Ranní klub /
Celý playlist
Mix

Celebrity, které se nebály promluvit o příjmové nerovnosti mezi muži a ženami: Hvězda Jurského parku, Jennifer Lawrence i Venus Williams

Avatar photo Eva Zajícová
14. 09. 2022

Nerovnost v odměňování mužů a žen stále přetrvává. Je to jeden z globálních světových problémů, jehož řešení je v nedohlednu. Na problematiku tzv. gender gap upozorňují i celebrity, kupříkladu herečka Bryce Dallas Howard, Jennifer Lawrence či tenistka Venus Williams.

Příjmová nerovnost mezi muži a ženami, zkráceně z angličtiny gender gap je globálním problémem. Pokud jste si mysleli, že v 21. století jsme na dobré cestě k tomu, aby se genderová propast zacelila, jste na velkém omylu. To totiž dle nejnovější zprávy Global Gender Gap Report 2022, kterou vypracovalo Světové ekonomické fórum, potrvá dalších neuvěřitelných 132 let. Na problematiku nerovného odměňování mužů a žen upozorňují stále častěji i známé osobnosti. Ozvat se nebála například hvězda Jurského parku – herečka Bryce Dallas Howard, Jennifer Lawrence či Venus Williams.

Celebrity a jejich nejhorší pracovní zkušenosti: Ewana McGregora zmohla práce na farmě, Whoopi Goldberg zkrášlování zemřelých

Eva Zajícová / 06. 09. 2022

Herečky dostávají menší honoráře než herci

Bryce Dallas Howard je americká herečka, kterou si diváci oblíbili zejména díky jejímu účinkování v sérii filmu Jurský park. Na rozdíl od dinosaurů ve snímku však platová nerovnost mezi muži a ženami stále očividně „nevyhynula“, jak potvrdila herečka, která se do médií nebála promluvit o tom, že za účinkování ve filmu dostala o dost menší honorář než Chris Pratt, druhá velká hvězda filmu. Týkalo se to celé filmové trilogie, rozdíl měl být údajně 2 miliony dolarů. Na rozdíl od jiných žen však měla velké štěstí, že její herecký kolega Chris Pratt měl pro její rozmrzelost pochopení, a dokonce jí pomohl vyjednat dorovnání honoráře, které proběhlo formou většího zisku z různých doplňkových prodejů typu hry či zábavní atrakce. Herečka velmi ocenila, že se za ni takto postavil. Její nedávné prohlášení do médií opět upozornilo na stále existující gender gap.

Není jedinou herečkou, která si postěžovala na to, že je hůře placená než její kolegové. I Jennifer Lawrence do médií otevřeně hovoří o platové nerovnosti mezi herci a herečkami. O problému se kdysi rozepsala na blogu, její článek vyšel s titulkem: Proč vydělávám méně než moji mužští kolegové? Nedávno jsme ji mohli po boku Leonarda DiCapria vidět v komedii K zemi hleď! Zatímco Leonardo DiCaprio dostal za svou roli ve filmu 30 milionů dolarů, Jennifer Lawrence za svou roli inkasovala o 5 milionů dolarů méně. To byla však asi jediná výjimka, kdy herečka uznala, že zde je platový rozdíl ospravedlnitelný. Dle jejích slov Leonardo DiCaprio zkrátka přitáhne více lidí do kin a k obrazovkám. Jedním dechem však dodala, že se nesmí zapomínat na to, že ženám je obecně „extrémně nepříjemné dožadovat se stejné mzdy“.

Zlobí se i slavné sportovkyně

Na problém platové nerovnosti upozorňují stále častěji i slavné sportovkyně. Jednou z nich je tenistka Venus Williams. „Je to opravdový problém, musíme utěsnit tuto mezeru“ nechala se slyšet tenistka. Zdůraznila, že se s tímto problémem potýká již od pubertálních let, a tak moc dobře ví, o čem mluví. Dodala, že si myslí, že každá žena to v nějaké formě zažila, tyto ženy chce tenistka hájit. Vyzývá společnosti a organizace v celé své zemi k tomu, aby gender gap odstranily.

Anne Hathaway, Halle Berry a další celebrity, které podstoupily dramatickou změnu kvůli roli

Eliana Moravcová / 02. 09. 2022

Přátelství je víc než láska: Charlize Theron s Keanu Reevesem a jiné páry celebrit, které mezi sebou mají silné pouto

Eliana Moravcová / 23. 08. 2022

Zdroje: World Economic Forum , CNN , Cosmopolitan , USA Today Sports
Úvodní foto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM