Víkend na Expres FM /
Celý playlist
Ostatní

Typologie pejskařů podle plemene: Co o vás vypovídá, když máte doma kokršpaněla, retrívra, či Jack Russel teriéra

Karin Šnýdrová
16. 11. 2022

Nejen Češi, ale také Britové patří mezi proslulé milovníky psů. Ostatně královská rodina je toho důkazem, čtyřnozí mazlíčci v ní zaujímali vždycky čestné místo. Jenže zatímco Alžbětu II. (†96) uchvátilo staré pastevecké plemeno Welsh Corgi Pembroke, srdce nového panovníka si získal temperamentní teriér Jack Russel. Co to vypovídá o jeho povaze? 

Nový průzkum prokázal, že pes dokáže o svém páníčkovi prozradit možná trochu víc, než si myslíte. Za studií, která odhalila dominantní osobnostní rysy majitelů nejoblíbenějších psích plemen Velké Británie, stojí oficiální chovatelský klub Spojeného království. Kennel Club byl založen v roce 1873 a je tak zároveň nejstarším uznávaným chovatelským klubem světa. Jste připraveni zjistit, co o vás řekne kokršpaněl nebo zlatý retrívr? 

Ženatý se závazky po 35 letech: Z Ala je bojovník jiu-jitsu, Kelly po rakovině bojuje s roztroušenou sklerózou a Peggy je potřetí vdaná

Denisa Grofová / 14. 11. 2022

Povahové rysy podle psů  

Výzkum vycházel ze základního pětifaktorového modelu osobnosti. Ten u majitelů psů vyhodnotil úroveň extroverze, otevřenosti vůči zkušenosti, vstřícnosti, emoční stability a svědomitosti. Jedinci, kteří jdou zážitkům naproti, nebojí se nových zkušeností, mají hodně koníčků a rádi riskují, měli v testu otevřenost vůči zkušenosti obodovanou nejvýš a nejčastěji vlastnili vipety. Ti, kteří se umístili jako emočně nejstabilnější a uvedli, že jsou šťastní či pozitivně naladění, vlastnili zlaté retrívry. Majitelé s vysokou úrovní svědomitosti, co rádi dodržují pravidla, měli naopak knírače. Nejvstřícnější extrovertní osoby měly doma pomeraniany. 

Král a královna

Z průzkumu Kennel Clubu, který se zaměřil hlavně na nejpopulárnější plemena v zemi, zároveň vyplývá, že majitelé Jack Russel teriéra patří k těm nejvěrnějším. Jsou rovněž velmi přátelští, dokážou naslouchat, rádi pomáhají druhým a je na ně spoleh. Mimochodem, řadí se k nim také král Karel III. (74) s manželkou Camillou (75). V roce 2017 adoptovali dvě fenky Beth a Bluebell z útulku. 

Princ a princezna 

William (40), princ z Walesu, a jeho choť Kate (40) adoptovali anglického kokršpaněla a tato volba prozrazuje mnohé. Manželé jsou podle průzkumu loajální, spolehliví, rodinně orientovaní, neváhají podat pomocnou ruku, kdykoliv je to potřeba, a v neposlední řadě je jejich dominantním povahovým rysem také zvědavost. 

Všechna „nej“ z průzkumu

Majitele špringeršpanělů test vyhodnotil coby milovníky tradic a puntičkáře, vlastníky border teriérů označil za nejživější a nejtemperamentnější, páníčky stafordšírských bulteriérů jmenoval nejspolehlivějšími a nejlaskavějšími a na milovníky zlatých retrívrů prozradil, že patří k těm nejšťastnějším a nejpozitivnějším. Výzkum bohužel také poukázal na to, že si lidé nevybírají vždy ideálního společníka, který by odpovídal jejich životnímu stylu. V dotazníku mnoho z nich přiznalo, že není schopno uspokojit všechny potřeby svého psa. Než si proto mazlíčka pořídíte, dopředu si rozmyslete, zdali u vás zvíře nebude strádat. 

Kvíz nejen pro pejskaře: Vyzkoušejte svou znalost psích plemen

Martina Hoblová / 12. 07. 2022

Ninja korýš, jódlující pes a cvrček, co poslouchá kolenem: Zajímavosti ze zvířecí říše

Marie Binarová / 31. 08. 2022

Zdroj: thekennelclub.org.uk, countryliving.com, people.com 
Úvodní foto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM