Kalendář

Před 45 lety bratři Gibbovi opanovali první tři příčky hitparády

Avatar photo Radek Honc
18. 03. 2023

18. březen je sedmasedmdesátým dnem roku, do jeho konce zbývá 288 dní. Svátek má Eduard. V roce 1965 kosmonaut Alexej Leonov opustil na 12 minut kosmickou loď Voschod 2 a stal se tak první osobou, která vstoupila do volného vesmírného prostoru. Co dalšího se stalo a kdo se v tento den narodil? 

Pravidla české divočiny: Čím krmit kachny, proč nesahat na zajíce a jak nenaštvat divočáka

Karin Šnýdrová / 17. 03. 2023

Narodili se

Lykke Li, švédská hudebnice (1986)

Indiepopová zpěvačka a skladatelka Lykke Li, celým jménem  Li Lykke Timotej Svensson Zachrisson, má umění v genech. Maminka je umělecká fotografka a tatínek člen punk reggae skupiny Dag Vag. Sama Lykke Li krom hudební kariéry, během níž vydala zatím pět alb, ještě občas stane před filmovou kamerou. Ve snímku Song to Song Terrence Malicka hrála po boku Ryana Goslinga, Michaela Fasbendera, Cate Blanchet a dalších hvězd. Spolupracovala také s Röyksopp a Davidem Lynchem. 

Zdeno Chára, slovenský hokejista (1977)

Bývalý hokejový obránce a zároveň kapitán celku Boston Bruins v NHL odehrál 24 sezón, z toho čtrnáct právě v Bostonu, s nímž  jednou vyhrál Stanley Cup. 

Queen Latifah, americká umělkyně (1970)

Jako Dana Elaine Owens se narodila v americkém Newarku. Třetí album rapperky a herečky s názvem Black Reign z roku 1993 se stalo jejím nejúspěšnějším. Za singl U.N.I.T.Y získala Grammy Award. Doma má i filmový Zlatý glóbus za výkon ve filmu Životní poslání (Life Support) z roku 2008.

STALO SE

2017

Ve věku 90 let zemřel jeden z průkopníků Rock’n’rollu Chuck Berry. Jeden z nejlepších kytaristů všech dob a autor mnoha hitů (Johnny B. Goode, Maybellene, Roll Over Beethoven) byl pověstný i kytarovými sóly, která měla velký vliv na pozdější rozvoj rockové hudby.

2013

Pětadvacáté album Davida Bowieho The Next Day se stalo nejrychleji prodávaným toho roku. Debutovalo na vrcholu ostrovní albové hitparády a pro tehdy 66letého umělce to bylo poprvé od roku 1993. Celkové šlo o Bowieho deváté číslo 1.

1989

Jedna z kalifornských rozhlasových stanic se rozhodla odstranit ze svého archivu veškerou hudbu Cata Stevense. Byla to reakce na zjištění, že britský zpěvák je příznivcem radikálního šíitského duchovního vůdce Ájatolláha Chomejního. Cédéčka a vinyly rozjezdil před rádiem parní válec.

1978

Bratři Gibbovi obsadili první tři místa v americké singlové hitparádě Billboard Hot 100. Samotní Bee Gees měli na prvním místě skladbu Night Fever, Andy Gibb, který měl úspěšnou sólovou kariéru, byl na dvojce s (Love Is) Thicker Than Water a třetí místo obsadila píseň Emotion Samanty Sang, kterou pro zpěvačku Bee Gees napsali a produkovali.

Nahradí naší práci umělá inteligence? Lidé si vždycky najdou cestu, jak zůstat užiteční

Jan Kordovský / 17. 03. 2023

Drsňák s duší romantika: Kurt Russell si ve dvanácti zahrál s Elvisem a už 40 let žije s jedinou ženou

Michaela Dočkalová / 17. 03. 2023

Zdroje: Wikipedia, onthisday.com, thisdayinmusic.com
Úvodní foto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM