Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Kalendář

Nejslavnější český zmatkař slaví osmdesátku

Avatar photo Radek Honc
27. 05. 2023
Nechce se vám číst? Článek si můžete i poslechnout

27. květen je 147. dnem letošního roku, do jehož konce zbývá 218 dní. Svátek slaví Valdemar a Vadim. Před 81 lety Jozef Gabčík a Jan Kubiš provedli úspěšnou likvidaci Reinharda Heydricha. Jednalo se o operaci s krycím názvem Operace Anthropoid. Nacisté bezprostředně poté vyhlásili stanné právo a později provedli zastrašovací akce. 

Kdo dnes má narozeniny? A co se stalo v hudebním světě?   

Dívka s kolem, sokolové i montér: Nenápadní hrdinové, kteří přispěli k likvidaci Heydricha

Václav Šilpoch / 30. 05. 2022

Narodili se

André 3000, americký rapper (1975)

Polovička projektu Outkast, vlastním jménem André Lauren Benjamin, byla v roce 2015 magazínem Billboard zařazena do desítky nejlepších rapperů. Od roku 2007 je na sólové dráze, mimo jiné spolupracoval s Kelis, Beyoncé, Johnem Legendem, ale i někdejším kolegou z Outkast, Big Boiem. 

Lisa Lopes, americká zpěvačka a rapperka (1971)

Někdejší členka v USA komerčně nejúspěšnější dívčí skupiny TLC. Společně s nimi má Left Eye, jak zněla její přezdívka, na svém kontě hity Waterfalls, No Scrubs a Creep. Lisa zahynula při automobilové nehodě v Hondurasu v roce 2002, bylo jí 30 let. 

Siouxsie Sioux, anglická zpěvačka (1957)

Server All Music označil zpěvačku kapely Siouxsie and the Banshees, občanským jménem Susan Janet Ballion, za jednu z nejvlivnějších rockových zpěvaček.

Luděk Sobota, český herec (1943)

Svou první velkou rolí získal status prvotřídního komika a představitele lehce zmatených prosťáčků. Tím průlomovým filmem byla komedie Ladislava Smoljaka, Zdeňka Svěráka a Oldřicha Lipského Jáchyme, hoď ho do stroje! Že umí i vážnější polohy, dokázal naposledy v jinak komediálním seriálu (a následném filmovém prequelu) Okresní přebor. 

Christopher Lee, anglický herec (1922)

Od šedesátých let byl hojně obsazován do rolí padouchů. Někdejší válečný zpravodajský důstojník a pozdější Saruman ze série Pán prstenů (s jejímž autorem J. R. R. Tolkienem se jako jediný z obsazených herců osobně setkal)  vydal v roce 2012, v den svých devadesátých narozenin, heavymetalový singl Let Legend Mark Me As The King.

STALO SE

2022

Jedna scéna seriálu Stranger Things vdechla nový život skladbě Running Up That Hill z roku 1985 zpěvačky Kate Bush. Nejenže se ve více jak 30 zemích dostala v žebříčcích daleko výše než v roce vzniku, ale díky přehrávání na streamovacích službách přispěla značnou částkou do rodinného rozpočtu mile překvapené zpěvačky.

Které další písně dostaly druhou šanci? Psali jsme zde

2014

V tento den se dostalo pocty rapperovi 50 Centovi. Šlo o slavnostní zahajovací nadhoz při utkání New York Mets.
Interpret singlu In Da Club a rodák z Queensu se rozpřáhl, vymrštil nohu do vzduchu a poslal baseballový míček nějakých osm metrů vedle pálkaře. Chybělo málo a trefil fotografa.

2012

Lady Gaga byla nucena zrušit svůj koncert v indonéské Jakartě. Místní islámští protestující oznámili, že naplánovanou show přeruší jakýmkoli způsobem. Vedlo je k tomu přesvědčení o morálním úpadku autorky hitu Poker Face.

1987

Při koncertu U2 v Římě byl zpuštěn alarm ohlašující zemětřesení. Důvodem nebyl geologický jev, ale pouze vysoká úroveň zvuku kapely

1977

Sex Pistols vydávají svůj kontroverzní a nejspíš nejslavnější singl God Save The Queen. V prvním týdnu se ho prodalo kolem 150 tisíc kusů navzdory tomu, že se na BBC hrál pouze v noci a některé hudební obchody ho odmítaly prodávat.

Seriál Sex O’Clock: Ambiciózní projekt se věnuje hlavně šikaně, dobrými radami šetří

Iva Růžičková / 26. 05. 2023

Líčení z minulosti, které je v kurzu i dnes: Neonové stíny, lesk na rty i červená rtěnka

Andrea Machajdíková / 26. 05. 2023

Zdroje: Wikipedia, onthisday.com, thisdayinmusic.com
Úvodní foto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM