Nejlepší hudba v metropoli
Celý playlist
Poslouchat online
Nejlepší hudba v metropoli /
Celý playlist
Ostatní

Nejděsivější psychické poruchy: Syndrom oživlé mrtvoly, iluze zmenšujícího se penisu, touha po amputaci zdravých končetin a další podivnosti

Redakce
Představa, že člověk trpí jakoukoliv psychickou poruchou je děsivá sama o sobě. Existují však duševní poruchy, ze kterých opravdu běhá mráz po zádech. Už jste slyšeli o syndromu oživlé mrtvoly, zmenšujícího se penisu nebo apotemnofilii?
23. 02. 2022

Syndrom oživlé mrtvoly

Zombíky, tedy oživlými mrtvolami, nás hollywoodští filmaři děsí celkem pravidelně. Doteď jste si možná mysleli, že neexistují. Ve skutečnosti však existuje tzv. Cotardův syndrom, kterému se také říká „syndrom oživlé mrtvoly“. Patří mezi vzácné duševní poruchy. Pacienti trpící tímto syndromem pociťují, že jejich „já“ přestává existovat, což se v realitě neděje, ale oni se této úzkosti nemohou zbavit. Dokonce si myslí, že „hnijí zaživa“ – odumírají jim orgány a jejich tělo přestává fungovat. U některých se ovšem projeví i opačný efekt, začnou být přesvědčení, že jsou nesmrtelní. Porucha se nejčastěji vyskytuje u lidí trpících schizofrenií, maniodepresivní psychózou či depresemi.

gothic-ge9a11f9a2_640.jpg

Místo školy vězení: Když se z dětí stanou vrazi

Capgrasův syndrom

Capgrasův syndrom se řadí mezi poruchy vnímání. Nejčastěji se projevuje tak, že je dotyčná osoba přesvědčená, že někdo jemu blízký (kolega, manželka, rodič atp.) byl vyměněn a nahrazen jinou osobou. Často ve fantaziích duševně chorého člověka figurují mimozemšťané, roboti, nadpřirozené bytosti, tajní agenti a podvodníci. Lidé trpící touto poruchou vnímají svět odlišně než zdraví jedinci. Viděli jste film Počátek, ve kterém se musíte zamýšlet nad tím, co je realita a které události se odehrávají pouze ve snu? Takto nějak vypadá realita všedního dne lidí s Capgrasovým syndromem. Příčinou této vzácné psychické poruchy může být věk, poranění mozku, migréna i nadužívání ketaminu.

ufo-geffb2c36e_640.jpg

Syndrom zmenšujícího se penisu

Syndrom Koro, kterému se také jinak říká syndrom zmenšujícího penisu, je civilizační chorobou psychického rázu. Výjimečně se vyskytuje i u žen, pak hovoříme o „syndromu zatažení genitálií“. Častější je však u mužů, kteří v případě, že touto vzácnou psychickou poruchou onemocní, začnou věřit, že se jim penis zmenšuje nebo dokonce úplně mizí a vtahuje se do těla. Někteří jedinci věří, že jim penis byl ukraden, jiní se obávají, že je tento stav zabije. Tato psychóza se nejvíce vyskytuje v Africe a Asii. Některé kultury se domnívají, že jde o dílo černé magie, kdy penisy krade Satan, který je posléze rozdává čarodějnicím. Bohužel tato obvinění v minulosti vedla i k lynčování žen – domnělých čarodějnic.

Krev, písek, pot a burácející davy diváků – gladiátoři byli nedílnou součástí antické kultury

Touha zbavit se zdravých končetin

Apotemnofilie je psychická porucha, při které se osoba trpící tímto duševním onemocněním touží zbavit (nebo alespoň poškodit) zdravých končetin. Ačkoli o této bizarní duševní nemoci není mnoho známo, má se za to, že souvisí s poškozením pravého parietálního laloku mozku. Naprostá většina lékařů samozřejmě odmítne amputovat pacientovi zdravé končetiny. Proto se o to nemocní pokoušejí sami, což je samozřejmě velmi nebezpečné.

Stendhalův syndrom

Stendhalův syndrom možná není na první pohled až tak děsivý jako zbytek poruch, ale pacientům jím trpícím dosti ztrpčuje život. Syndrom se projeví, když je osoba jím trpící vystavena velkému množství uměleckých děl na jednom místě nebo se nachází v krásném prostředí plném zajímavých podnětů. V ten moment u ní nastane úzkost, závrať, zvýší se jí tep, dostavuje se zmatenost a někdy i halucinace. Pokud tipujete, že syndrom dostal jméno po francouzském spisovateli, máte pravdu. Stendhal ve svých poznámkách popisoval podobné stavy, odtud tedy vzešlo označení pro daný syndrom.
Zdroj fotografií: Pixabay

Zdroje informací: Times of India, Zdravi.euro.cz, Wikipedia.org, Poznatsvet.cz, Online Psychology DegreeDiskuzeVstoupit do diskuze

Sdílejte

Další na Expres FM