Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Lifestyle

Nová brána do světa: Před 90 lety byla zahájena výstavba ruzyňského letiště

Avatar photo Václav Šilpoch
24. 07. 2023

Od svého zahájení výstavby před 90 lety se Ruzyňské letiště stalo nepostradatelným centrem letecké dopravy. Dnes přivítá miliony cestujících z celého světa, nabízí více než 130 destinací a spolupracuje s více než 50 leteckými společnostmi. Funkcionalistický architektonický skvost letiště z 30. let se stále rozrůstá a dál píše svou úspěšnou historii. 

Na konci 20. let minulého století vláda ČSR rozhodla o výstavbě nového letiště, které mělo být náhradou za již kapacitně nedostačující letiště v pražských Kbelích. Rostoucí zájem o dopravu a pokroky na poli letecké techniky ukázaly na akutní potřebu nového civilního letiště.

Silný rok 1994: Pulp Fiction, Vykoupení z věznice Shawshank a Forrest Gump měly premiéru krátce po sobě, akademici měli těžké rozhodování

Carlito Brigante / 16. 07. 2023

Funkcionalistický styl 

Již v roce 1930 začaly přípravné terénní práce v prostoru pláně nazvané Dlouhá míle. Následujícího roku byla vypsána veřejná soutěž na podobu nového letištního komplexu. Za autora projektu byl vybrán pardubický rodák Adolf Benš, mimo jiné autor Budovy Elektrických podniků v pražských Holešovicích. Autorem návrhu doprovodných budov, včetně domů pro ředitele letiště, správce a vrátnice se stal Kamil Roškot. Některé z dalších budov jsou připisovány Vojtěchu Kerhartovi. Letiště bylo vystavěno v čistém funkcionalistickém stylu, tak typickém pro pražskou výstavbu z 30. let 20. století.

Výstavba na zelené louce

Samotná výstavba započala v červenci roku 1933. Dělníci při stavbě samotné přemístili téměř 600 tisíc krychlových metrů zeminy, zaseli trávu na 90 hektarech půdy. Záměrně při tom byla omezena mechanizace výstavby, tak aby bylo v období tehdy probíhající velké ekonomické krize umožněno získat práci co největšímu počtu lidí. Výstavba letiště byla ukončena 1. března 1937. Provoz byl zahájen o více než měsíc později.

Čilý ruch od začátku

První letoun v Ruzyni přistál 5. dubna 1937. Jednalo se Douglas DC-2 Československé letecké společnosti na letu z Piešťan přes Zlín a Brno. První mezinárodní linka vypravená společností Air France letící na trase z Vídně do Drážďan přistála na Ruzyňském letišti o hodinu později. Letiště disponovalo v době svého zprovoznění 5 zatravněnými přistávacími plochami. Již v prvním roce provozu na novém letišti odbavili na 14 tisíc cestujících z 24 pravidelných linek. Byl sem odkloněn veškerý provoz civilní letecké dopravy z kbelského letiště. Původní ředitel kbelského letiště Ing. Bedřich Trnka byl nově jmenován ředitelem letiště ruzyňského.

Letiště v pražské Ruzyni v roce 1937

Rozvoj a rozšiřování

Brzy se ukázalo, že ani nové letiště nebude v podobě, v jaké bylo projektováno, stačit dynamickému rozvoji letecké dopravy. Od srpna 1937 bylo přistoupeno k budování nových přistávacích, vzletových a pojezdových drah. Původní téměř devadesátihektarová plocha se nakonec rozrostla na čtyřnásobek. Ruzyňské letiště v následujících desetiletích prošlo řadou úprav a rekonstrukcí. Po druhé světové válce bylo vylepšeno jeho technické zázemí, s nástupem proudových letadel na konci 50. let přišly další nutné změny. V polovině 60. let došlo k vybudování nové odbavovací haly podle návrhu architektů Karla Filsaka a Karla Bubeníčka. Byly také vybudovány nové dráhy a plocha letiště se rozrostla už na 800 hektarů. V letech 1989-1993 byla provedena rekonstrukce severní odbavovací budovy, také byl vytvořen plán na rozšíření odbavovacího prostoru v severním areálu. Jeho součástí byl i nově budovaný terminál 2, jenž byl otevřen 17. ledna 2006. Od 5. října 2012, tedy v den nedožitých 76. narozenin prvního českého prezidenta Václava Havla, bylo letiště přejmenováno na Letiště Václava Havla Praha. 

Na počest prvního českého prezidenta bylo letiště v roce 2012 přejmenováno

Brána do světa 

Benšův původní návrh letiště, které začalo být budováno před 90. lety, byl na Mezinárodní výstavě vědy a techniky konané v roce 1937 v Paříži oceněn zlatou medailí. Během 90 let provozu přivítalo ruzyňské letiště mnoho významných osobností světové historie. Krátce po skončení druhé světové války zde přistál americký generál (a pozdější prezident) Dwight D. Eisenhower, v roce 1961 pak první člověk, který se dostal do kosmického prostoru, Jurij Gagarin. O čtyři roky později zde zase davy fanoušků mohly spatřit amerického jazzového hudebníka Louise Armstronga. Ruzyňské letiště, dnešní Letiště Václava Havla, je i 90 let od počátku své výstavby pro cizince branou do Česka a pro české občany branou do světa. V tomto roce očekává, že odbaví na 13 milionů cestujících, kteří mají možnost využít nabídky více než 50 leteckých společností, jejichž linky míří do více než 130 destinací po celém světě.

Padouch kaskadér: Unesl letadlo a s výkupným z něj vyskočil padákem. FBI po něm neúspěšně pátrá už 51 let

Václav Šilpoch / 24. 11. 2022

Záporák s pronikavým pohledem byl šlechticem z Prahy: Herbert Lom, šílený inspektor Dreyfuss i protivník Vinnetoua

Václav Šilpoch / 09. 07. 2023

Zdroje: wikipedia.org, prahaneznama.cz, letisteslavi85.cz, vhu.cz, prg.aero
Zdroj fotografií: Letiště Praha 

 

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM