Dopoledne na Expres FM /
Celý playlist
Mix

Modelky, které rozbíjí stereotypní vnímání krásy: Prosadila se dívka s Downovým syndromem i vitiligem

Avatar photo Eva Zajícová
15. 11. 2022

Krása má mnoho podob. Ve světě modelingu však dlouhou dobu platilo, že zakázky dostávali ti, kteří splňovali požadavky stereotypního vnímání krásy. Tomu je ale konec, protože se našly skutečné osobnosti, které se dovedly prosadit i přes svou odlišnost.

Poznejte výjimečné ženy: Modelku s Downovým syndromem Sofíu Jirau, Winnie Harloě, která trpí vitiligem, i modelku, pro kterou je věk jenom číslo. Daphne Selfe totiž předvádí i po devadesátce!   

Sylvester Stallone a Arnold Schwarzenegger: Jak se urputná rivalita proměnila v bromanci

Eliana Moravcová / 14. 11. 2022

S Downovým syndromem uspěla u Victoria’s Secret

Modelka Sofía Jirau původem z Portorika na sebe může být pyšná. Zapsala se do historie jako první modelka s Downovým syndromem, která se stala tváří značky spodního prádla Victoria’s Secret. Stalo se tak v rámci nové kampaně značky, která se snaží ukázat, že krása má mnoho podob. O kariéře modelky Sofía vždy snila. „Snila jsem o tom, pracovala jsem na tom, abych se tam dostala a dnes je to splněný sen. Konečně vám mohu prozradit své velké tajemství…Jsem první modelka Victoria’s Secret s Downovým syndromem! Děkuji všem, že mě vždy podporujete v mém snažení. Děkuji Victoria’s Secret, že mě vidíte jako modelku,“ napsala na svůj Instagram Sofía ku příležitosti oznámení svého úspěchu. Nutno dodat, že to není její první zdařilá modelingová kampaň, v oboru má již více zkušeností. Už měla tu čest předvádět oděvy pro návrhářku Marisu Santiago na newyorském týdnu módy, být součástí této události je sen snad každé modelky.  Sofía Jirau je také velmi podnikavá, má vlastní značku módních doplňků.

Kvůli vitiligu ji šikanovali, dnes je z ní hvězda

Další ženou, která mění tvář modelingu, je Kanaďanka s jamajskými kořeny Winnie Harlow. Když jí byly 4 roky, lékaři jí diagnostikovali vitiligo – nemoc, při které se člověku na kůži tvoří bezbarvé skvrny. Kvůli flekům na kůži jí spolužáci hanlivě přezdívali „krávo“ či „zebro“. Došlo i na fyzické ubližování. Winnie Harlow si sáhla až na samé dno. Kvůli šikaně se posléze Winnie Harlow vzdělávala doma. Život se jí otočil o 180 stupňů poté, co natočila rozhovor s novinářkou Shannon Boodram. Ta jí posléze volala a doporučila jí, aby zkusila prorazit v modelingu. Příběh převzala významná média, a Winnie se tak postupně začala dostávat do povědomí lidí. Dnes se modelingu věnuje naplno, kráčí po přehlídkových molech a je také tváří oděvní značky Desigual. „Věřím, že krása je v oku pozorovatele,“ říká Winnie Harlow k tomu, jak vnímá atraktivitu.

Věk je jenom číslo

Kdysi platilo, že modelky svou kariéru ukončovaly oproti jiným profesím velmi brzy. Dnes už naštěstí toto pravidlo neplatí, a tak postupně přestáváme na plakátech vídat dvacetileté dívky, které předvádějí krém proti vráskám. Do boje proti zajetým stereotypům se vydala i Daphne Selfe, která ukazuje, že tento obor je rozhodně pro každého, kdo má v sobě dostatek elánu, nadšení a talentu. Tato britská modelka se totiž své kariéry nevzdala ani po devadesátce. Ta si už myslela, že její kariéra je za zenitem, když ji v roce 1998 volali, zda by se nechtěla zúčastnit londýnského týdne módy, nabídku s radostí přijala. Tehdy jí bylo 70 let a sklidila ovace. Byl to v podstatě druhý start její kariéry, záhy se jí ozvali z módního magazínu Vogue, kterému dala rozhovor. Následovaly další velmi lukrativní nabídky na přehlídky i focení, které Daphne s radostí přijímala. Jde s dobou a má i sociální sítě, kde ji sleduje skoro 70 tisíc fanoušků. A co po tolika letech v oboru říká na větší rozmanitost při výběru modelek? „Nepodporuji modelky, které jsou příliš tlusté nebo příliš hubené, protože obojí je škodlivé pro zdraví. Ale je skvělé vidět rozdílný věk, odstín pleti, postižení, všechno, jak je to přijímáno, to ano.“

Ta, která krade muže od roku 1928, i stoletá módní ikona. Prorazily na stará kolena a internet je miluje

Redakce / 30. 03. 2022

Americká supermodelka českého původu Pavlína Pořízková se věnuje modelingu již 42 let a nebojí se čelit kritice na Instagramu

Eliana Moravcová / 28. 10. 2022

Zdroje: NBC News, CNN, Health Insight, SMH
Zdroj fotografií: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM