Garáž /
Celý playlist
Lifestyle

Kam za nejlepším ukrajinským jídlem v Česku: Na boršč do Ostravy, na pelmeně do Litomyšle a na okróšku do Vranova nad Dyjí

Karin Šnýdrová
02. 09. 2022

Zatímco stánky s kebabem a čínská bistra potkáváte na každém kroku, na speciality ukrajinské kuchyně jen tak nenarazíte. Přesto v Česku existují místa, kde servírují pravý boršč, lahodné varenyky i pelmeně, které s čistým svědomím vyměníte za svíčkovou, párek v rohlíku i hamburger. 

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu uběhlo už několik měsíců a protože válečný konflikt stále není u konce, snaží se uprchlice o normální život i v dočasném domově. Některé z nich našly práci v gastro průmyslu. Čechům vaří ukrajinské pochoutky a ti se na ně s radostí vrací. Kam vyrazit na oběd? 

To nejlepší ze street foodu: Currywurst, kebab i český chlebíček

Karin Šnýdrová / 10. 06. 2022

Marijen Бistro, Ostrava 

V ostravském street food marketu Černý kůň vyrostlo v létě ukrajinské bistro. Na chod pomalovaného food trucku dohlíží sympatická Maryjana Denysenko, která žije v Česku už 18 let. Práci kuchařek nabídla ženám prchajícím před válkou, které se své nové role zhostily na výbornou. Zatímco doufají, že se brzy vrátí do své rodné země, představují ukrajinské speciality každému, koho přiláká vůně východoevropské kuchyně. „Mezi nejčastější objednávky patří boršč, který podáváme s chlebem, a pelmeně, plněné taštičky s vepřovým masem posypané bylinkami,“ říká Maryjana Denysenko. Na jejich vyhlášené pochoutky se sjíždí lidé z celého okolí. Areál street food marketu bude pravděpodobně otevřen do října, záleží na počasí. Co budou ukrajinské kuchařky dělat pak, zatím nevědí.  

Pokreslený food truck prodává ukrajinské speciality a je tak vyhlášený, že se do Ostravy sjíždí hladoví zvědavci z celého okolí

Buď Laska, Vranov nad Dyjí 

Gastronomická skupina Lidi z Baru stojí už za řadou skvělých podniků a Grandhotel Sluchátko ve Vranově nad Dyjí není výjimkou. Ubytování zde během války našlo 74 ukrajinských uprchlíků a protože ženy začaly společně vyvářet ukrajinská jídla, vznikl nápad otevřít ještě před létem restauraci se specialitami východní kuchyně. Buď laska znamená v ukrajinštině prosím a přesně tak se dnes jmenuje i podnik, který je součástí Grandhotelu Sluchátko.

„Každý projekt, který vzniká v neúprosném časovém presu, je náročný. Naše myšlenka se zrodila někdy v půlce dubna a vycházela přímo od ukrajinských maminek. Dveře restaurace jsme otevřeli 27. května, ale nevíme, jak dlouho budeme ještě fungovat. Vranov nad Dyjí je totiž velmi sezonní záležitost a už teď je tady relativně málo lidí,“ vysvětluje hoteliér Tom Miška a poznamenává, že nejvíce oblíbené jsou mezi hosty varenyky a boršč. Je to prý zřejmě tím, že jde o známé názvy, které jsou lidem blízké a když vstoupí do restaurace, kde se nemluví moc česky, platí to dvojnásob. „Já osobně zbožňuji okróšku, studenou polévku s masem a koprem. Skvělé jsou také mlynci, palačinky plněné buď masem, nebo houbami a sýrem,“ doporučuje Tom Miška. 

Menu si sestavily maminky, které prchly před válkou samy a pokud přijedete jejich díla ochutnat, nebudete litovat. Na stránkách restaurace najdete i česko ukrajinský slovníček s frázemi, které se vám v restauraci budou hodit

Barva, Manifesto Market, Praha 

Po ruské invazi na Ukrajinu se společnost Manifesto rozhodla otevřít v areálu Manifesto Market v ulici Na Knížecí ukrajinskou restauraci a vítězným provozovatelům nabídnout půlroční nájem zdarma včetně vybavení. Štěstí se nakonec usmálo na Annu Temnenko, která zde v červnu zprovoznila podnik s názvem Barva. Za tuto příležitost je neskutečně vděčná i z toho důvodu, že vždycky toužila vést restauraci. „Barva je pro nás v podstatě rodinný podnik. Pracuje zde má matka a sestra, další kolegyně pochází z různých částí Ukrajiny, ale s těmi jsme se seznámily až tady v Praze. Jsme moc rády, že se k nám lidé vrací a chválí naše jídla, to považuji za opravdový úspěch. Mezi naše top speciality patří varenyky, které prodáváme jak ve vegetariánské, tak v masové verzi. Nejvíc oblíbené jsou varenyky s bramborami a směsí hub. Čechům připomínají knedlíky, tak můžete porovnávat,“ dodavá s úsměvem Anna Temnenko. 

Anna Temnenko (uprostřed) je vedoucí provozovny Barva. Zdejší pokrmy potěší nejen masoužrouty, ale i vegetariány a vegany

Restaurace U Kolji, Litomyšl 

Restauraci s útulnou atmosférou otevřel Mikola Tivodar v Litomyšli už v roce 2005. Zdejším obyvatelům chtěl nabídnout možnost ochutnat tradiční ukrajinské a zakarpatské pokrmy, zároveň však poukázat na tradiční ukrajinskou kulturu, která se promítá v interiéru celého podniku. Když letos v únoru vypukla válka, zajistil uprchlíkům pracovní místa a ještě jim pomáhal s vyřizováním dokumentů nezbytných pro pobyt v Česku. Zdejší menu osloví všechny, kteří se přesytili naší kuchyně. „Hostům servírujeme klasické ukrajinské pokrmy jako jsou pelmeňe, deruny, šašliky, boršč či zrázy a připravují je ukrajinští šéfkuchaři. Za největší ukrajinskou specialitu považuji pravý ukrajinský boršč, na který se k nám zákazníci pravidelně vrací,“ uzavírá manažer restaurace David Bárta. 

Restaurace u Kolji je v Litomyšli vyhlášená, ostatně vždyť tu stojí už od roku 2005

První kavárny v Evropě a další nej aneb Vše, co jste nevěděli o Ukrajině

Petr Šilha / 24. 08. 2022

Miska s rýží a zeleninou je hit: Kde v Česku můžete ochutnat nejlepší poké?

Karin Šnýdrová / 04. 08. 2022

Zdroj fotografií: Shutterstock, Adam Goranov a archiv restaurací 

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM