Dopoledne na Expres FM /
Celý playlist
Mix

Brendan Fraser se při natáčení Mumie málem oběsil: Přečtěte si další zajímavosti o tomto oblíbeném filmu

Avatar photo Eliana Moravcová
19. 12. 2022

Kdo by neznal legendární film Mumie, kde americký dobrodruh Rick O’Connell objeví náhodou dávno ztracené Město mrtvých? S půvabnou egyptoložkou Evelyn a výstředním bratrem Jonathanem se vydávají za dobrodružstvím ukrytým v poušti.

Zavzpomínejte si na tento strhující snímek a přečtěte si, co jste možná o filmu dodnes nevěděli.

Po kovboji s fénem toužily všechny žena světa: Jak šel čas s oslavencem Bradem Pittem

Michaela Dočkalová / 18. 12. 2022

Nebezpečné natáčení

Hlavní roli Ricka O’Connella ztvárnil herec Brendan Fraser, který 3. prosince oslaví 54. narozeniny. Pravděpodobně si již nedokážete představit kohokoliv jiného v této roli. Původně však tvůrci chtěli do hlavní role obsadit Leonarda DiCapria. Když mu byla role nabídnuta, byl dokonce ochoten ji přijmout, jelikož se ihned zamiloval do scénáře. Byl ale zaneprázdněn natáčením filmu Pláž a jeho návrh o zdržení produkce, aby v Mumii mohl hrát, byl zamítnut. Brendan Fraser však roli zvládnul na výbornou a při natáčení podával maximální výkony. Do své role se vžil dokonce natolik, že se při natáčení scény, ve které je jako Rick zvednut v provazu kolem krku, málem oběsil. Poté, co ztratil vědomí, musel zasáhnout lékařský tým, aby herce resuscitoval. Aby toho nebylo málo, při natáčení jiných akčních scén si herec pro změnu zlomil žebro a poškodil kolenní kloub.

Herec Arnold Vosloo, který hrál Imhotepa, sice při natáčení neohrozil svůj život, ale zase zažil velmi nepříjemné chvíle, když byl při natáčení scén, ve kterých jeho postava prodělává mumifikaci zaživa, několik hodin zabalený do obvazů bez možnosti pohybu.

Arnold Vosloo si natáčení mumifikace moc neužil

Historické nepřesnosti

Film je natolik povedený, že mu lze odpustit i některé historické nepřesnosti. Například setkání faraóna Sethiho I. a Imhotepa je nemožné, vzhledem k tomu, že Imhotep byl vezírem faraóna Džosera za 3. dynastie a Sethi I. vládnul až za 19. dynastie. Věkový rozdíl mezi nimi je tedy skoro 1.300 let. Imhotep byl navíc na základě dostupných historických záznamů ve skutečnosti kladnou osobností starověkého Egypta, kdy působil mimo jiné i jako uznávaný léčitel a architekt.

Skutečný hmyz či dokonalá animace?

Aby tvůrci podpořili dobrodružný nádech celého filmu a zachytili autentické reakce herců, používali při natáčení skutečný hmyz nebo třeba hady. Na některé scény pak pochopitelně použili počítačovou animaci, ale například ve scéně, kde je herečka Rachel Weisz svázaná provazem, po ní lezou skutečné krysy. Hejna kobylek při útoku v Hamunaptře byla většinou vytvořena počítačem, ale při detailních záběrech po hercích lezly skutečné kobylky. Nicméně i animace jsou na svoji dobu velmi nadčasové, postava Imhotepa byla dokonce první digitální postavou mající vytvořenou plně lidskou anatomii, díky čemuž působily její pohyby vysoce realisticky. Zajímavý je také fakt, že navzdory očekávání se nenatáčelo v Egyptě, ale všechny pyramidy a ruiny vznikly na počítači. Na zvláštní efekty bylo z celkového rozpočtu 80 milionů amerických dolarů použito 15 milionů. Díky komerčnímu úspěchu filmu vzniklo hned několik pokračování, žádné z nich se však svým úspěchem původnímu filmu nevyrovnalo.

Počítačové triky byly na svou dobu převratné

Kdo měl otce nájemného vraha a koho si George Lucas vyhlédl nejprve jako truhláře? Slavní a zajímavosti jejich života

Michal Plšek / 15. 09. 2022

Bizarnost roku se blíží: Medvědí kokainová jízda je inspirována skutečnými událostmi

Carlito Brigante / 16. 12. 2022

Zdroje: express.co.uk, imdb.com
Zdroj fotografií: Profimedia a Collection Christophel / Universal Pictures / Alphaville Films / Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM