Saturday Night Fever /
Celý playlist
Kalendář

Otec disco hudby slaví: Před 83 lety se narodil Giorgio Moroder

Avatar photo Radek Honc
26. 04. 2023

26. duben je 116. dnem roku, letopočet 2023 budeme psát ještě 249 dní. Svátek slaví Oto, Ota, Ervína, Odon, Udo, Uve. Připomínáme si Mezinárodní den vzpomínky na Černobyl, protože v roce 1986 došlo k historicky nejhorší jaderné havárii v této sovětské jaderné elektrárně. 

Kdo se v tento den narodil? A co se stalo v hudebním světě?  

Druhá sezóna Rodu draka bude nadupanější: Čekejte více draků a další postavy rodiny Targaryenů

Kristýna Ševčíková / 25. 04. 2023

Narodili se

Ms. Dynamite, britská rapperka (1981)

Niomi Arleen McLean-Daley má na svém kontě má dvě desky, přičemž debut Little Deeper z roku 2002 vyhrál Mercury Prize pro nejlepší Britskou desku roku. Vedle zmíněné ceny ještě obdržela dvě Brit Awards a tři ceny MOBO.

Caro Emerald, nizozemská zpěvačka (1981)

Jazzová a popová skladatelka a zpěvačka debutovala v roce 2009 hitem Back it Up. Její deska Deleting Scenes From The Cutting Room Floor vydržela v čele nizozemského albového žebříčku 30 týdnů, což je nový rekord. Rodačka z Amsterdamu pokořila Krále popu Michaela Jacksona s deskou Thriller.

T Boz, americká rapperka (1970)

Od roku je Tione Watkins součástí rappového tria TLC. Čtyřnásobná držitelka Grammy byla nucena v roce 2011 vyhlásit osobní bankrot z důvodu obrovských dluhů způsobených nákladnou léčbou chudokrevnosti, kterou trpí od svých sedmi let.

Giorgio Moroder, italský skladatel a producent (1940)

Muž přezdívaný Father Of Disco produkoval všechny velké hity Donny Summer, které se pro změnu říkalo Queen of Disco. Hitmaker dále pracoval pro Davida Bowieho, Kylie Minogue, Janet Jackson nebo Blondie (viz níže), je také autorem soundtracku k filmovému hitu Flashdance. Jeho práce ovlivnila spoustu hudebníků napříč žánry, jako jsou Madeon, RZA, DJ Shadow či Daft Punk. S posledně jmenovanou dvojicí spolupracoval na jejich poslední desce Random Acces Memories.

STALO SE

2016

Britský komik a muzikant Bernie Clifton vydává nové album. Na tomhle faktu není nic zajímavého do té chvíle, než zjistíte, že namísto seznamu jím nahraných skladeb se na zadní straně desky objevuje tracklist deathmetalové party Abhorrent Decimation. „Moje reakce byla opravdu vzteklá až zuřivá,“ vyjádřil se k řádění šotka osmdesátiletý kabaretiér.

2008

Amy Winehouse přenocovala v policejní cele. Při výslechu nebyla v úplně dobré kondici, prozradila tisku policejní mluvčí. Důvodem jejího zatčení bylo údajné napadení 38letého muže, kterého se měla pětinásobná držitelka Grammy dopustit o pár dní dříve.

1995

Vdova po Kurtu Cobainovi, Courtney Love, odmítla nabídku milionu dolarů od magazínu Playboy za nafocení aktů.

1994

Grace Slick, zpěvačka kultovní americké psychedelické kapely Jefferson Airplane, byla shledána vinnou, že ve svém kalifornském domě mířila brokovnicí na policejní hlídku. Tehdy 45letá rockerka svedla své počínání na stres. Později byla odsouzena ke dvěma stům hodinám veřejně prospěšných prací a k povinnému docházení k Anonymních alkoholikům.

1980

Američtí Blondie s krásnou Debbie Harry v čele zaznamenali své čtvrté No. 1 v britském žebříčku se singlem Call Me.  Byl to takový pěkný dárek k čtyřicátým narozeninám spoluautora písně, Otce disco hudby, Giorgia Morodera. 

Jak říkají v Americe hranolkům a odkud pochází langoš? Ukažte své znalosti jídla a zemí jejich původu

Martina Hoblová / 25. 04. 2023

Legendární Al Pacino nezahálí ani po osmdesátce: O role ani ženy nemá nouzi

Michaela Dočkalová / 25. 04. 2023

Zdroje: Wikipedia, onthisday.com, thisdayinmusic.com
Úvodní foto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM