Ranní klub /
Celý playlist
Ostatní

Ninja korýš, jódlující pes a cvrček, co poslouchá kolenem: Zajímavosti ze zvířecí říše

Avatar photo Marie Binarová
31. 08. 2022

Svět kolem nás občas dokáže pořádně překvapit. Věděli jste třeba, že existuje psí plemeno, které neumí štěkat? Nebo že koalové nepotřebují pít? 

Přečtěte si deset zajímavostí ze zvířecí říše, kterými můžete ohromit v hospodě, ve škole i na rodinné oslavě.  

Fotky i kondomy aneb Věci, které nejsou veganské a možná jste to nevěděli

Redakce / 23. 02. 2022

Ninja korýš

Tří- až osmnácticentimetrový strašek paví patří mezi obávané predátory korýší říše. Úder jeho klepete je jedním z nejsilnějších a nejrychlejších pohybů v živočišné říši. A navíc má jednu superschopnost: Strašek je schopen vidět rozdíl mezi zdravými buňkami a buňkami napadenými rakovinou – a to v tak časném stadiu, že se v organismu ještě neprojevují žádné jiné symptomy.

Women only

Veškerá vyobrazení mořských ďasů jsou ženského pohlaví. Právě samice této ryby mají na své hlavě zvláštní ústrojí, které vypadá jako prut se svítící baterkou. Svítí díky bakteriím, které si samičky „chovají“ a lákají s ní jak kořist, tak partnery. 

Velrybí hitparáda

Obecně je známo, že velryby spolu zpívají. V každé oblasti, kterou obývají, zpívají vždy jednu stejnou „píseň“. Časem se tato píseň změní, vlastně zremixuje, a když je dost chytlavá, začnou si ji zpívat i další velrybí party.

Chlapák nad chlapáky

Korýš jménem svijonožec má nejdelší penis v poměru ke svému tělu. Jeho pohlavní orgán je osmkrát delší než jeho tělo a dokáže tak uspokojit partnerky v celkem širokém okruhu, aniž by se k nim přiblížil příliš natěsno.

Zpocený jako pes

Psi pro ochlazení používají vyplazený jazyk. Jediným místem, na kterém se potí, jsou pak polštářky na tlapkách.

Lední medvěd klame tělem

Lední medvěd vlastně není bílý, respektive barva jeho srsti taková není. Chlupy jsou průhledné a bílé se zdají kvůli odrazu světla. Srst světlo zachycuje a odvádí ho ke kůži, která je černá.

Nevinní komáři

Nadáváte komárům kvůli tomu, že vás poštípali? Jsou v tom nevinně, můžou za to komářice. Krev – ať už lidskou či jiných živočichů – sají pouze samice, potřebují víc energie kvůli tvorbě vajíček. Komáří samci se živí rostlinnými šťávami.

Cvrččí poslouchají kolenem

Cvrčci mají svoje „uši“ tedy tympanální orgány umístěné na holeních předních nohou. Díky nim samička skvěle pozná a slyší samečka, který vyluzuje známé cvrkání třením jednoho křídla o druhé.  Samičky cvrkat neumí.

Koala bez žízně

Koala medvídkovitý (ano, slovo koala je v češtině mužského rodu) nepije, potřebné tekutiny získává pouze z blahovičníku, tedy eukalyptu, kterým se živí.  Navíc to není medvídek, ale vačnatec, stejně jak třeba klokan.

Jódlující pes

Basenji, starobylé psí plemeno pocházející z Afriky, neumí štěkat. Místo toho vyluzuje zvuky podobné lidskému jódlování.

První kavárny v Evropě a další nej aneb Vše, co jste nevěděli o Ukrajině

Petr Šilha / 24. 08. 2022

Zdroj fotografií: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM