Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Mix

Klíč k životu v zamořeném území: Divocí psi z Černobylu mají jedinečné DNA

Avatar photo Eliana Moravcová
26. 04. 2023

Díky studii vzorků od více než tří stovek divoce žijících psů z uzavřené zóny poblíž jaderné elektrárny v Černobylu bylo zjištěno, že jejich struktura DNA se liší od všech psích plemen na světě. Může za to stále přítomná radiace, kterou způsobila jedna z nejzávažnějších havárií v historii jaderné energetiky.

Jaderná elektrárna v Černobylu nechvalně proslula havárií, ke které došlo 26. dubna roku 1986. Tragédie měla značný ekologický dopad na okolní prostředí. Po ní byla vytvořena uzavřená zóna, která je dosud kontaminována radioaktivními látkami, a do této oblasti je vstup zakázán. V této oblasti žije řada divokých zvířat, včetně divokých psů, kteří se stali předmětem studie týmu genetických vědců pod vedením profesora Timothyho Mussa z University of South Carolina v Kolumbii v USA. Tato studie byla zahájena před více než pěti lety a jejím cílem bylo prozkoumat genetickou strukturu těchto psů a jejich adaptaci na extrémní podmínky s vysokou radiací. Výzkum probíhal za pomoci sběru vzorků tkání a krve z více než tří stovek divokých psů, kteří žijí v průmyslovém areálu jaderné elektrárny v Černobylu a jejím okolí. Tyto vzorky byly pečlivě analyzovány a porovnány s genetickou strukturou psů jiných plemen.

První kavárny v Evropě a další nej aneb Vše, co jste nevěděli o Ukrajině

Petr Šilha / 24. 08. 2022

Genom, který nemají psi jinde na světě

Výsledky této studie, publikované v časopise Science Advance, přinesly zajímavé poznatky o jedinečné struktuře genomu divokých psů z uzavřené zóny. Jedním z hlavních zjištění bylo, že genom divokých psů z uzavřené zóny Černobylu má unikátní strukturu, která se výrazně liší od genomu psů jiných plemen na světě. Tato genetická odlišnost je pravděpodobně důsledkem dlouhodobé expozice radioaktivnímu záření v uzavřené zóně. Studie naznačuje, že divocí psi z této oblasti se museli adaptovat na vysokou radiaci a vyvinout specifické genetické změny, které jim umožnily přežít v extrémních podmínkách. Studie také odhalila specifické genetické změny související se schopností divokých psů z uzavřené zóny Černobylu lépe snášet radioaktivní záření. Byly identifikovány geny spojené s opravou DNA, detoxikací radioaktivních látek a ochranou buněčných struktur. 

Psi se podmínkám v okolí černobylské elektrárny dokonale přizpůsobili

Klíč k přežití

Tyto genetické změny by mohly být klíčem k tomu, jak divocí psi z této oblasti přežívají v prostředí s tak vysokou radiací. Výsledky studie genomu divokých psů z uzavřené zóny Černobylu poskytují fascinující pohled na to, jak se život přizpůsobuje extrémním podmínkám, včetně vysoké radiace. Genetické změny, které byly identifikovány v genomu těchto psů, naznačují jedinečnou adaptaci na život v uzavřené zóně. Tyto poznatky mohou mít širší význam pro vědecký výzkum v oblasti evoluce a adaptace života na extrémních místech.

V okolí černobylské elektrárny se prohánějí celé smečky psů

Jezdí MHD a myslí na potřebné: Adam Driver pomáhá vojákům, Mila Kunis rodné Ukrajině a Keanu Reeves úplně všem

Carlito Brigante / 14. 04. 2023

Typologie pejskařů podle plemene: Co o vás vypovídá, když máte doma kokršpaněla, retrívra, či Jack Russel teriéra

Karin Šnýdrová / 16. 11. 2022

Zdroj: turbopages.org, newsdirectory3.com
Zdroje fotografií: Shutterstock, Kattoo / Shutterstock.com, Serkant Hekimci / Shutterstock.com

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM