Ranní klub /
Celý playlist
Kalendář

Král českého soulu slaví narozeniny: Všechno nejlepší, Michale Prokope

Avatar photo Michal Plšek
13. 08. 2023

13. srpen je 225. den roku, do jehož konce zbývá 140 dní. Svátek slaví Alena, Belinda, Kasián a Sven. V roce 1929 se v pražském kině Lucerna promítal první zvukový film, jednalo se o americký snímek Loď komediantů.

Kdo dnes má narozeniny? A jaké události se staly před lety?

Viktor Ponrepo: Z donucení se stal zlatníkem, dobrovolně iluzionistou a průkopníkem české kinematografie

Václav Šilpoch / 06. 06. 2023

Narodili se

Michal Prokop, český zpěvák (1946)

Před 60 lety začal veřejně vystupovat v rockové hudební skupině, později pojmenované Framus Five, zpočátku jako kytarista, od roku 1967 se ujal postu zpěváka. Jejich alba Město ER (s texty Josefa Kainara), Kolej Yesterday, Nic ve zlým, nic v dobrým a Snad nám naše děti… patří do zlatého fondu tuzemské hudby. Po sametové revoluci působil jako poslanec Federálního shromáždění, vykonával také funkci náměstka ministra kultury. Třináct let moderoval v České televizi televizní talk show Krásný ztráty. 

Michal Prokop: Nedovedl jsem si představit, že bych po sedmdesátce mohl ještě trdlovat na jevišti

Miloš Pokorný / 23. 04. 2023

Alfred Hitchcock, anglický filmař (1899)

Psycho, Ptáci, Okno do dvora, Vertigo, to jsou vrcholy tvorby Mistra napětí. Měřil pouhých 170 centimetrů, přesto se stal velikánem kinematografie. Zajímavostí je, že neproměnil ani jednu z pěti oscarových nominací, a tak si na poličku v pracovně mohl vystavit jen jeden Zlatý glóbus a britskou cenu BAFTA. Zemřel v dubnu 1980 ve věku 80 let, zanechal po sobě více než padesátku snímků včetně němých. 

Stalo se

2011

Tehdy 78letá zpěvačka Hana Hegerová oznámila konec kariéry. Toužila se zbavit neustálého stresu, který život koncertní umělkyně přinášel. 

2004

Píseň Angels Robbieho Williamse byla zvolena nejlepším singlem, který se nikdy nestal číslem 1. V anketě televize VH1 za sebou nachala baladu Truly, Madly, Deeply od Savage Garden a filmový hit I Don’t Want To Miss A Thing kapely Aerosmith. Na dalších místech pak skončili se svými písněmi Madonna, Bon Jovi nebo Oasis. 

„Tlustý tanečník z Take That“ slaví 25 let sólových úspěchů: Připomeňte si hity, kterými Robbie Williams dobyl svět

Pavel Kučera / 05. 10. 2022

1994

Členové kapel Oasis a The Verve byli zatčeni švédskou policií poté, co rozmlátili hotelový bar a vlámali se do kostela, aby ukradli mešní víno. Zda skupiny zvládly dorazit na Hulsfred Festival, kvůli kterému do Švédska přicestovaly, už historické prameny neuvádějí. 

1992

Ve Velké Británii byl vyhlášen Mezinárodní den leváků. Organizace The Left-Hander’s Club se rozhodla upozornit na úskalí, která potkávají levoruké obyvatele planety. V tento den se každoročně konají sportovní zápasy leváků proti pravákům, levácké pití čaje, hospodské hry hrané i praváky pouze levou rukou, nebo akce, kde jsou praváci nuceni  používat nástroje pro leváky.

Leváci vládnou světu hudby: Paul McCartney, Lady Gaga i Tony Iommi pravou rukou nepíšou

Pavel Kučera / 12. 08. 2022

1990

Americký zpěvák Curtis Mayfield skončil paralyzován od krku dolů, když na něj spadlo světelné zařízení na venkovním koncertu v newyorském Brooklynu. Až do své smrti v roce 1999 hudebník dále tvořil, zpíval a nahrával. 

Chtěl být profesionálním fotbalistou, za hraní divadla ho zatkli: Antonio Banderas slaví narozeniny

Kristýna Ševčíková / 10. 08. 2023

Sandra Bullock má jasno: S hraním končí, upřednostní rodinu

Michaela Dočkalová / 10. 08. 2023

Zdroje: Wikipedia, onthisday.com, thisdayinmusic.com

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM