Mix

Mimozemšťani by nás skrytě sledovali, říká záhadolog. Kdy bylo pozorováno první UFO a je i u nás?

Avatar photo Martina Hoblová
Foto: Profimedia
11. 08. 2022

Určitě už jste v životě viděli něco, co si nedokážete vysvětlit. A nedokážou to mnohdy ani odborníci. Třeba takové UFO – neidentifikovaný létající předmět se šedými či zelenými mužíčky, které takto vykreslují filmaři. Možná vás ale spíše oslnila záře, prošli jste se kruhy v obilí nebo vás dokonce unesli. Řada takových zážitků má reálné vysvětlení – například odrazy slunečních paprsků, meteorologické balony, drony nebo ptáci. I přesto věří lidé na mimozemskou civilizaci dál.

S podobnými případy se setkáváme odnepaměti, teprve nedávno ale přišla NASA s projektem, při kterém bude zkoumat tzv. neidentifikovatelné letecké jevy (UAP – Unidentified Aerial Phenomenom) a pokusí se je vědecky vysvětlit. Zhruba devítiměsíční Akta X odstartují na podzim!

UFO dřív než Kristus 

První zmínky o neidentifikovaných létajících objektech jsou zaznamenány už v Bibli, v Ezechielově svědectví, jak popisuje záhadolog Vladimír Šiška: „Mělo se to odehrát kolem roku 580 před naším letopočtem v Chaldejsku, což je dnešní Irák. Ezechiel zde barvitě popisuje přistání zvláštního létajícího stroje. Pozdější svědectví římských historiků Tita Livia a Julia Obsequense popisují zářící lampy na nebi, štíty, přízraky lodí a ohnivé koule na obloze.“

Výraz „létající talíř“ se ale zrodil až 24. června 1947, tedy před 75 lety, kdy americký pilot Kenneth Arnold sledoval zhruba tři a půl minuty nad Kaskádovým pohořím devět zářivých objektů letících obrovskou rychlostí. Popsal je jako „talířky“. V rozmezí několika dní pak mělo dojít i k nejznámějšímu „setkání“ s UFO – přistání mimozemšťanů v americkém Roswellu. Podle oficiálního vysvětlení šlo ale o přísně utajovaný meteorologický balon určený ke špionáži nad Sovětským svazem.
I v Česku jsou zachyceny případy UFO. A podle kronik je mezi prvními ten z 8. října 1130, kdy nad Prahou a dalšími městy létalo kulovité těleso. Jev se opakoval 26. února 1938 u obce Slatiny na Jičínsku. Podle přímého svědectví bylo na obloze kulaté červeně zářící těleso s otáčejícími se šedočernými laloky.

Stojí za nimi magie, nebo ufoni? Podivné kříže na poušti v Arizoně konečně našly své vysvětlení

Redakce / 06. 04. 2022

Neobjasněný případ v Česku

Neidentifikovatelným létajícím objektům se u nás po dobu 30 let věnoval projekt Záře, který evidoval 4215 pozorování UFO – 151 případů zůstalo neobjasněných, mezi nimi i jeden, který letos oslavil 35. výročí.
„12. července 1987 se nad jižní Moravou objevil objekt podobný vrtulníku nebo sportovnímu letounu. Když k němu doletěla posádka vrtulníku Mi-24, objekt vypadal jako lesklý doutník se zaoblenými konci, bez křídel, kabiny i dalších detailů, a rychle manévroval. Byl vydán příkaz zahájit na něj střelbu, posádka však neuposlechla, protože byla nad Vranovskou přehradou, kde se v té době koupali lidé. Objekt následně zmizel,“ popisuje Šiška.

Téměř shodně popsali předmět letící nad Tichým oceánem američtí piloti a posádka křižníku Princeton v roce 2004. Případ se nazývá Tic-tac incident a příslušné složky se ho snažily utajit. Důvodem bývá běžně snaha zamaskovat, že proti neznámému neumíme zasáhnout, a je tak ohrožená národní bezpečnost. Jeden z posledních větších zaznamenaných případů je ten z letošního 26. června, kdy americká rodina natočila během výletu dvě stíhačky pronásledující nejasný bílý objekt.

UFO (Unidentified Flying Objects)
Ačkoliv vídáme neidentifikovatelné létající předměty už tisíce let, přesto o nich téměř nic nevíme. Nevíme, jestli jde o dosud neznámé přírodní jevy, nám neznámou vojenskou techniku některé ze světových mocností nebo právě o mimozemskou civilizaci. Podle Šišky ale není o čem pochybovat – UFO reálně existuje! O budoucím kontaktu s mimozemšťany si ale nedělá velké iluze.
„Pokud by došlo k mimozemské návštěvě naší planety, mimozemšťané by nás zřejmě skrytě nějakou dobu sledovali tak, abychom o nich nevěděli.“

 

Nejděsivější psychické poruchy: Syndrom oživlé mrtvoly, iluze zmenšujícího se penisu, touha po amputaci zdravých končetin a další podivnosti

Redakce / 23. 02. 2022

Kameny, které samy rostou a množí se: Najdete je v Rumunsku na místě s neobvyklým množstvím geologických záhad

Redakce / 02. 02. 2022
Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM