámější český vězeň vydělává v současnosti na svém jméně, které se snaží očistit. Už dříve dokonce nabídl milionovou odměnu tomu, kdo přinese informaci zajišťující obnovu jeho řízení nebo zproštění všech obvinění. Zatím marně.

Jako ze čtvrté cenové: Zeman nesnáší transgender osoby, Galliano miluje Hitlera, Lagerfeld opovrhoval ženami

Karin Šnýdrová / 23. 11. 2022

Malý kovboj, velký recidivista 

Jiří Kajínek se narodil 11. ledna 1961. Jeho rodiče byli řadoví zaměstnanci a malý Kajínek se chtěl stát kovbojem. Lidé ho v době jeho dospívání vnímali jako velmi slušného a bezproblémového. Stejně tak ho znali na zemědělském učilišti, kde se vyučil opravářem zemědělských strojů. Mezi jeho záliby patřilo rybaření, sport, zbraně, motorky a také hazard. Právě v souvislosti s ním přibyla na seznam později i další položka, kriminalita. Jako mistr v otevírání zámků začínal s vykrádáním bytů. První střet se zákonem měl ve 13 letech, a to právě kvůli účasti na vykrádání bytů. Do vězení se pak poprvé dostal v souvislosti s tím ve 21 letech, ve 24 letech šel za katr znovu, tentokrát i kvůli nedovolenému ozbrojování a útoku na veřejného činitele, když při zatýkání zranil policisty železnou tyčí. Osvobodila ho ale amnestie prezidenta Václava Havla v roce 1990. Svoboda mu nevydržela příliš dlouho, hned o rok později byl totiž odsouzen za ozbrojenou loupež, při níž ukradl policistům vůz. Soud ho však po několika letech podmínečně propustil, a to i přesto, že byl označen jako nebezpečný recidivista. A pak přišel večer 30. května 1993. 

Vraždy nad rámec dohody

V zatáčkách pod plzeňskou věznicí Bory zazní nejméně 12 výstřelů, po kterých zůstávají dva mrtví, podnikatel Štefan Janda a jeho osobní ochránce Julián Pokoš, a jeden těžce zraněný. Tím je druhý osobní ochránce Vojtěch Pokoš. Lékaři jej zachránili a on se stal korunním svědkem v případu. Podle státního zástupce si měl Kajínka najmout podnikatel Antonín Vlasák, kterého Janda vydíral. Vlasák chtěl Jandu jen zastrašit, ale Kajínek si měl objednávku upravit a muže zabít. Za dvojnásobnou vraždu a jeden pokus o ni byl proto v roce 1998 odsouzený na doživotí a o 19 let později, v roce 2017, dostal již zmíněnou milost od prezidenta Miloše Zemana. Odsouzený dvojnásobný vrah dodnes vše popírá.

Kajínkovo propuštění po kritizované milosti od prezidenta Zemana se těšilo velkému zájmu médií i veřejnosti. Foto: Jakub Poláček / CNC / Profimedia

Útěkář i filmový hrdina

  • Kajínek se pokusil utéct ze všech čtyř věznic, ve kterých během svého kriminálního života byl (Plzeň-Bory, České Budějovice, Valdice, Mírov), ve třech případech se mu to dokonce povedlo (odolaly jen Bory)
  • K útěku z Mírova mu stačila prostěradla, hřeben a vlasec, dopaden byl v bytě spoluvězně a pětinásobného vraha Ludvíka Černého odsouzeného v kauze Orlických vražd, rovněž na doživotí
  • Trestní spis k případu vražd a jednoho pokusu o ni měl přes 10 tisíc stran, soudní projednání trvalo 46 dní a samotný proces, který byl několikrát odročen, probíhal přes 4 roky, vypovídalo během něj 56 svědků
  • U milosti pro Kajínka je stanovena sedmiletá podmínka, což v reálu znamená, že o porušení podmínky nerozhodnou soudy, ale prezident.
  • Od svého propuštění žije se svou přítelkyní, psycholožkou Magdalenou Gubovou
  • O dvojnásobném vrahovi vznikl i film Kajínek, který ale není podle režiséra Petra Jákla dokumentem ani rekonstrukcí samotného případu, náklady byly více než 50 milionů korun
  • V roce 2017 pak TV Prima odvysílala dokumentární sérii Já, Kajínek
  • Prostřednictvím vlastního YouTube kanálu a profilů na sociálních sítích sdílí se svými fanoušky své názory a zážitky
  • Jeho jméno ho údajně uživí
  • Se sektem a atrapou samopalu v ruce pokřtil album kontroverzní kapely Ortel, za což ho prošetřuje policie 

Vraždil ve jménu sekty: Charles Manson brutálním šílenstvím ukončil éru hippies

Martina Hoblová / 01. 11. 2022

Slavní vrazi: Svých blízkých se zbavil hvězdný běžec, producent The Beatles i Gucciho manželka

Martina Hoblová / 13. 09. 2022

Zdroje: ČSFD, kriminalistika.eu, super.cz 
Úvodní foto: Jiří Bervida / MAFRA / Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM