Hudba na prvním místě / Music First /
Celý playlist
Mix

U nás důvod ke zdviženému obočí, jinde symbol krásy: Černění a křivení zubů nebo kravský hnůj ve vlasech

Avatar photo Eliana Moravcová
17. 01. 2023

Krása je opravdu velmi subjektivní záležitost, obzvlášť co se týče jednotlivých kultur. A i v těch se v průběhu věků mění a co bylo kdysi považováno za ošklivé, je nyní symbolem krásy a naopak. Po celém světě se tak dají najít kosmetické praktiky, které si ve zdejších končinách jen sotva dokážeme představit, zatímco v jejich domovině jsou pro krásu nezbytné. Podívejte se na výběr těch nejzajímavějších.

Zarostlé podpaží je in, v oblasti intimních partií se však už chloupky nenosí: Jaké jsou trendy a jak na to

Karin Šnýdrová / 16. 01. 2023

Černění zubů

Zatímco v našich končinách je žádoucí, aby byly zuby co nejbělejší, v jihovýchodní Asii, Oceánii a některých oblastech Indie a Japonska se dosud dochovala stará tradice, podle které se v období puberty začaly černit a lakovat zuby. Kromě toho, že to mělo zachovat zuby zdravé do vysokého věku, to bylo také považováno za znak zralosti, krásy a civilizace. V některých izolovaných etnických skupinách tato praxe stále přežívá.

Vietnamská žena se začerněnými zuby

Křivení zubů

Co se týče modernější kosmetické praktiky ohledně zubů, pro nás velmi podivná praktika je tzv. křivení zubů, které je populární především v Japonsku. Ženy s křivými zuby jsou totiž považovány za roztomilé a přitažlivé. Většinou probíhá tak, že se natlačí špičáky dopředu, některé Japonky si však pouze lepí umělé špičáky.

Extrémně dlouhý krk

Ženy z kmene Kayan zvýrazňují svou krásu nošením mosazných kruhů na krku. První mosazné kruhy začínají nosit již jako dívky ve věku 5 let a postupem času přidávají na svůj krk další a další kruhy. Vlivem tíhy kruhů časem začne klíční kost a hrudní koš klesat, proto ženy vypadají, jako by měly extrémně dlouhé krky. V jejich kultuře je tato nezdravá ozdoba považována za krásnou a údajně má díky ní žena připomínat draka. Od roku 2006 si však některé z mladších žen začaly své kruhy sundávat.

Kmen Kayan žije v Myanmaru (dříve Barma), tři kayanské vesnice najdete i v severozápadním Thajsku

Falešná operace nosu

Zatímco hollywoodské hvězdy se většinou svými plastikami příliš nechlubí, ženy v Íránu považují plastickou operaci za jakousi formu luxusu a prestiže. Operace nosu je mezi Íránci dokonce tak oblíbenou kosmetickou procedurou, že má Írán nejvyšší počet operací nosu na světě. Údajně až 200 tisíc Íránců, většinou žen, chodí každý rok na rhinoplastiku. Jenže pak jsou tu ti, kteří si nemohou plastickou operaci dovolit. Chodí tedy alespoň s obvazy na nose, aby vypadali, že právě podstoupili zákrok a působili zámožně.

Kravský hnůj v účesu

Ženy z kmenů v Angole a Nambii jsou známé svými nápadnými účesy. Ženy používají drcené červené kameny smíchané s olejem, bylinkami a sušeným kravským hnojem k výrobě pigmentové pasty na vlasy. Občas přidávají do svých účesů také skořápky nebo sušené potraviny.

Modelky, které rozbíjí stereotypní vnímání krásy: Prosadila se dívka s Downovým syndromem i vitiligem

Eva Zajícová / 15. 11. 2022

Charlize Theron a Tom Hardy měli konflikt při natáčení: Vystát se nemohou ani popové divy nebo hvězdy Sexu ve městě

Eliana Moravcová / 09. 01. 2023

Zdroj: YouTube 
Zdroj fotografií: Shutterstock a Profimedia 

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM