Ranní klub /
Celý playlist
Kalendář

Nejznámější teoretický fyzik světa slaví padesátiny

Avatar photo Radek Honc
24. 03. 2023

24. březen je 83. den roku 2023, oslavy jeho konce si užijeme za 282 dní. Svátek má Gabriel, Zbyslav a Berta. Před 110 lety o velikonočních svátcích během lyžařského závodu na hřebenech Krkonoš tragicky zahynuli čeští sportovci Václav Vrbata a Bohumil Hanč. Symbolicky si v tento den v Česku připomínáme Den Horské služby. Komu se dnes sluší popřát k narozeninám? A na jaké události můžeme zavzpomínat? 

Poslední závod Bohumila Hanče: Chtěl pověsit závodění na hřebík, při pátrání po kamarádovi zemřel i Václav Vrbata

Václav Šilpoch / 24. 03. 2023

Narodili se

Jim Parsons, americký herec (1973)

Rodák z Houstonu v americkém Texasu James Joseph Parsons je všem televizním divákům známý především jako Sheldon Cooper ze sitcomu Teorie velkého třeskuJeho praprapraprapradědečkem byl Louis-François Trouard, architekt na dvoře Ludvíka XVI. Se svým manželem, uměleckým ředitelem a producentem Toddem Spiewakem, oslaví v říjnu deset let od svatby, celkově jsou spolu přes dvacet let.

Pasemaster Mace, americký rapper (1970)

Člen hiphopového tria De La Soul, vlastním jménem Vincent Lamont Mason Jr., známý též jako Maseo nebo Plug Three, nahrál se svým domovským souborem devět alb. Na svém kontě má také jednu Grammy, a to za spolupráci na singlu Feel Good party Gorillaz.

Jiří Bartoška, český herec a prezident filmového festivalu (1947)

Jako filmový a divadelní herec se zapsal do srdcí fanoušků (a hlavně fanynek), kupříkladu rolemi ve filmech Osada Havranů, Volání rodu, Na veliké řece, Je třeba zabít Sekala, Všichni moji blízcí nebo v seriálu Sanitka. Od roku 1994 působí coby prezident Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, na jehož přípravě dlouhodobě spolupracoval zejména s filmovou kritičkou Evou Zaoralovou.

Připomeňte si návštěvu Jiřího Bartošky v Ranním klubu Miloše Pokorného

 

Steve McQueen, americký herec (1930)

Ikonická filmová hvězda 60. a 70. let minulého století působila chladně a stoicky, čemuž také odpovídala jeho přezdívka King of Cool. Mezi jeho slavné filmy patří Sedm statečných, Motýlek, Skleněné peklo nebo Bullittův případ. Velký automobilový nadšenec mohl právě v tomto filmu svou vášeň zužitkovat. Pasáž, v níž nahání McQueenem řízený tmavě zelený Ford Mustang 390 G.T. černý Dodge Charger 440 s vrahy s Billem Hickmanem v čele, bývá často označována jako nejlepší automobilová honička všech dob.

STALO SE

2013

Fotky The Beatles pořízené v roce 1965 na jejich koncertě, byly vydraženy v aukci za 40 tisíc dolarů nadšeným sběratelem. Obrázky tehdy pořídil jiný fanoušek Brouků, Marc Weinstein, který na falešný press pass pronikl do zákulisí koncertu.

2009 

Žalobce v případu vraždy herečky Lany Clarkson, ve které byl souzen někdejší hudební producent  Phil Spector, popsal soudu obžalovaného jako „démonického maniaka“ vůči ženám, pakliže se napil alkoholu. Člen Rock’n’ rolové síně slávy byl odsouzen za vraždu druhého stupně o měsíc později, a to k 19 letům za mřížemi, kde také v lednu 2021 zemřel. 

Kteří další slavní mají na rukou krev? Čtěte v našem článku

 

2000

Jistá filmová společnost zaplatila více než milion dolarů za film natočený v průběhu sedmdesátých let Yoko Ono a jejím druhým manželem Tony Coxem. Ve filmu je zachycen i pozdější třetí manžel japonské umělkyně, John Lennon, kouřící hašiš a rozmlouvající o svých politických názorech.

1998

Britský rapper Mark Morrison byl uvězněn poté, co vyšlo najevo, že veřejně prospěšné práce, ke kterým byl odsouzen o rok dříve, za něj vykonává někdo jiný.

1990

Sinead O’Connor vystoupala na první příčku UK Album Chart se deskou I Do Not Want What I Haven’t Got, která obsahuje největší hit irské zpěvačky, Nothing Compares To You. Stejného úspěchu album dosáhlo ve třinácti dalších zemích a na šest týdnů i v USA.

Klaustrofobie, rvačka a odchod Alana Wildera: Před 30 lety vyšla poslední velká deska Depeche Mode

Pavel Kučera / 22. 03. 2023

Madeleine Albright: Rodačka z Prahy se dostala až na vrchol světové politiky, na svou rodnou zemi ale nezapomněla

Václav Šilpoch / 23. 03. 2023

Zdroje: Wikipedia, onthisday.com, thisdayinmusic.com
Úvodní foto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM