Večerní show
Radek Honc, Vladimír Pavlík
Celý playlist
Poslouchat online
Večerní show /
Celý playlist
Ostatní

Stojí za nimi magie, nebo ufoni? Podivné kříže na poušti v Arizoně konečně našly své vysvětlení

Redakce
Také nemáte rádi neobjasněné záhady a děláte vše možné pro jejich vysvětlení? Podobně to má mnoho lidí, a to včetně vědců. Právě těm se díky jejich výzkumnickým schopnostem nedávno podařilo vysvětlit jednu z dalších takových záhad. Jde o pouštní kříže, které se nacházejí na poušti v Arizoně. Tyto záhadné obrazce totiž zachytily satelitní snímky, ale dlouhou dobu nebylo jasné, jak a kde se tam vlastně vzaly. Nyní ale výzkumníci přicházejí s poměrně logickým vysvětlením.
06. 04. 2022

Podivné maltézské kříže v arizonské poušti dlouho nedali spát mnoha lidem. Laici i vědci si lámali hlavu, kde se tyto záhadné obrazce vlastně vzaly a jaký je jejich význam. Spolu se satelitními obrázky křížů se navíc naskytl velký prostor konspiračním teoretikům a jejich tajemným teoriím s mimozemšťany či čarodějnictvím. Možná i právě proto se vědci usilovně snažili rozluštit jejich původní význam. A to se jim, jak se zdá, úspěšně podařilo.

Vědci rozluštili záhadu Zóny ticha: Co skrývá místo, kde se rychle vybíjejí baterky, kompasy vymykají kontrole a lidé se téměř neslyší?

Na mapě je nenajdete, na fotkách z letadla ano

Tajemných křížů s rozměry 18×18 metrů v arizonské poušti je překvapivě hodně. Konečný počet je podle odborníků 250 křížů. Přesto nejsou tyto záhadné pouštní obrazce zaznamenány v žádných mapách, ani se k nim nekonají archeologické výpravy. Diskutovat se o jejich původu začalo až ve chvíli, kdy si jednotlivci všimli fotografie těchto tajemných křížů pořízené z letadla po roce 2000. Vzniklo zde mnoho prostoru nejen pro výzkumníky, ale také pro amatérské záhadology a jejich konspirační teorie. Ti začali spekulovat o tom, že se jedná o orientační značky pro přistávání UFA nebo o tajný vládní program. Někteří z nich se dokonce domnívali, že kříže jsou pozůstatkem dávné vyspělé civilizace či záhadného náboženského kultu. Různé domněnky a teorie teď ale dokázali vyvrátit i potvrdit vědci po dlouhém bádání o skutečném původu křížů. A jak se ukazuje, překvapivě nebyla jedna z konspirací zase tak moc daleko od pravdy. Tušíte, která?

Tajný vládní projekt

Teorii o dávné vyspělé civilizaci, která by kříže vystavila, je možné vzhledem k materiálu, ze kterého jsou kříže vyrobené, vyloučit hned na začátku. Jedná se totiž o betonové kříže a centrální desky na sobě mají armádní pečeť. Způsob výroby a vzhled křížů tak jasně dokazují, že nejsou pozůstatkem žádné záhadné civilizace. Naopak ale právě armádní pečeť na křížích může poukazovat na jejich tehdejší význam pro vládu. Pokud tedy opomeneme teorii se značkami pro přistávání mimozemšťanů, nabízí se teorie o tajném vládním programu. Jestli jste hádali, že kříže mají něco společného s armádou a tajným vládním programem, měli jste podle vědců pravdu.

Kalibrační kříž v Arizoně

Čtěte také: Pět záhadných historických artefaktů

Odtajněná špionáž

Tajný vládní projekt však dávno není tajný, protože již není funkční. Pro výzkumníky proto nebylo obtížné, aby šli se svým zjištěním o původu záhadných objektů ven. Údajně se měli Američané snažit na konci 60. let snažit o pokrok ve svých vesmírných projektech. Ten pro ně představovaly satelity a družice, které se však tehdy ještě musely orientovat podle souhvězdí, protože GPS ještě neexistovaly. Pod krycím účelem výstavby kanceláří pak koupila americká vláda pozemky v Arizoně.

Namísto administrativních prostor se ale rozlehlé pouštní území dočkalo pouze výskytu podivných betonových křížů se speciálním armádním značením. Právě ty měly tehdy mít za úkol usnadňovat družicím kalibraci a přesné zaměření cíle. Díky tomu byl vesmírný projekt Corona, který se měl zaměřit na co nejpřesnější pořizování satelitních snímků a pokrokovost, velice úspěšný. Alespoň do doby, kdy začal být systém, spoléhající na kapsle v armádních letounech, poněkud zastaralý a nahradily ho modernější technologie. Na satelitních snímcích byly vidět dokonce i menší předměty a objekty o velikosti jednoho metru. Hned na přelomu 70. a 80. let ztratily kalibrační betonové značky svou váhu a důležitost, takže se Američané rozhodli přenechat pozemky ke koupi soukromníkům. Právě proto je už v současnosti možné zahlédnout, jak některé betonové kříže zmizely. Dodnes jsou ale trochu zvláštní připomínkou studené války.Zdroje: atlasobscura.com, dotyk.cz
Foto: Wikimedia commons, foto By Marine 69-71 / CREATIVE COMMONS /
CC BY-SA 4.0

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM