Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Ostatní

Kameny, které samy rostou a množí se: Najdete je v Rumunsku na místě s neobvyklým množstvím geologických záhad

Redakce
Malé město v Rumunsku doslova překypuje přírodními záhadami. Množství tamních neobvyklých geologických jevů k sobě láká pozornost vědců i místních obyvatel. A právě mezi ně patří také tajuplné kameny, které údajně rostou a dále se množí. Opravdu se jedná o takzvané živé kameny a co je pravdy na jejich údajné magické moci nebo kouzelném a mimozemském původu?
02. 02. 2022

Unikátní nerosty nazývané trovanty, o kterých se mnozí domnívají, že nejspíš pocházejí z vesmíru, najdete v malé rumunské vesnici zvané Oteşani, nebo také v nedaleké Costești, kde se zároveň nachází i přírodní rezervace s Muzeem trovantů. Ta je dokonce zapsána v seznamu významných přírodních památek UNESCO. Kameny, které poprvé popsal geolog Gheorghe Munteanu Murgoci a nazval je trovanty, přilákají do obou obcí každoročně nespočet turistů. Za jejich vznikem a růstem, ale pravděpodobně stojí něco jiného než mimozemšťané nebo magie.

Tajemná místa v Česku a jejich temná historie

Ovlivňovány přírodními živly

Trovanty přezdívané jako živé kameny vznikly už před 6 miliony let vlivem zemětřesení. Během něj se totiž dostala z podzemí na povrch směs písku a kamene, ze které vznikly tyto záhadné a neobvyklé kameny. Údajně mohou některé z nich dosahovat hmotnosti až kolem tisíc kilo. A že to stále nevysvětluje, jak vlastně rostou? Vděčí za to přírodním živlům, hlavně dešťové vodě. Podle vědců mají totiž tyto kameny pevné kamenné jádro, které se postupně obaluje pískem. Když pak na balvany prší dešťová voda, která obsahuje vysoké množství uhličitanu, začnou vlivem chemických reakcí a následné cementace písku zvětšovat svůj objem. Většinou jde ale o pomalý růst, který pouhým okem jen těžko spatříte. Během tisíce let se tyto kameny zvětšily přibližně o pouhé čtyři nebo pět centimetrů. Zároveň však platí, že u menších a mladších kamenů se zvětšování projevuje rychleji a o něco více, než u starších velikých balvanů, protože jejich stáří dokáže celý proces zpomalovat.

Kruhy prozrazující stáří kamenů

Podobně jako u stromů prozrazují věk jejich letokruhy, mají trovanty po rozlomení na polovinu uvnitř sebe viditelné kruhy, které geologům prozrazují jejich přibližný věk. Ty se tvoří díky postupnému procesu nabalování jednotlivých vrstev při jejich vzniku. I z toho by proto někteří mohli mylně usuzovat, že jde skutečně o živé kameny.

Jak je to s jejich rozmnožováním?

Podle některých se záhadné trovanty dokáží také rozmnožovat. Ačkoliv se nejedná o klasické rozmnožování, trochu pravdy je i na této legendě. Protože se kameny formovaly nepravidelně, stává se, že se na jejich povrchu utvoří drobné výrůstky, které časem odpadnou a existují nezávisle na původní kameny. Právě proto se někteří domnívají, že se trovanty dokáží rozmnožovat.

Celý proces se podle vědců podobá rozmnožování jednobuněčných organismů. Zde se však názory veřejnosti a odborníků rozcházejí. Podle některých mohou být dokonce trovanty jakousi anorganickou formou života a věří, že jsou živé a pomalu dýchají. Dokonce tak pomalu, že jeden nádech trvá podle názoru geologů přibližně dva dny až tři týdny. Podle jiných jde ale o pouhé domněnky, které nelze potvrdit, a kameny živé nejsou. Kde je pravda se tedy dozvíme pravděpodobně až pomocí dalšího podrobného zkoumání těchto netradičních kamenných útvarů.

Důkaz mimozemské civilizace nebo kouzelné talismany?

O trovantech koluje také mnoho mýtů, pověstí a konspiračních teorií. Jednou z nich je myšlenka, že jsou trovanty důkazem existence mimozemského života ve vesmíru. Někteří jedinci totiž tvrdí, že mají tyto zvláštní kameny tep, který je hmatatelný prostřednictvím speciálních přístrojů a byly na zem dopraveny mimozemšťany, kteří s nimi zároveň také čas od času hýbou a mění jejich místa. O něco realističtějším vysvětlením pro jejich domnělý pohyb o přibližných 2,5 milimetru za dva týdny je tvrzení vědců, že se kameny vlivem nevyrovnané hmotnosti naklánějí na stranu, takže se mohou překulit. Další jedinci se zase domnívají, že by za jejich pohybem mohla stát zvláštní magnetická síla, kterou místo překypuje.

Vědci rozluštili záhadu Zóny ticha: Co skrývá místo, kde se rychle vybíjejí baterky, kompasy vymykají kontrole a lidé se téměř neslyší?

Obyvatelé Rumunska věří, že je v trovantech ukrytá kouzelná síla. Právě proto z nich vyrábějí kamenné náhrobky. Věří totiž, že jejich zemřelým příbuzným mohou zajistit klidný odpočinek. O kouzelné moci trovantů jsou přesvědčeni také v Rusku, kde se také tyto kameny nachází. Podle tamních obyvatel mají kouzelnou moc, a když se jich lidé dotknou, údajně jim dokážou dodat sílu a zdraví.


Zdroj: epochaplus.cz, ro.wikipedia.org

Zdroj úvodní foto: Public domain via Wikimedia Commons



Diskuze



Vstoupit do diskuze

Sdílejte





Další na Expres FM