Mix

Poznejte příběh nadprůměrně inteligentní gorily Koko: Rozuměla dvěma tisícům mluvených slov a naučila se více než tisíc znaků ve znakové řeči

Avatar photo Eliana Moravcová
22. 09. 2022

Gorila nížinná Koko se stala slavnou díky své emocionální hloubce a schopnosti komunikovat ve znakovém jazyce. Oproti jiným gorilám se dokázala poznat v zrcadle, projevovala smysl pro humor a vymýšlela své vlastní znaky. S IQ mezi 75 až 95 byla považována za nadprůměrně inteligentního lidoopa. 

Koko se narodila 4. července roku 1971 jako Hanabi-ko, japonsky „ohňostrojové dítě“, v zoo v San Franciscu. V roce 1972 s Koko začala spolupracovat zvířecí psycholožka Francine Patterson, která ji naučila znakový jazyk. Koko se dokázala naučit 2000 anglických mluvených slov a více než 1000 znaků ve znakové řeči. Výzkum a práce s Koko a dalšími gorilami pomohly odhalit, že lidoopi mají jazykové schopnosti podobné malým dětem. Chování Koko navíc prozrazovalo i některé emoce, které se dost podobaly těm lidským. Mezi mnoha lidskými vlastnostmi, kterými Koko mezi svým druhem vynikala, byl její smysl pro humor a také drobná škodolibost.

Ninja korýš, jódlující pes a cvrček, co poslouchá kolenem: Zajímavosti ze zvířecí říše

Marie Binarová / 31. 08. 2022

Hvězda a milovnice koťat 

Někteří vědci však zpochybňují rozsah komunikačních schopností goril a odborná veřejnost závěry výzkumů provedených Francine často kritizovala. Podle některých totiž Francine často přizpůsobovala interpretaci znaků, jak se to rovna hodilo, a Koko prý ve skutečnosti nebyla schopna chápat hlubší význam jednotlivých znaků. Přesto se však Koko stala námětem mnoha dokumentárních filmů a také byla hned několikrát hvězdou obálky časopisů včetně National Geographic. Laická veřejnost byla z Koko nadšená, nejen díky její citlivé povaze a inteligenci, ale také díky její zálibě v péči o kočky. Koko měla během života několik koťat a sama jim vymýšlela jména. První šedý kocourek dostal jméno All Ball, poslední dvě pak Miss Black a Miss Gray. Když kocourka All Ball v roce 1984 přejelo auto, podle Francine vyjadřovala Koko hluboký smutek, znakovala slova jako „špatné, smutné, mračit se“ a napodobovala lidský pláč.

Smutek jí pomohl překonat herec Robin Williams

Většinu svého života Koko prožila v rezervaci Gorilla Foundation v Kalifornii. Měla i svého partnera Michaela, který také uměl znakovou řeč. Když v roce 2000 zemřel, Koko upadla do hlubokého smutku. Probudit v ní optimismus pomohl až herec Robin Williams, který se v roce 2001 s Koko setkal. Ze setkání existuje dokonce video, na kterém je vidět, jak si oba společnost užívají a dobře se baví. Koko herci prohledávala peněženku, navzájem se lechtali, nebo si Koko vypůjčila jeho brýle. Do konce života pak žila Koko se samcem Ndumem. Zemřela pokojně ve spánku ve věku 46 let ráno 19. června roku 2018. Gorilla Foundation v prohlášení uvedla, že nadále bude ctít odkaz Koko a prosazovat svoji misi tím, že bude studovat znakový jazyk u lidoopů a bude pokračovat v ochranářských projektech v Africe i jinde po světě.

Včelařka Beyoncé, hrnčíř Brad Pitt nebo lovkyně žab Paris Hilton: Slavní a jejich bizarní koníčky

Martina Hoblová / 14. 09. 2022

Hvězdy, kterým nekoluje modrá krev jen na plátně: Kit Harrington, Justin Bieber nebo Cindy Crawford

Eliana Moravcová / 19. 09. 2022

Zdroj: bbc.com
Úvodní foto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM